6 dôvodov, prečo sú Pixar filmy viac ako obyčajné animáky!

Nenechajte si ujsť

Filip Scherhaufer
Filip Scherhaufer
They've done studies you know... 60% of the time, it works every time.

6 dôvodov, prečo sú Pixar filmy viac ako obyčajné animáky!

Animácia sa najmä v posledných rokoch začala brať na ľahkú váhu. Keď vidíte niečo animované, rovno si myslíte, že je to niečo pre deti. Bohužiaľ, túto istú logiku začali používať už takmer všetky štúdiá a vďaka tomu teraz dostávame v kinách rôzne hlúpostičky pre deti, ktoré nikomu neublížia a zabijú tú hodinku a pol. V roku 1995 sa však svetu predstavila nová animovaná spoločnosť, ktorá sa stala pre všetky ostatné hlavným konkurentom, keďže si dalo predsavzatie rozprávať predovšetkým skvelé príbehy.

Zatiaľ čo sa teda veľkí animovaní giganti DreamWorks a Disney už stihli znížiť na priemernú latku, Pixar si svoje pravidlo dodržiava doteraz. Stalo sa štúdiom, ktoré zmenilo animovanú hru. Nie len, že majú na konte prvý 3D animovaný film, no každý jeden príbeh nebol robený zrovna pre najmenších. Toto všetko by sme si ale v krátkosti chceli rozobrať, pretože ak vám niekto povie, že Pixar je jedno z najlepších štúdií na svete, mali by ste mu veriť!

Pixar robí filmy už 23 rokov!
Pixar robí filmy už 23 rokov!

Hodnotenia (Instatné klasiky)

Začnime štastisticky. Pixar má momentálne vonku 19 filmov, 20. uvidíme toto leto. Ak si všetky hodnotenia vezmeme dokopy, ich priemer bol označený ako „A-„. Iné štúdiá, či už animované alebo normálne, môžu o takýchto hodnoteniach len snívať. Na portáli Rottentomatoes iba 3 ich filmy (všetko Autá) nedostali „čerstvé ohodnotenie“ (teda nemali viac ako 75%) z toho iba jeden spadol do hodnotenia „pokazené“.

Keď s nimi štúdio Disney uzavrelo spoluprácu v roku 2006, samotný prezident štúdia povedal, že to bolo najmä preto, lebo si na prehliadke uvedomil, že Pixar vytvoril oveľa lepšie a ikonickejšie postavy za posledných 10 rokov ako oni. Pixar filmy sú momentálne v zoznamoch najobľúbenejších a najlepších filmov súčasnosti, a ich prvé sú považované za klasické diela. Všetky ich filmy boli nominované na Oscara za najlepší animovaná film a až na dva, všetky vyhrali. Ich filmy Up (Hore) a Toy Story 3 boli dokonca nominované na Oscara v kategórii najlepší film, čo sa dovtedy podarilo iba jednému animáku, Kráska a Zviera od Disneyho.

Hodnotenia zatiaľ všetkých Pixar filmov
Hodnotenia zatiaľ všetkých Pixar filmov; Zdroj: en.wikipedia.org

Čas

Urobiť animák v dnešnej dobe je jedna z najzložitejších vecí vo filmovej tvorbe. Dnes sa už síce ten dlhý priemerný čas tvorenia skrátil, pre Pixar to neplatí. Podľa všetkého sa jednému filmu venujú 3 až 4 roky. Dôvod je jednoduchý, chcú byť najlepší. Mať poprednú animáciu, jedinečný príbeh a silnú myšlienku. Vravia to sami, nie sú tu na to, aby robili zárobkové hity pre deti, ale aby rozprávali príbehy. Asi mnohí z vás si to nedokážu predstaviť, chodiť do práce 3 roky a byť vždy plný kreativity a optimizmu, no v tejto robote to je povinnosť pre každého.

Animácia je druhoradá

Tu sa budeme zase opakovať, no je to ten hlavný dôvod, prečo sa Pixar odlišuje od ostatných. Rozprávať príbehy, pomocou animácie a nie naopak. Pozrime sa na Rodinku Úžasných. Je podľa vás tento film iba superhrdinský akčný film? Ak si myslíte, že áno, filmu ste absolútne nepochopili. To že sú postavy superhrdinovia, je len efektívne rozpovedanie ich metafory. Film je o problémoch v rodine a takto to má každý Pixar film. Zatiaľ čo deti sledujú ten animovaný príbeh, dospelí sledujú film, ktorý o niečom rozpráva. V skratke, ak si na film sadnete s dieťaťom, obaja budete sledovať odlišné filmy, no obaja pochopíte myšlienku a rovnako si ju užijete. To je čaro Pixaru, aké sa zatiaľ nikomu inému, ani novým Disneyovkám zopakovať nepodarilo.

Hudba

Asi žiadne iné štúdio nie je tak úzko spojené s hudbou ako Pixar. Skladatelia Pixar filmov sú vždy vyberaní na začiatku, keďže aj keď si to mnohí možno neuvedomujete, duša Pixar filmov sa nachádza práve tam. Samozrejme, hudba by mala byť dušou každého filmu, no nikde nie je väčšia ako tu. Nie je tu na doplnenie animácie, je tu, aby priniesla city k príbehu. Ak by ste odstránili hudbu z filmov ako Hľadá sa Nemo alebo Rodinka Úžasných, vedzte, že by ste dostali kompletne iný film, ktorému by niečo naozaj chýbalo.

Krátke filmy

Marvel má svoje post-credits scény a Pixar zase krátke filmy. Je to ich tradícia, ktorú okrem filmu Coco ešte nikdy neporušili. Pred každým Pixar filmom si vychutnáte ich nový krátky film, ktorým sa venujú rovnako zodpovedne. Pixar totižto začínal svojimi krátkymi animáciami (ich stolná lampa Luxo jr., bola ich prvým krátkym filmom a následne sa stala maskotom spoločnosti, ktorú pred každým filmom vidíte skákať po PIXAR písmenách). Chcú nám tým samozrejme ukázať, že vedia rozprávať dlhé ale aj krátke filmy s rovnakou precíznosťou, citom a emóciami. No a keďže aj za tie sú častokrát nominované na Oscary, myslíme si, že im to vychádza!

Dospelé filmy

Toto sme si síce už povedali pri treťom bode, no je to absolútna pravda a strop toho, prečo je Pixar jedno z najlepších štúdií. Viete, ako väčšina ľudí z Pixar filmov odchádza z kín? So slzami po tvári. To, na čo dnes už zabúdajú moderné filmy je apelovať na emócie. A práve to je pre Pixar prioritou. V poslednej dobe až tak, že v kine sa už deti väčšinou pýtajú rodičov, čo sa vlastne deje. V ich filmoch máme pokusy o samovraždu, choré postavy, vraždy, úmrtia a veľa zloby, ktoré sa väčšinou v týchto filmoch neukazujú.

Ich filmy sú jednoducho jedinečné, lebo kašlú na to čo robia ostatní a vďaka animácii si môžu dovoliť najoriginálnejší storytelling na svete. Pixar je aspoň podľa nás jediné animované štúdio, ktoré si uvedomilo, na čo má animácia vlastne slúžiť a ako jediní k tomuto remeslu pristupujú s najväčšou precíznosťou a srdcom. Ktoré iné štúdio dnes vytvára ikonické a zapamätateľné postavy a príbehy? Výnimky tu pochopiteľne sú… no Pixar si to ako jediný môže napísať do popisu práce. Síce si na ich filmy musíme niekedy fakt dlho počkať, vždy to stojí za to! Čo myslíte?

Je podľa vás Pixar jedno z najlepších filmových štúdií? Súhlasíte s našimi dôvodmi, prečo sú kompletne odlišný od ostatných animovaných štúdií? Aký Pixar film ste si zamilovali najviac? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -