5 dojímavých animákov, ktoré chytia za srdce každého diváka!

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

V podstate má každý rád dojímavé animované filmy. Väčšinou sa totiž skladajú zo skvelého mixu zaujímavých postavičiek a dobrého deja. Takisto práve takéto animáky získavajú najviac ocenení a nadšené ovácie divákov. Dnes vám preto ukážeme úžasné animované filmy, ktoré by mal vidieť každý.

Dojímavé animované filmy

5. Hľadá sa Nemo (2003)

dojímavé animované filmy
Zdroj: rollingstone.com

V roku 2003 vytvoril Andrew Stanton spolu s Leem Unkrichom pozoruhodný a čarokrásny morský svet, ktorého hlavnou postavou je Marlin. Ten už prišiel takmer o všetky svoje deti, až na Nema. Toho čaká prvý deň v škole a aj napriek zákazu svojho otca opúšťa koralový útes, aby dokázal svojim kamarátom, že je odvážny.

Bohužiaľ sa dostane do rybárskej siete a skončí v akváriu istého zubára. Marlin to, samozrejme, nenechá len tak a spolu s rybkou Dory, ktorá trpí stratou krátkodobej pamäte sa pokúša svojho syna nájsť. Film Hľadá sa Nemo vo svojej dobe očaril a dojal celý svet. Tvorcovia tohto kultového filmu získali Oscara za najlepší animovaný film a k tomu aj tri ďalšie nominácie.

4. Toy Story 3 (2010)

dojímavé animované filmy
Zdroj: timeout.com

Na svete zrejme neexistuje človek, ktorý by nepoznal kultovú sériu Toy Story. Príbeh o hračkách zaujal nielen malých, ale aj veľkých divákov. V tretej časti série sa Woody, Buzz a celá partia obávajú, že skončia niekde v smetnom koši. Ich milovaný Andy totiž už vyrástol a na hračky je pristarý. Šerif Woody však Andyho pozná najlepšie a preto dúfa, že on a jeho kamaráti skončia na povale a počkajú na ďalšie dieťa v rodine.

Všetko sa však skomplikuje a tieto naše obľúbené hračky čakajú veľmi ťažké časy. Tretia časť tejto veľmi úspešnej série dokázala zarobiť viac ako miliardu dolárov, a to hlavne vďaka premyslenému príbehu a skutočne srdcervúcim a dramatickým scénam. V nich sa totiž ukazoval skutočný charakter týchto postáv, napríklad pri toľko spomínanej scéne v peci, ktorá očarila aj tvorcov Teórie veľkého tresku.

3. Ratatouille (2007)

Ratatouille
Zdroj: imdb.com

Varenie ešte nikdy nevyzeralo tak pútavo a zábavne. Potkan Remy je iný ako všetci ostatní z jeho rodinného klanu. Nechce totiž len vyžierať odpadkové koše, chce byť šéfkuchárom, rovnako ako jeho idol Auguste Gusteau. Remy má na to predpoklady, avšak je to potkan a ten do kuchyne nepatrí. Remy sa však po jednom incidente dostane do jeho obľúbeného mesta, do Paríža. Čo je však ešte viac úžasné je to, že je Remy priamo pri reštaurácii svojho milovaného šéfkuchára.

Opäť si však uvedomuje, že je potkan a preto kuchyňu v tejto reštaurácii skrátka len pozoruje, až kým nespozná mladíka menom Alfredo Linguini. Ten sa síce pokúša variť, avšak vôbec mu to nejde. Remy sa s týmto mladým nekuchárom spriatelí a vďaka premyslenému plánu sa z nemotorného Linguiniho stane vďaka Remyho umeniu majstrovský šéfkuchár. Taký majstrovský, že do reštaurácie priláka aj známeho kritika Antona Ega, ktorý kedysi zničil kariéru Remyho milovaného Gusteauoa.

Ratatouille oplýva hlavne skvelými nápadmi, výborným dejom a celkovo veľmi premyslenými postavami, ktoré sa točia okolo vety „Variť môže každý.“ O tvorbu tohto animáku sa postarali známy režisér Brad Bird (Rodinka Úžasných), ktorému pomáhal Jan Pinkawa. Obaja získali Oscara v kategórii najlepší animovaný film.

Jednou z najsilnejších scén je tá, v ktorej Remy naservíruje Egovi svoje jedlo Ratatouille, ktoré patrí skôr medzi „sedlácke“ jedlá a v luxusnej reštaurácii by ich zrejme nikto neservíroval. Hneď prvé sústo však Antona Ega presunie priamo do jeho detstva, pretože presne také isté jedlo mu vždy pripravovala jeho mama, hlavne keď bol smutný a chcela ho rozveseliť.

2. Coco (2017)

Coco
Zdroj: theverge.com

Miguel chce byť muzikantom až vyrastie. Nebolo by na tom nič čudné, ak by v celej jeho rodine nepanoval zákaz akejkoľvek hudby, či čo i len pokusu o nejaký tón. Miguel si však aj naďalej sníva svoj sen a raz dúfa, že bude taký slávny ako jeho idol Ernesto de la Cruz. Ten síce zomrel už dávno, no ešte predtým sa stihol stať tým najslávnejším muzikantom v dejinách. Miquel ukradne jeho gitaru, aby sa mohol predviesť na talentovanej súťaži. Ako náhle to však urobí, dostane sa do ríše mŕtvych, pretože ukradol gitaru niekomu na sviatok Día de Muertos (Deň mŕtvych).

Za pomoci miestneho malého podvodníka Hectora sa snaží získať požehnanie od svojho pra-pra-dedka de la Cruza a tiež by sa rád vrátil do sveta živých. Musí to však urobiť ešte pred svitaním, inak vo svete mŕtvych zostane navždy.

Aj o tento animák sa postaral prevažne Lee Unkrich, ktorý patrí aj medzi tvorcov série Toy Story. Divákov prekvapila pestrofarebnosť sveta mŕtvych, skvelá animácia a takisto nesmierne dojímavý príbeh s prímesou krimi trileru. No a nesmieme zabudnúť na úžasnú pieseň „Remember Me“, za ktorú získali tvorcovia Kristen Anderson-Lopez a Robert Lopez Oscara.

1. V hlave (2015)

V hlave
Zdroj: imdb.com

V každej hlave sa nachádzajú emócie, a to konkrétne Radosť, Hnev, Nechuť, Strach a takisto aj Smútok. Všetky emócie sú pre Riley dôležité, snáď okrem smútku. Riley má takisto všetky tieto emócie a najväčšiu moc má Radosť. Táto emócia sa stará o to, aby mala Riley čo najviac radostných spomienok. V tom jej však nevedomky bráni Smútok, ktorá mení všetky radostné spomienky na smutné a depresívne.

A to presne urobí aj s kľúčovou spomienkou, čo vytvorí sériu zvláštnych nehôd, kvôli ktorým sa Radosť a Smútok dostanú von z hlavného veliteľstva v Rileyinej hlave. Samozrejme, že sa musia dostať späť, lenže keď je Radosť preč a hlavné veliteľstvo ovládajú Hnev, Strach a Nechuť, môže sa s Riley stať čokoľvek.

O spracovanie tohto ojedinelého nápadu sa postarali režiséri Pete Docter a Ronie Del Carme, ktorí pracovali aj scenári. Tento film sme zaradili na prvé miesto, pretože je ako radostný a zábavný, tak je aj nesmierne smutný, dojímavý a ku koncu dokonca horko-sladký, s prímesou ako radosti, tak aj smútku. Tvorcovia si totiž uvedomujú, že rovnako ako radosť patrí k životu, tak k nemu patrí aj smútok.

Toto sú podľa nás tie najviac dojímavé animované filmy, ktoré by mal naozaj vidieť každý. Ktorý z týchto animákov sa vám páči najviac?

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -