3 skvelé filmy, ktoré navždy zmenia váš pohľad na skateboarding. Tento šport je, rovnako ako snímky o ňom, plný emócií a vášne!

Nenechajte si ujsť

Denis Bandura
I am Mr. Meeseeks, look at me

Filmy o skateboardingu nie sú veľmi rozšírené a obľúbené. Ľudia akosi nemusia skateboarding. A možno je aj to dôvod, prečo prinášame len 3 filmy – pretože ich veľa nie je. A to je chyba. Skateboarding je totiž šport, ktorý toho do sveta už mnoho priniesol a mnoho toho ešte prinesie. Raz sa ma ktosi pýtal, ako by som popísal skateboarding jednou vetou. Skončilo sa to tak, že tá jedna jednoduchá veta sa natiahla na stovky, možno aj tisíce slov. A aj keď som cyklista, a neskateboardujem, tak skateboard ma vždy fascinoval. Tak sa pozrime na 3 filmy, ktoré by mohli zmeniť názor nezaujatého diváka na skateboarding.

Dogtown and Z-Boys

27918_Sep2013_ctek_ImageSuites_dogtownandzboys_613x463
zdroj: bam.com

Stacy Peralta. (Toto meno si tu ešte budeme spomínať). Zakladateľ Bones Brigade a inovátor skateboardu. Už v 11 rokoch začal jazdiť a zaradil sa do skupiny s názvom Z-Boys. Z-Boys určovali, čo bude v Dogtowne trend. Je to dokument o tom, ako vznikal skateboarding, rovnako ako všetky tri filmy. A aj napriek tomu, že všetky tri filmy sú napísané rukou Stacyho Peralty, tak všetky tri filmy sa pozerajú na skateboarding z inej perspektívy. A to je na tom krásne. Na skateboarding sa môžete pozerať z piatich uhlov naraz, a stále to bude skateboarding. Krásny šport plný umenia.

Legendy z Dogtownu

whole-cast
Zdroj: latina.com

Kto by nepoznal Legendy z Dogtownu. Tento film mal komerčne celosvetový úspech, a čo je ešte lepšie, jeho hlavnou ťažnou silou je skateboarding. V tomto filme si dokonca zahrali aj niektoré hollywoodske hviezdy, ako je Emile Hirsch, alebo akou bol Heath Ledger. (Pri tejto príležitosti by som rád spomenul, že včera by mal Heath Ledger 38 rokov). Ako je možné, že všetky skateboardové filmové počiny sa viažu s menom Stacy Peralta? Aj do tohoto filmu napísal scenár. Kde by tak teraz skateboarding bol bez neho. Film rozpráva o skupinke mladých ľudí, ktorá kedysi v sedemdesiatych rokoch privedie skateboarding k životu. Spravia z neho šport. Životnú lásku. Poslanie. Pôvodom myšlienka dosky na 4 kolesách prišla zo surfingu. Prví skateboardisti jazdili na surfe. Výhodou tohoto počinu je fakt, že spája dokopy umenie skateboardingu a filmu. Tvorí dielo, ktoré je pre niekoho iba filmom, no pre niekoho bibliou skateboardingu.

Bones Brigade: An Autobiography

3185-Animal_Photo
zľava: Rodney Mullen, Mike McGill, Tommy Guerrero, Tony Hawk, Steve Caballero a Lance Mountain. Zdroj: slugmag.com

Píše sa rok 2012. Skateboardová legenda Stacy Peralta vydáva svoj najnovší filmový počinBones Brigade. Bones Brigade je suverénne najlepší dokument o skateboardingu a ak si po tomto dokumente nezamilujete skateboarding, tak už po ničom. Snímka rozpráva o najväčších skateboardových legendách všetkých možných časov. Hovoríme tu o menách ako sú Tony Hawk, Rodney Mullen, Mike McGill, Tommy Guererra alebo Steve Cabarelo, ktorí kedysi tvorili jeden tím – Bones Brigade. Ide o zakladateľov skateboardingu, ako ho poznáme dnes. Pri pozeraní tohto dokumentu som sa dokonca rozplakal, pretože určite nie som jediný, kto vyrastal na hrách Tony Hawk’s Pro Skater. Je to dokonalý dokument po všetkých stránkach. A obsahuje to najdôležitejšie. Čistý underground. Podstatu skateboardingu. Dôvod na to, obetovať tomuto športu život. Alebo aspoň pochopiť, čo pre tieto legendy znamená skateboarding. A ak ani to nie, tak aspoň môžete vidieť, ako vyzerá  naozaj kvalitný dokument.

Skateboarding rozhodne nie je mŕtvy. Ľudia ako Rodney Mullen sa nezastavia, až dokiaľ nevymyslia všetky triky na svete. A to je dobré, pretože legendy stále existujú!

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah