5 najlepších filmov o varení, ktoré musí vidieť každý gurmán!

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

5 najlepších filmov o varení

Varenie je v podstate umenie na tanieri. Samozrejme nie vždy. Napríklad za umenie určite nemôžeme považovať hot dog z pumpy. Každopádne aj o varení sa natočilo veľa filmov, no väčšina z nich upadá do šedého priemeru a k divákom sa prakticky ani nedostanú. Skôr väčšina z nás pozná reality šou typu Master Chef, Pekelná kuchyňa či Áno šéfe s Gordonom Ramsaym. Lenže ak si chcete pozrieť niečo chutné, nemusíte sa spoliehať len na tieto veci. Preto vám vrelo odporúčame každý z týchto piatich skvelých a pohodových filmoch. Upozorňujeme vás však, že pri sledovaní riskujete totálne vybrakovanie chladničky!

5. Julie a Julia (2009)

Zdroj: storymastery.com

Čo ak by vám niekto povedal, že kuchárska amatérka Julie Powell, ktorá sa doteraz živila ako sekretárka, sa zrazu rozhodne uvariť všetky recepty z kuchárskej knihy Mastering the Art of French CookingTých receptov je však viac ak 500! Preto Julie nakúpi tony masla a pusti sa do práce. A teraz vám ešte prezradíme, že toto nie je vymyslený koncept, ale je to príbeh podľa skutočnej udalosti. Hlavnými hviezdami tejto skvelej komédie sú nestarnúca hviezda Hollywoodu Meryl Streep (Diabol nosí Pradu) a krásna ryšavka Amy Adams (Justice League, Muž z ocele). Podľa tohto príbehu vznikla kniha, ktorú sa rozhodla sfilmovať slávna Nora Ephron (Láska cez internet, Bezsenné noci v Seattli). Pre ktorú to bol posledný film pred jej smrťou v roku 2012.

4. Láska na kari (2014)

Zdroj: wall.alphacoders.com

Oscarová herečka Helen Mirren (Rýchlo a Zbesilo) si vo filme režiséra Lasseho Hallströma (Hačiko) zahrala manažérka a majiteľku francúzskej reštaurácii s jednou Michellinskou hviezdou. Všetko šlo ako po masle, kým sa istá indická rodina nerozhodla otvoriť si reštauráciu hneď oproti tej jej. Samozrejme tam majú každý večer hlasnú hudbu a neustále to tam vyzerá, ako na svadobnej hostine. Schyľuje sa k boji dvoch nesmierne odlišných kultúr, ktorý ale úplne otočí nielen láska k jedlu. Scenár tejto ladnej a pohodovej komédie napísal dnes už slávny Steven Kinght, ktorý stojí za zrodom kultového seriálu Peaky Blinders.

3. Dokonalý šéf (2015)

Zdroj: hollywoodreporter.com

Skvelý Bradley Cooper (Zrodila sa hviezda) sa vo filme Dokonalý šéf predvádza opäť bravúrnym výkonom. V úlohe Adama Jonesa predstavuje skrachovaného kuchára, bývalého alkoholika a takisto drogovo závislého človeka na liečení, ktorý je ale kuchársky génius. Keď práve nefetuje, nepije či nepreťahuje všetko čo mu príde do cesty, skutočne úžasne varí. Vďaka tomu získal už dve Michellinské hviezdy a tentokrát sa vrátil pre tretiu.

Musí sa však opäť stretnúť s ľuďmi, ktorým v minulosti nesmierne ublížil a nie každý mu je ochotný odpustiť. V tejto dramedy šou sa okrem Bradleyho Coopera objavia aj Sienna Miller (Americký sniper), Daniel Brühl (Kapitán Amerika: Občianska vojna), Alicia Vikander (Lara Croft), Omar Sy (Nedotknuteľní) či Emma Thompson (Harry Potter). Takisto môžeme povedať, že fanúšikovia búrlivého správania slávneho Gordona Ramsayho si určite prídu na svoje.

2. Šéf (2014)

Zdroj: talesfromtheborder.com

Jona Favreaua možno poznáme ako Happyho zo série MCU, lenže jednoznačne by sme nemali prehliadať práve tento film, ktorý si aj sám zrežíroval. V tejto kulinárskej snímke stvárnil šéfkuchára Carla Caspera, ktorého už nebaví robiť jednoduché jedlá bez štipky vášne, len aby sa zavďačil snobskému majiteľovi reštaurácie. Tak sa po istej hádke so slávnym kritikom rozhodne odísť z mesta a dokonca si prenajme dodávku, v ktorej vytvorí niečo ako pojazdné bistro, plne úžasných havanských sendvičov.

Nebude však na to sám. Na pomoc si privedie svojho dospievajúceho syna a takisto kamoša Martina (John Leguizamo), s ktorým kedysi pracoval. Okrem toho, že opäť nájde vášeň pre jedlo a získa si svojho syna, dokonca zabojuje aj o srdce svojej bývalej manželky Inez (Sofia Vergara). Síce je Šéf jednoduchá, ale skvelá, vtipná a neskutočne pozitívna záležitosť, nabita úžasnými pochúťkami, nad ktorými vám budú tiecť slinky!

1. Ratatouille (2007)

5 najlepších filmov o varení; Zdroj: imdb.com

Tak toto zrejme nikoho neprekvapilo. Tento kultový animák od tvorcov Rodinky Úžasných si získal srdcia fanúšikov po celom svete. Za svoju skvelú réžiu bol Brad Bird ocenený Oscarom v kategórii Najlepší animovaný film a to rozhodne právom. Príbeh sa točí okolo potkana Remyho, ktorý na počudovanie nemá takého jednoduché chute, ako ostatné potkany. Remy totiž miluje kuchyňu a varenie a túži len potom, aby sa stal svetoznámym šéfkuchárom.

Keď už takmer vo svoje sny ani nedúfa, zhodou náhod stretne nešikovného umývača riadu menom Linguini, ktorého čaká vyhadzov. Remy ale príde s geniálnymi nápadom, aby sa Linguiniho ruky hýbali tak, aby varil doslova zázraky na tanieri. Pri ich skvelej spolupráci konkurujú aj tým najlepším kuchárom v Paríži a dokonca zapôsobia aj na najtvrdšieho kulinárskeho kritika na svete! Tomuto skvelého filmu len málokto odolal a ani sa tomu nečudujeme. Verím, že aj keď ste Ratatouille už videli veľakrát, po tomto si dáte repete.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -