5 filmov o astrofyzike, ktoré ukazujú krásy a nebezpečenstvá vesmíru

Nenechajte si ujsť

Denis Bandura
Denis Bandura
I am Mr. Meeseeks, look at me

5 filmov o astrofyzike, ktoré by raz mohli byť skutočnosťou

Ak sa stane niečo, z týchto piatich filmov, nie sme si istý, či to bude práve najlepšie. Každopádne tieto filmy sú niečo krásne. A zobrazujú vesmír. Čo je ešte krajšie.

Interstellar

1. Interstellar (Christopher Nolan, 2014)

Interstellar je jeden z najlepších filmov o astrofyzike v celej histórii kinematografie. Toto úžasné dielo od Christophera Nolana je jedným z najlepších zobrazení cestovania cez červie diery a dimenzie. Film je tiež excelentným zobrazením sentimentu medzi otcom a dcérou a ich komunikácii cez dimenzie. Astrofyzik Neil deGrasse Tyson rozprával o konečných scénach v Interstellare. Povedal, že teoreticky je možné komunikovať ako je to vo filme a taktiež chválil, ako to bolo zobrazené.

We don’t really know what’s in a black hole, so take it and run with it.

Teoretický fyzik Michio Kaku chválil film za vedeckú presnosť a povedal:

Interstellar could set the gold standard for science fiction movies for years to come.

2001: A Space Odyssey

2. 2001: A Space Oddysey (Stanley Kubrick, 1968)

Tento film bol natočený ešte predtým, než sa Neil Armstrong dotkol povrchu mesiaca a prehlásil tú slávnu vetu, a skôr než bola väčšina fanúšikov Star Warsu narodená. A ešte stále tento film predpovedá budúcnosť veľmi vhodným spôsobom. Tento film prekvapuje ešte aj dnešných, moderných astrofyzikov a môžete sa na to pozerať bez nejakých predsudkov [Ak ste astrofyzik]. Za desaťročia, ktoré už prešli od vzniku tohto filmu, tak 2001: A Space Oddysey vskutku brilantne predpovedá pokrok v rôznych oblastiach vedy, inžinierstva a podobne. 

Gravity

3. Gravity (Alfonso Cuarón, 2013)

Ak ste zamilovaný, alebo už máte ľúbostný pomer s astrofyzikou alebo nejakou vesmírnou vedou, tak tento film musíte zaručene vidieť. Gravity predstavuje, od Avatar, najväčší vizuálny pokrok v kinematografii. Určite si zamilujete cestu akou sú astronauti vykresľovaný a ako veci bežia vo vesmíre. Krásne zobrazuje boje, ktorým astronauti čelia, a diváci si môžu vychutnať aj krásu našej planéty a zároveň aj priestrannosť a desivé ticho vesmíru. Ak ste ešte nevideli tento film, tak si spravte čas, a my Vám zaručujeme, že sa zamilujete.

Life in space is impossible.

Finálna správa z filmu, ktorá vraví za všetko. A po tom padne ticho.

The Martian

4. The Martian (Ridley Scott, 2015)

Pri tomto filme zažijete, ako by sa žilo na Marse. A nevravím jednoducho len to.. ak si tento filme pozriete, tak zaručene na Marse prežijete. Tento film je o misii na Mars, kde bol Mark [Matt Damon] ponechaný osudu na tejto planéte svojou posádkou, pretože si jednoducho mysleli, že je mŕtvy. Po tom čo sa Mark zobudí, zistí že všetci sú preč. S obmedzeným počtom zásob, a so svojou inteligenciou a duchom musí prísť na to, ako sa dostať preč z Červenej planéty. Spôsob akým prežíva si naozaj zamilujete. Mark si zachováva chladnú hlavu, čo vedie až k jeho prežitiu.

Moon

5. Moon (Duncan Jones, 2009)

Astronaut-baník ťaží na Mesiaci vzácny plyn, ktorý by mal ľudstvo odvrátiť od katastrofy, teda od konca sveta. Po dobu troch ťažkých rokov Sam Bell svedomito zbieral Helium 3 pre Lunar, spoločnosť, ktorá sľubuje, že zachráni ľudstvo. Samovi pomalý končí kontrakt a chce sa vrátiť domov do predčasného dôchodku k svojej žene a dcére. Práca na mesačnej stanici Selena ho naučila samote. Pomáhala mu uvažovať o minulosti a prekonať hnev. Samovi ostávajú len 2 týždne do návratu na Zem, no začína počuť divné zvuky. Potom ako sa pokazia rutinné extrakcie, Samovi dôjde, že Lunar nebol úplne úprimný o jeho návrate domov. Na Mesiac spoločnosť vyslala podozrivo priateľského pasažiera a zdá sa, že zmluva nie je jediná vec, ktorá bude ukončená. Film je skvelým zobrazením toho, že samota nie je až taká protivná.

 

Foto: indiewire.com, wired.com, solidangle.com, foxmovies.com, blackboxblue.wordpress.com, wall.alphacoders.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -