Stačilo by Vám k životu iba 100 vecí? Toto leto príde do slovenských kín film o životnom minimalizme!

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

“Človek žijúci v dnešnej dobe vlastní približne 10 000 rôznych vecí. Na rozdiel od nás, naši prastarí rodičia si podľa prieskumov vystačili v priemere s 57mimi vecami, našim starým rodičom stačilo k životu 200 vecí a generácia našich rodičov vlastnila v priemere okolo 600 vecí,” tvrdia tvorcovia nového filmu 100 vecí, ktorý vstúpi do slovenských kín v júli tohto leta.

“Aký by bol váš život, ak by ste sa zo dňa na deň vzdali všetkých svojich vecí?”pred túto otázku postavili svojich dvoch hlavných hrdinov Toniho a Paula…

Toni (Matthias Schweighöfer) a Paul (Florian David Fitz) sú kamaráti od detstva. Spoločne šéfujú megaúspešnému start-upu, ktorý im umožňuje žiť si každý deň v pohodlí a luxuse. Toni miluje svoj kávovar. Paul zbožňuje svoj smartfón. Toni by sa rozhodne neobišiel bez tabletiek na rast vlasov. Paul si nedokáže predstaviť život bez Amazonu, Siri a svojich supermódnych tenisiek. Obaja kamaráti medzi sebou každý deň bojujú o to, kto je väčší frajer.

100 dní -100 vecí

Všetko sa zmení v jedno ráno, kedy sa zobudia po nočnej párty so svojimi zamestnancami nahí na zemi v úplne prázdnom byte iba s kľúčmi okolo krku. Vzápätí obaja zisťujú, že sa práve začína  prvý deň ich 100-dennej  stávky, ktorú počas včerajšej divokej žúrky uzavreli. Na 100 dní sa vzdali všetkého, čo vlastnili. Každý deň o polnoci si môžu vziať späť len jednu zo svojich vecí, ktoré im kolegovia na 100 dní presťahovali do dvoch skladov. Počas 100 dní navyše nemôžu vôbec nakupovať a aby bola stávka ešte napínavejšia, ten, ktorý sa vzdá alebo sa pokúsi podvádzať, musí rozdať svoj 50%-ný podiel vo firme medzi zamestnancov…

Vlastníme naše veci my alebo vlastnia v skutočnosti veci nás?  

Každodenný život sa pre Toniho a Paula, ktorí povzbudení alkoholom, prisahali, že 100 dní bez konzumu pre nich nebude problém, zrazu stáva nesmierne komplikovaný, a zároveň neuveriteľne jednoduchý.

V prvý večer po uzavretí stávky utekajú nočným mestom, aby si mohli zo skladov vziať o polnoci prvú vec. Na scénu prichádza otázka, čo potrebuje najviac človek, ktorý nič nemá, uprostred noci v zasneženom zimnom Berlíne? O slovo sa hlási pud sebazáchovy. Toni si vyberá spacák, Paul si berie kabát…

100 vecí
Zdroj: 100 vecí TS

“Život bez vecí “ privádza hrdinov do plejády nečakaných a vtipných situácií. Jednu z nich zažije Toni, keď sa rozhodne pozvať na rande tajomnú Lucy (Miriam Stein), ktorú obaja stretávajú ako  “susedku” pri skladoch. Ako sa ale pripravíte na rande, keď si nemáte čo obliecť a nemáte za čo dámu pozvať na večeru? Toni situáciu vyrieši po svojom a rande absolvuje bez nohavíc…

Komédia inšpirovaná vysoko aktuálnou a diskutovanou témou životného minimalizmu prináša nielen komické situácie. Ukazuje tiež okamihy, vedúce diváka k myšlienke, ktorú si snímkou kladú samotní tvorcovia: Čo človek naozaj potrebuje k životu? Vlastníme naše veci my alebo vlastnia v skutočnosti veci nás?  

Nový spôsob života postupne stavia v očiach oboch hlavných protagonistov otázku čo a ako veľa je pre život človeka naozaj dôležité do celkom nového svetla…

100 vecí
Zdroj: 100 vecí TS

Snímka inšpirovaná skutočným príbehom Fína Petri Luukkainena

Scenáristom a režisérom komédie je Florian David Fitz, ktorý si zároveň zahral jedného z hlavných hrdinov, Paula. Na konte má úspešné filmy Najkrajší deň a Vincent ide k moru. V úlohe Toniho uvidíme  Matthiasa Schweighöfera, ktorého  poznáme z drámy Kursk, či krimi komédie Ako napáliť Banku.

Florian David Fitz sa pri písaní scenára snímky 100 vecí inšpiroval experimentom, ktorý postúpil fínsky filmár Petri Luukkainen pri nakrúcaní svojho dokumentárneho filmu „My Stuff“ (2013). Ten si uvedomil, že počas troch rokov po rozchode s priateľkou nakupoval a zbieral veľa materiálnych vecí. Jedného dňa si položil otázku, či ich naozaj potrebuje alebo či si kupuje veci len ako náhradu za lásku, ktorá mu v živote chýba. Aby našiel odpoveď, zbalil všetko, čo mal, do skladu v Helsinkách a počas jedného roka si každý deň vzal späť iba jednu vec.

Keď ho neskôr kontaktoval Florian David Fitz, bez váhania mu dal povolenie na inšpiráciu scenára svojím príbehom, pretože sa potešil, že jeho experiment ožije na kinoplátne opäť; po dokumente My Stuff tentokrát v podobe celovečerného filmu 100 vecí.

100 vecí
Zdroj: 100 vecí TS

Snímka 100 vecí sa nakrúcala 36 dní v apríli a máji 2018 prevažne v Berlíne a v strednom Nemecku. Posledná, 36-ta klapka padla 23. mája 2018, teda presne pred rokom.

Do slovenských kín uvedie film s českým dabingom 18. júla 2019 distribučná spoločnosť Magic Box Slovakia.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -