Filmy

5 dôvodov, prečo nesmiete zmeškať česko-slovenský film Toman – Nahliadnite do temnej histórie našej krajiny!

Prečo si pozrieť film Toman?

Už tento štvrtok (18. októbra) v kinách uvidíme nový historický/politický film z našich krajov. Príbeh, ako tomu bolo už pri niektorých predchádzajúcich počinoch, ktoré zaujali široké publikom, sa zameria na samotný rozpad demokracie a vznik socialistického česko-slovenska. Čo nám film Toman odhalí o mužovi z tieňov, ktorého v príbehu našej minulosti pozná len málokto? Toto sú dôvody, prečo by ste si novú snímku nemali nechať ujsť!

film toman

Zdroj: Archív Martin Špelda

Skvelé herecké obsadenie

Samozrejme, silný príbeh by nebol ničím bez ešte silnejších predstaviteľov. Samotného titulného Tomana vo filme stvárnil herec Jiří Macháček. Vďaka silným divadelným koreňom a bohatej kariéry nie je cudzincom na odovzdávaní cien Český lev, ktoré sú vizitkou toho najvyššieho talentu. Vo filme mu sekundujú o nič menej talentované mená ako Kateřina Winterová, Kristýna Boková, Stanislav Majer, Marek Taclík, Roman Luknár, Lukáš Latinák, Táňa Pauhofová, Ady Hajdu a mnoho ďalších.

Neuveriteľný, ale pravdivý príbeh

Príbeh rozporuplnej osobnosti Zdeňka Tomana, vlastným menom Zoltána Goldbergera, pochádzajúceho zo slovenských Sobraniec. Toman bol mužom mnohých tvárí a mien, šéfom zahraničnej rozviedky a bezškrupulóznym obchodníkom a kariéristom. Bol poverený zásadnou úlohou – zohnať peniaze, ktoré komunistom vyhrajú voľby. A Toman peniaze zohnať vedel. Pre seba, pre rodinu i pre stranu. Šmelina, vydieranie, obchody s vojnovými zločincami aj ich obeťami.

film toman

Zdroj: Archív Martin Špelda

Práve on umožnil presun východoeurópskych Židov, ktorí prežili holokaust a unikali pred poľskými pogromami a sovietskymi lágrami cez Československo do Palestíny – samozrejme za tučné a neustále sa zvyšujúce provízie od židovských organizácií. Neštítil sa ničoho. Cena, ktorú za svoju kariéru zaplatil on i jeho blízki, bola však príliš vysoká. Film odkrýva pozadie tzv. tretej republiky, rokov 1945-48 a rozpráva príbeh muža, ktorý významne ovplyvnil vývoj povojnového Československa a o ktorom sa nikdy doteraz nehovorilo.

Podporíte česko-slovenskú filmovú tvorbu

Jedno je celkom jasné: čím viac budeme na česko-slovenské filmy chodiť do kina, tým viac podporíme tvorcov, vďaka čomu v budúcnosti uvidíme čoraz viac kvalitných počinov z našich krajov. 

film toman

Zdroj: Archív Martin Špelda

Ohlasy od českých divákov

Film svoju oficiálnu premiéru u našich českých bratov zažil už takmer dva týždne dozadu (4. októbra). Vďaka tomu sme z mali možnosť spozorovať kladné ohlasy spokojných divákov. Na webe csfd.cz ľudia najviac chvália realistické zobrazenie komunizmu, kvalitné spracovanie a skvelé herecké výkony.

Samotný trailer

Režisér a producent Ondřej Trojan prináša na plátno nielen napínavý thriller, ale aj najvernejšiu možnú dobovú rekonštrukciu skutočných udalostí, opierajúcu sa o archívne a očité svedectvá. A v neposlednom rade i vzťahovú a rodinnú drámu.

Film Toman si v našich kinách pozrieme už 18. októbra, takže si nezabudnite poznačiť kalendáre!

Zdroj: TS forumfilm.sk

Andrej Cvik
About author

Volám sa Andrej, mám 19 rokov, som študentom vysokej školy a verím, že tvorením sa dá zmeniť svet k lepšiemu. // Moje TOP tri najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky.
  Related posts
  Filmy

  AMUNDSEN - výpravný film o slávnom objaviteľovi vznikal aj v Prahe

  Filmy

  TROLL: Príbeh o chvoste – nový film od tvorcov Shreka či Madagaskaru

  Filmy

  Reštart série Sám Doma na Disney+ spoznal svoju náhradu za Kevina

  FilmyTrailery

  Najnovší trailer k hororu Nenávisť ukazuje svoje krvavé hodnotenie R

  Pridaj komentár