4 dni do Vianoc | Spider-Man: Predvianočná nočná mora #9

Nenechajte si ujsť

Ondrej Kačkoš
Ondrej Kačkoš
Volám sa Ondrej, mám 22 rokov a na vysokej škole študujem marketingovú komunikáciu. Filmy, seriály a knihy ma sprevádzajú mojim životom odmalička. Keď netrávim čas v škole, s kamarátmi alebo s rodinou, určite ma nájdete pri pozeraní filmov.

Peter Parker je známy väčšine ľudí ako Spider-Man. Mladý hrdina, ktorý inšpiroval mnoho generácií detí aj dospelých. No nie vždy to má jednoduché. A hlavne nie vtedy, ak má riešiť veľký problém v tomto pokojnom vianočnom období. Každý deň až do Vianoc vám prinesieme časť tohto príbehu, ktorý donúti Spider-Mana ísť až za hranice svojich síl. Pozrite sa s nami teda na jeho predvianočnú historku, ktorá je však pre neho skôr predvianočná nočná mora:

4 dni do Vianoc

Zostávalo už len pár dní do Vianoc a tak sa Peter rozhodol, že sa pôjde prejsť po meste. Chcel si prezrieť výklady obchodov a možno kúpiť aj nejaké tie darčeky pre MJ a tetu May. Prechádzal sa po meste, až zrazu došiel pred budovu novín Daily Bugle. Bol pred ňou veľký dav, a tak sa išiel pozrieť, čo sa deje. Vpredu na budove bol obrovský billboard, na ktorom bolo napísané…

„Vianočný lov na Spider-Mana,“ prečítal Peter a zhrozil sa. Akýsi pán vedľa neho ho započul a Peterovo zhrozenie si vysvetlil ako nechuť k Spider-Manovi.

„Úplne chápem, tiež ho veľmi nemusím. Vďakabohu, že pán Jameson vymyslel túto skvelú udalosť pre našu newyorskú komunitu. Konečne máme šancu toho samozvaného zločinca chytiť. A pri takomto veľkom počte nám určite neunikne!“ povedal s nadšením tento pán a Peter len s hranou energickosťou prikyvoval.

Pozrel sa ponad celý dav a videl, ako pred ním stojí akýsi pán s cigaretou v ústach. Došlo mu, že ide o spomínaného J. Jonaha Jamesona, ktorého poznal z novín či televízie. Nepočul presne, čo hovorí davu, pretože nemal žiadny mikrofón, no domyslel si, že zrejme detaily k tomuto „lovu“ na veľkého nepriateľa ich komunity – na Petera. Potichučky sa teda otočil a nenápadne sa vytratil z davu. Kútikom oka ešte zachytil, ako Jameson rozdával všetkým tričká, na ktorých bol nakreslený Spider-Man v červenom, preškrtnutom kruhu.

Peter sa ponáhľal domov. Nevedel, o akú akciu ide, a tak bolo pre neho ako pre hlavný cieľ tohto lovu najlepšie skryť sa a nevychádzať z domu, ak to nebolo nutné. Jeden alebo dva dni predsa doma prežije.

Doma si teda ľahol na gauč a pustil si televíziu. Teta May bola preč, asi šla nakúpiť nejaké potraviny. Mal teda pre seba ovládač a mohol si vybrať, čo chcel. Chcel si pozrieť niečo vianočné, no z nejakého dôvodu nevedel nič nájsť. Prešiel cez programy s filmami ako Hunger Games, Jurský park či Lovecká sezóna. Nálada mu s každým takýmto filmom o prežití a lovení klesala, až nakoniec našiel program s filmom o Grinchovi. To bolo konečne niečo vianočné a tak začal pozerať tento film. Po tridsiatich minútach ale zaspal.

Zobudil sa až na vibrovanie mobilu, ktorý mal v zadnom vrecku nohavíc. Zívol, pretrel si oči a vytiahol mobil z vrecka. Zapol ho a na ploche sa mu objavila jedna nová správa. Otvoril ju a začal v duchu čítať:

Peter, máme problém. Ako si dnes mohol vidieť, začal sa na teba lov. Takto sa ale nebudú v nasledujúcich dňoch dať plniť moje úlohy, čo sa mi nepáči. Musíš teda urobiť nevyhnutné, čo sa na dnes stane aj tvojou úlohou. Eliminuj J. Jonah Jamesona. Zotneš hlavu a celý lov skončí.

Peter sa zachmúril a neveriacky pokrútil hlavu. Nemal v pláne zabiť nikoho, nie ešte nevinného občana tohto mesta. Nespáchal žiadne zločiny. A tak sa Peter pokúsil odpísať Taskmasterovi správu s tým, že nevidí dôvod ho eliminovať. O chvíľku na to mu prišla ďalšia správa. Bol to gif, na ktorom bol muž s prstom prechádzajúcim si po hrdle. Peterovi došlo, čo tým myslí, a ďalej sa nepýtal.

Taskmaster vedel Petera vždy poriadne vytočiť, no hovoril si, že musí byť trpezlivý. Splní všetky jeho úlohy a nakoniec si ho nájde a pomstí sa mu za toto pokazené predvianočné obdobie a za Tonyho smrť. Dovtedy musí ale počkať a keď už nič iné, aspoň bojuje proti zloduchom. A teraz už aj proti novinárom.

Povzdychol si, vybehol hore do izby a vzal si svoj nový červeno-čierny oblek. Otvoril okno a vyskočil z neho. Prelietaval cez mesto a snažil sa nájsť rozbesnený loviaci dav. Nikoho však nevidel a tak sa šiel k budove Daily Bugle. Nikto však nebol ani tam. Petera to prekvapilo a sadol si na budovu novín. Tuho premýšľal.

Ak nie sú tu a nikde inde som žiaden dav nevidel, musí to znamenať, že sa rozdelili a každý ma hľadá osobitne. Kto vie, akú cenu za mňa dostanú, ak ma chytia. Možno len pocit útechy. Vyzerali, že by im to stačilo, hovoril si v duchu. Potom si ale všimol, ako popred budovu, na ktorej sedel, prešiel akýsi tmavovlasý chlapec. Mohol mať asi jedenásť rokov a na bunde mal navlečené príliš veľké tričko s logom lovu na Spider-Mana. Peter si povedal, že dieťa pre neho nie je hrozba, a na pavučine sa spustil k nemu dole. Mal na neho pár otázok.

„Ahoj, chlapče. Máš chvíľu?“ oslovil ho, pričom visel z pavučiny hlavou nadol. Chlapec sa najprv zľakol, no potom sa mu od úžasu rozšírili oči.

„Wauuuuu, ty si Spider-Man,“ povedal natešene.

„Čože? Ty si môj fanúšik? A čo to tričko?“ pýtal sa Peter a ukázal prstom na preškrtnutého Spider-Mana na tričku. Chlapec sa pozrel dole a potom naspäť na Spider-Mana.

„Och, to som si musel dať. Môj otec ťa nemá rád a tak prišiel na tento lov. A zobral aj mňa. On je vlastne ten, ktorý to celé vymyslel,“ zahanbene povedal.

„Počkaj, počkaj. Tvoj otec je J. Jonah Jameson?“

„Áno.

„Uf, a ty ma teda máš rád?“

„Jasné, podľa mňa si najlepší superhrdina. Nechápem, prečo ťa otec nemá rád.“

„Počuj, a nechcel by si mi pomôcť?“ povedal Peter a pod maskou sa usmieval. Nečakal, že by to šlo tak jednoducho.

„Ako?“ odpovedal chlapec Peterovi otázkou a zažiarili mu pri tom oči.

„Potrebujem sa stretnúť s tvojím otcom. Vedel by si ma za ním zaviesť?“

„Samozrejme, viem presne kam išiel. Dostaneme sa tam vďaka pavučinovým lanám?

„Nuž, prečo nie. Tak sa ma chyť. Ako sa vlastne voláš?“

„Som Johnny.“

„Okej, Johnny, drž sa poriadne,“ povedal Peter, chytil okolo pliec chlapca, ktorý sa ho už pevne držal, a vystrelil pavučinu. Počas letu ho Johnny navigoval, kam má smerovať. Netrvalo teda dlho a došli až na ulicu, na ktorej sa mal nachádzať Jameson.

Peter položil malého Johnnyho na zem a poobzeral sa po ulici. Bolo tam okrem nich pár bežných ľudí, ktorí vo veľkých taškách nosili zabalené vianočné darčeky. Na konci ulici za veľkou kopou snehu oproti vysokej budove, na ktorej bolo obrovské lešenie, nakoniec uvideli Jamesonovu hlavu. Práve s niekým telefonoval a ako väčšinu času, aj teraz bol nahnevaný. Johnny s Peterom sa k nemu pomaly priblížili.

„Oci!“ zakričal na neho Johnny, keď už boli neďaleko od neho. Jameson sa zatváril najprv prekvapene a následne na to opäť nahnevane, keď si všimol, že vedľa Johnnyho stojí Spider-Man.

„Synak, choď od neho preč. Si v ohrození!“ zakričal Jameson a zo zimného kabátu z ničoho nič vybral zbraň. Vystrelil a náboj prešiel len pár centimetrov od Peterovej hlavy. Vtedy si všimol, že našťastie nejde o pištoľ s normálnymi nábojmi, ale so zmenšenými uspávacími šípkami. Aj napriek tomu vystrelil pavučinu na lešenie pri najbližšej budove a za jej pomoci sa dostal asi do polovice zábradlia. Jameson po ňom neustále strieľal uspávacie šípky. Peter sa teda šplhal po lešení až hore na strechu budovy.

Na vrchol sa mu nakoniec podarilo dostať a prikrčil sa k rovnej streche, aby ho nebolo možné zasiahnuť. Potom ale začul rachot. Vykukol spoza strechy a uvidel, ako lešenie padá. Uspávacie náboje museli akosi poškodiť konštrukciu na nejakom mieste. Stačilo tam poškodiť jednu časť a celé sa to zosypalo. To sa práve dialo a pod tým celým stál Johnny, ktorý sa pokúsil rozbehnúť k otcovi. Jamesona by padajúca konštrukcia nezasiahla, pretože stál dosť ďaleko, no Johnny nemal šancu k nemu dobehnúť.

Peter skočil z budovy a padal pomedzi padajúce drevá a rôzne dlhšie aj kratšie kovové tyče. Pristál na zemi, skočil na Johnnyho a v tom momente na neho dopadlo celé lešenie.

„Nieee!“ skríkol J. Jonah Jameson a rozbehol sa k spadnutej konštrukcii. Začal odhadzovať ľahké časti a chcel sa dostať k synovi. Oči sa mu leskli od sĺz.

Spadnuté trosky sa po malej chvíli začali hýbať a zhruba niekde v streda sa dvihli. Pod nimi stál Spider-Man, ktorý bol celý dobitý a na nohe mal roztrhnutý kostým, pričom cez trhlinu bolo vidno, že má jemne porezaný aj sval. Odhodil niekoľko dlhých tyčí a spod svojich nôh vytiahol vyľakaného, avšak živého chlapca. Keďže nad neho Spider-Man skočil, nemal na sebe ani škrabanec, len bol celý od snehu a od prachu.

Johnny sa rozbehol k otcovi, ktorý si k nemu čupol a objal ho. Teraz sa už úplne rozplakal. Peter sa pozrel na svoju nohu, ktorá mu jemne krvácala, no neriešil to. Potreboval si to obviazať, ale to muselo počkať, až kým sa nevráti domov.

„Si v poriadku?“ opýtal sa Jameson svojho syna. Ten len prikývol a objal otca tuhšie.

„Vy ste v pohode, pán Jameson?“ opýtal sa Spider-Man. Jameson sa na neho pozrel, no na tvári už nemal hnev. Peter najprv nevedel rozlíšiť, o akú emóciu ide, no potom si uvedomil, že ide o vďaku.

„Som, Spider-Man.“

„Nuž, už keď vás tu mám, a všetci sme v poriadku, potrebujem vás poprosiť, aby ste zrušili lov na mňa. Bráni mi to v.. ehm… práci,“ povedal Peter, následne na čo sa Jameson nahneval.

„Samozrejme, že to zruším! Čo si o sebe myslíš? Práve si mi zachránil syna, bol by som hlupák, ak by som to nespravil. Ale pamätaj si, dám ti pokoj len do nového roka, po tom ťa potopím v novej relácii Spider-Manove chyby,“ povedal nahnevane a so zvýšeným hlasom, no v očiach mal stále vďaku. Naďalej čupel a objímal svojho syna. Peter mu tak len poďakoval, otočil sa a vystrelil pavučinu.

S občasnými bolesťami sa dostal domov a sadol si na gauč vedľa May, ktorá pozerala televíziu. Keď videla dobitého a na nohe krvácajúceho Petera, zhrozila sa, no on ju upokojil a poprosil ju, aby mu pomohla vyčistiť a obviazať ranu.

„May, a mám ešte takú prosbičku… zašiješ mi, prosím ťa, oblek? Okrem Iron Spidera je jediný, ktorý mi zostal,“ nervózne sa opýtal. May dvihla obočie a myslela si, že si z nej robí srandu, no keď videla, že je vážny, len ticho prikývla.

Peterovi zavibroval mobil, ktorý položil na stôl pred tým, ako mu začala ošetrovať ranu. Začal čítať novú správu:

Pekne, Peter. Zvládol si vyriešiť situáciu bez prelievania krvi. Nič zaujímavé, ale poriešil si to. Nemám teda žiadnu výhradu. Snáď ťa noha veľmi nebolí, lebo zajtra je nový deň, nová úloha. Dovtedy:

Dvanásť dní do Vianoc, sliepke pristrihol si krídla,
Vulture v rukách polície sedí na väzenských bidlách.
Jedenásť dní do Vianoc, obraz si získal späť,
Venoma aj s Eddiem Brockom porazil si hneď.
Desať dní do Vianoc, banka vykradnutá bola,
Rhino bez peňazí visí na lane, je to pre neho smola.
Deväť dní do Vianoc, elektrina všade praská,
Electrovi v izolácii sa smeje aj lukostrelecká kráska.
Osem dní do Vianoc, krvavé Vianoce to mohli byť,
v Morbiovi vzbudil si svedomie, už len slovami krv bude piť.

Sedem dní do Vianoc, sneh zafarbil krajinu do biela,
z veľkého lovca Kravena je v sieti chytená gazela.
Šesť dní do Vianoc, šach-mat si dal podsvetia kráľovi,
muž bez strachu teraz veľkého Kingpina rozhovorí.
Päť dní do Vianoc, MJ si sa úplne otvoril,
Doctor Octopus vo vlastnom objatí riečne dno pokoril.
Štyri dni do Vianoc, hrdina sa mohol stať v love korisťou,
J. Jonah Jameson v synovom objatí ho však obdaril milosťou.

POKRAČOVANIE ZAJTRA…

Pokiaľ chcete pravidelne čítať náš vianočný Spider-Manov príbeh, navštívte podstránku Spider-Man: Predvianočná nočná mora a každý deň až do Vianoc si prečítajte časť unikátneho príbehu.

Autor: Ondrej Kačkoš

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -