Rebríček TOP 15 najlepšie zarábajúcich filmov za posledných 10 rokov

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

Dekáda je obdobie dlhých desiatich rokov. Rokom 2010 sa to celé začalo a filmy svoju kvalitu posunuli na novú úroveň. Od toho momentu sa k nám dostalo nespočetne veľa kvalitných filmov. Niektoré z nich boli síce slabšie, avšak iné sa dokázali zapísať hrubými písmenami do histórie kinematografie. V dnešnom článku sa pozrieme na TOP 15 najlepšie zarábajúcich filmov poslednej dekády.

Ak však nazrieme do minulosti, filmom sa až takto dobre nikdy nedarilo. Viac peňazí v obehu znamená pre popredné filmové štúdiá aj väčší zárobok. Ešte pred deviatimi rokmi bolo len 7 filmov, ktorým sa podarilo prekročiť hranicu 1 miliardy amerických dolárov.

K dnešnému dňu ich je až 43, a tak sa v priebehu najbližších rokov dočkáme ešte väčšieho počtu filmových projektov. Prečo? Ako som už spomínal, veľa peňazí znamená aj viac filmov, a tak štúdia ako Disney alebo Warner Bros. môžu vyskúšať všemožné projekty vyskytujúce sa na ich nekonečnom zozname. V dnešnom článku sa však pozrieme na iný zoznam, v ktorom nájdete TOP 15 filmov, ktoré si do pokladnice pripísali neuveriteľne vysokú sumu.

15. Rodinka úžasných 2 – RT 94%

rodinka úžasných 2
Zdroj: wallpapersite.com

zárobok: 1,242 miliárd dolárov 

Pôvodný film vznikol v roku 2004 a stal sa okamžitým klenotom štúdia Pixar. Aj preto sa pokračovanie zaradilo medzi vysoko očakávané a dočkali sme sa ho ešte len minulý rok. Túto rodinku sme si všetci obľúbili a za svoj premiérový týždeň sa filmu podarilo zarobiť až 186,6 miliónov dolárov.

Okrem toho, že prekonali rekord medzi animovanými filmami, predčili aj niektoré z komiksoviek. Ak sa Pixar niekedy zaujímal o vytvorenie druhého pokračovania, mali by to určite zvážiť.

14. Kráska a zviera – RT 71%

Zdroj: wallpapersite.com

zárobok: 1,263 miliárd dolárov 

Ak už nemáte nové nápady, čo tak priniesť do sveta filmov kreslenú klasiku? Kráska a zviera ako hraná adaptácia? Kritici film síce odsúdili, ale širokej verejnosti sa nápad oživiť rozprávkové bytosti páčil. To sa samozrejme odzrkadlilo aj na zárobku a do kín sa vybralo nespočetne veľa zvedavých ľudí.

Film k nám zavítal ešte v roku 2017 a zaradil sa medzi tri najlepšie zárobkové filmy toho roku. Trojicu doplnili komiksovky – Wonder Woman od DC a Strážcovia galaxie 2 od Marvelu.

13. Ľadové kráľovstvo – RT 90%

Zdroj: retrosport.sk

zárobok: 1,274 miliárd dolárov 

Ešte pred vypustením animovaného filmu Ľadové kráľovstvo nevedelo štúdio Disney udržať krok so štúdiom Pixar. S domovom iných animovaných postavičiek zápasili už dlho, ale všetko sa zmenilo v roku 2013.

Táto rozprávka posunula štúdio Disney vpred a stala sa okamžitým hitom. Či už po animovanej stránke, alebo v podobe nezabudnuteľných soundtrackov. Zárobok tvorcov určite potešil a pokračovanie na seba nenechalo dlho čakať. Premiéra je naplánovaná na 21. novembra 2019 a uvidíme, či sa im podarí uspieť aj tentokrát.

12. Jurský svet: Zánik ríše – RT: 48%

Jurský svet: Zánik ríše RECENZIA
Zdroj: wallpapershdnow.com

zárobok: 1,308 miliárd dolárov 

Rekordné leto do sveta dinosaurov prišlo ešte v roku 2015, kedy sa táto dobrodružná séria vrátila na veľké obrazovky. Pozrieť si Jurský svet bolo prianím nejedného z nás a to sa ukázalo aj pri pokračovaní. Minulý rok sme videli už druhý film z pripravovanej trilógie a do kín sa hrnuli davy fanúšikov.

Po kritickej stránke to však film nezvládol a odfláknutý scenár to dal tvorcom pocítiť. V pokladnici štúdia to našťastie vyzeralo úplne inak a vo vnútri mohol nastať pocit spokojnosti. Či zaslúžene, to už necháme na vás.

11. Star Wars: Poslední Jediovia – RT: 91%

star wars: poslední jediovia recenzia
Zdroj: unboxholics.com

zárobok: 1,332 miliárd dolárov 

Pokračovanie zasadené do 21. storočia sa síce nedá porovnávať s filmom Sila sa prebúdza, ale fanúšikovia by si predsa len nedovolili takýto film nevidieť. Hviezdna sága sa už dávno zapísala do histórie a svojim príbehom si dokázala získať srdcia miliónov ľudí po celom svete.

Poslední Jediovia si do pokladnice v úvodnom víkende pripísali neuveriteľných 220 miliónov dolárov. Či sa štúdiu Disney opäť podarí uspieť uvidíme už 19. decembra 2019, kedy sa dlhoročná séria ukončí filmom Star Wars: Vzostup Skywalkera.

10. Harry Potter a dary smrti 2 – RT: 96%

Zdroj: ea.com

zárobok: 1,341 miliárd dolárov 

Ešte predtým, ako sa do sveta kinematografie pridali filmy zo sveta MCU alebo nový Star Wars, zárobkom vládol mladý čarodejník so svojou družinou. Táto séria sa dá považovať za jednu z mála, ktorú si obľúbili všetky generácie. Celá táto čarovná púť skončila ešte v roku 2011 a posledný kúsok dokázal predčiť všetky doterajšie zárobky.

Štúdio Warner Bros. sa do tej doby s ničím podobným nestretlo, a tak sme sa k dnešnému dňu mohli tešiť ešte ďalším dvom spin-offom (Fantastické zvery a ich výskyt) z rovnakého sveta. Páčili sa vám a zaradili sa podľa vás medzi úspechy?

9. Black Panther – RT: 97%

black panther
black panther; Zdroj: hdwallpapers.in

zárobok: 1,346 miliárd dolárov 

Počas roku 2018 si veľa z nás myslelo, že film Avengers: Infinity War bude tým nelepšie zárobkovým filmom minulého roka. Ak si to zoberieme z celosvetového hľadiska, máme pravdu. No ak bližšie nazrieme na domácu pôdu, v Amerike sa Black Panther ocitol na samotnom vrchole.

Aj týmto filmom sa potvrdilo, že pop-kultúra je stále ešte len na svojom vzostupe a filmy ako je tento jej dodávajú potrebnú silu rásť. Svoju kvalitu potvrdili aj na odovzdávaní cien Akadémie, kde si tento komiksový počin vyslúžil nomináciu na najlepší film. Na sošku ju síce nepremenili, ale to na kvalite tohto majstrovského diela nič nezmení.

8. Avengers: Vek Ultrona – RT: 75%

avengers
Zdroj: welovemoviesmorethanyou.com

zárobok: 1,402 miliárd dolárov 

Ne tento film sme čakali dlho. Objavil sa v roku 2015 a nadviazal na príbeh pôvodných Avengerov. Tých vám určite nemusím predstavovať a táto komiksovka sa vo svete MCU vyšplhala veľmi vysoko. Síce sme sa nedočkali žiadneho svetoborného deju, no film svoju úlohu zvládol. Fanúšikov zaujal a tak sa celý svet dozvedel, kde leží územie Kosovo.

V ňom sme si mohli vychutnať poriadnu dávku kvalitných súbojov, ktoré dopĺňali nádherne spracované vizuálne efekty. Celosvetovo sa pokračovanie Avengerov zaradilo na 10. miesto najlepších zárobkov a určite by tento film nemal ostať bez povšimnutia.

7. Rýchlo a zbesilo 7 – RT: 81%

Zdroj: wallpaperscraft.com

zárobok: 1,515 miliárd dolárov 

Túto akčnú franšízu vám určite nemusím predstavovať. Už prvotné časti zo série sa radia medzi kvalitu a niet sa čudovať takto vysokým zárobkom. Celé sa to začalo ešte v roku 2011, kedy sme sa dočkali filmu Rýchlo a zbesilo 5.  V tom čase nás taktiež zasiahla smrť herca Paula Walkera, ktorý sa v druhej polovici filmu ukázal už len v podobe CGI efektov.

Tento fakt dostal film do povedomia širokej verejnosti a spoločne s kultovým soundtrackom (Wiz Khalifa – See You Again ft. Charlie Puth) sa zaradil medzi úspechy. Okrem toho sa nebohý herec dočkal aj pocty, ktorá dojala nejedného z nás.

6. Avengers – RT: 91%

Vymazaná scéna z filmu The Avengers
Zdroj: wall.alphacoders.com

zárobok: 1,518 miliárd dolárov 

Film, ktorý odštartoval éru komiksových hrdinov a rok 2012 nám otvoril dvere do nekonečného MCU. Prvá fáza obsahovala niekoľko kvalitných filmov, ale pôvodní Avengers sa právom zaradili na samotný vrchol.

Okrem toho sa stali prvými, ktorí kedy dokázali zarobiť viac ako 200 miliónov v úvodnom týždni. Čo viac k tomu dodať. Asi len toľko, že takýto filmový zážitok sa určite oplatí vidieť. A určite nie len jeden jediný krát. Nemám pravdu?

5. Leví kráľ – RT: 53%

Prvé reakcie na Levieho kráľa
Zdroj: ew.com

zárobok: 1,654 miliárd dolárov 

Disney vo svojich útrobách skrýva všelijaké možné rozprávky, ktoré všetci poznáme. A po dlhých rokoch sme sa už dočkali aj hranej verzie Levieho kráľa. Síce sa film v niektorých smeroch nedržal legendárnej kreslenej klasiky, no na poriadny zárobok im to stačilo.

Leví kráľ sa v kinách objavil tento rok v lete a príjemné letné dni prilákali do kín obrovský počet ľudí. Táto adaptácia sa taktiež zaradila medzi päticu Disney filmov, ktorých hranica prekročila 1 miliardu dolárov. Videli ste túto klasiku vyrobenú v 21. storočí? My áno, a aj z toho dôvodu radšej ostaneme pri tej pôvodnej verzii. Na tejto si akurát tak pochutili kritici, ktorý film označili za nekvalitný.

4. Jurský svet – RT: 72%

Zdroj: screenrant.com

zárobok: 1,670 miliárd dolárov 

Tento film z roku 2015 odštartoval novú trilógiu a svojim prevedením nás určite zaujal. Príbeh nebol tak odfláknutý ako 12. miesto nášho rebríčka, a tak si diváci mohli vychutnať poriadnu dobrodružnú jazdu plnú dinosaurov.

Okrem toho štúdio Universal priviedlo na scénu partiu kvalitných hercov a to prilákalo do kín davy fanúšikov. Dej taktiež uspel, a tak sme si mohli nostalgicky zaspomínať na staré časy. Nechýbalo ani niekoľko vtipných scénok, ktoré určite potešili. Ak sme čakali dlhé roky práve kvôli tomu filmu, tak sa to pravdepodobne oplatilo.

3. Avengers: Infinity War – RT: 85%

infinity war
Zdroj: wall.alphacoders.com

zárobok: 2,048 miliárd dolárov 

Na tento moment sme čakali celý nás život. MCU nám  postavu Thanosa ukazoval od roku 2012 a stále sme čakali na jeho debut. Jedna z najväčších záporných postáv tohto univerza svoju úlohu zvládla a tak sa Infinity War veľmi rýchlo stal najväčším filmom všetkých čias.

Zárobky prekonali všetky možné rekordy a do dnešného dňa sa hranica vyšplhala nad 2 miliardy. Naozaj neuveriteľné sledovať, ako sa niektoré filmové štúdia dokážu nabaliť poriadnou kopou peňazí. No pri tomto komiksovom filme sa nedá čomu čudovať a takéto vysoké čísla si určite zaslúžil.

2. Star Wars: Sila sa prebúdza – RT: 93%

Star Wars: Epizóda IX
Zdroj: imgur.com

zárobok: 2,068 miliárd dolárov 

Všetci sme si mysleli, že filmom Pomsta Sithov sa vesmírna sága navždy skončila. Možno si to myslel aj samotný George Lucas, ale štúdio Disney jeho plány mierne pozmenilo. V roku 2012 odkúpili filmové štúdio Lucasfilm a rozhodli sa urobiť novú trilógiu. 10 rokov sme čakali na premiéru pilotného filmu, kde nám Disney priniesol zaujímavý príbeh súboja medzi temnou stranou a svetlom.

Koho stranu ste si vybrali vy? Sila sa totižto prebudila na oboch frontoch a my sme si tak mohli vychutnať kvalitné pokračovanie tejto vesmírnej ságy. Ak vás však o tomto tvrdení nepresvedčil samotný dej, zárobok v pokladnici Disney by mal k tomu stačiť. Boli ste s filmom spokojní?

1. Avengers: Endgame – RT: 94%

avengers: endgame recenzia
Zdroj: in.pcmag.com

zárobok: 2,797 miliárd dolárov 

Prvých päť dní stačilo k tomu, aby toto umelecké dielo prekonalo hranicu jednej miliardy. To sa niekedy nepodarí filmom za celý svoj život a už po prvom týždni sa vedelo, že film prekoná všetky možné rekordy. Pomyselné zakončenie Tretej fázy MCU sme si mohli vychutnať dlhých 182 minút a videli sme naozaj všetko.

Príbeh, vizuálne efekty, kvalitných hercov a hlavne naše obľúbené komiksové postavy na jednom mieste. Tomuto filmu sa nedá nič vytknúť a tak sa Endgame právom ocitol na vrchole nášho rebríčka. Marvelu sa podarilo prekonať aj film Avatar, ktorý debutoval v roku 2009 a do dnešného dňa zarobil 2,789 miliárd dolárov.

avatar filmy
Zdroj: theverge.com

Čo hovoríte na tieto čísla? Príde vám to ako gigantická suma? Doba sa posúva vpred a s ňou aj zárobky samotných filmov. Avengers: Endgame má stále šancu prekonať 3 miliardy, ktoré by prepísali históriu kinematografie.

Podariť sa to taktiež môže aj poslednému dielu Star Wars ságy, vychádzajúcemu tento december. Ak sa tak nestane, v roku 2021 sa to určite zmení. Na svetlo sveta totižto príde dlho očakávané pokračovanie Avatarov, kde sa už teraz počíta s neuveriteľnými číslami.

Týmto by som dnešný článok o najlepšie zarábajúcich filmov dekády ukončil a vidíme sa niekedy v budúcnosti. Určite nás neprestaňte sledovať, pretože čoskoro si pre vás pripravíme nový zaujímavý rebríček. 

Zdroj: boxofficemojo.com

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -