Ženy samurajky, módne rúška a automaty na všetko – 8 zaujímavostí o Japonsku, ktoré ste nevedeli

Nenechajte si ujsť

Amidamaru, do meče! Legendárne anime Kráľ šamanov sa po 18 rokoch vracia na obrazovky

Nový Kráľ šamanov odhaľuje ukážku Ako sme vás informovali ešte počas júna, legendárne anime Kráľ šamanov chystá návrat na obrazovky. Príbeh spočiatku vznikol ako manga séria autora Hiroyuki...

AKTUÁLNE: Sony oficiálne odhalilo cenu a dátum vydania konzoly PlayStation 5

PlayStation 5 Showcase Microsoft vyložil všetky karty na stôl, takže bolo jednoznačné, že spoločnosť Sony musí skôr či neskôr dorovnať. Nová generácia konzol Xbox vyjde...

Apple Event 2020: Apple Watch Series 6, iPad Air, služba Apple One a veľa iných skvelých noviniek

Včera nám Apple odhalil zoznam nadchádzajúcich produktov a služieb, ktoré už čoskoro zavítajú na trh. Hodinový Apple Event 2020 zahŕňal naozaj bohatý program, ktorý...

Väčšia hrozba pre Avengerov ako Thanos prichádza. Marvel obsadil záporáka Kang the Conqueror

Jonathan Majors sa pripája do MCU Jonathan Majors, herec, ktorý hrá hlavnú úlohu v seriáli Lovecraft Country na HBO, sa aktuálne pripája do MCU. Do...
Adam Martiš
Volám sa Adam, mám 20 rokov, na vysokej škole študujem masmediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport - celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

8 zaujímavostí o Japonsku

To, že japonské vlaky sú najpresnejšie na svete, už zrejme viete. Viete však, čo všetko museli muži podstúpiť pri výrobe katany? A čo ženy samurajky? Pozrime sa na osem pozoruhodných faktov o Krajine vychádzajúceho slnka. Osmičku sme si vybrali preto, lebo je v Japonsku považovaná za šťastné číslo. Kandži, teda znak, ktorý sa pre ňu používa, pripomína znak pre prosperitu a šťastnejšie zajtrajšky.

1. Kráľovstvo maskotov. Všetko v Japonsku má svoju plyšovú ikonu

Prvé maskoty sa v Japonsku začali objavovať v 90. rokoch. Ich skutočný boom ale nastal v roku 2007 vďaka Hikonyanovi, maskotovi mesta a hradu Hikone, ktorý má podobu bielej mačky so samurajskou prilbou. Dnes v Japonsku nájdete tisíce maskotov. Reprezentujú prefektúry, mestá, firmy aj najrôznejšie štátne inštitúcie. Svojich maskotov majú aj väznice. Napríklad ten z väznice Asahikawa vyzerá ako dozorca s fialovým kvetom namiesto vlasov.

Japonsko
Zdroj: iStock

Stretnúť sa môžete aj s maskotom, ktorý odporúča včasnú kolonoskopiu. „Nielenže pomáhajú rozvoju turistiky, ale sú zároveň schopnými ambasádormi odovzdávajúcimi aj rôzne dôležité informácie. A povedzme si otvorene, nechať si niečo vysvetľovať napríklad od chodiaceho plyšového kalerábu znie omnoho lepšie než pozerať na nudné inštruktážne video, no nie?“, hovorí o maskotoch japanofil Daniel Šácha.

2. Japonské vlaky patria medzi najpresnejšie na svete. Priemerná doba meškania je menej ako minúta.

Japonská železnica je slávna vďaka pokročilým technológiám a neuveriteľnej presnosti. Pred niekoľkými rokmi sa potvrdilo, nakoľko je dochvíľnosť pre Japoncov dôležitá, keď celý svet obletela správa o oficiálnom ospravedlnení dopravcu Tsukuba Express za vypustenie vlaku o 20 sekúnd skôr. Táto informácia je ešte pôsobivejšia, keď dodáme, že z 50 najvyťaženejších železničných staníc na svete ich je 45 práve v Japonsku.

3. V Japonsku nosí rúška pravidelne 30% ľudí. Hitom tohto roka sú podprsenkové!

Rúška sa v Japonsku prvý raz objavili pred sto rokmi v súvislosti s pandémiou Španielskej chrípky. Nasledovalo obrovské zemetrasenie, ktoré zdevastovalo mestá a vynieslo do vzduchu prach a popol, ktorý sa v ňom udržal niekoľko týždňov. Keď potom v 30-tych rokoch prišla chrípková epidémia a znečistenie v súvislosti s povojnovou industrializáciou, rúška už boli bežnou súčasťou šatníkov.

8 zaujímavostí o Japonsku
Zdroj: iStock

Dnes Japonci ohľaduplne nosia rúška, aby svojím nachladnutím nenakazili ostatných. Chráni ich pred peľom a smogom, alebo slúži ako neobvyklý módny doplnok. V Japonsku zoženiete aj rúška, ktoré nezahmlievajú okuliare, zoštíhľujú tvár, dokážu previesť hovorené slovo na text a preložiť ho do ôsmich jazykov. Najnovším hitom sú rúška vyrobené z čipkových podprseniek.

4. Japonsko má najväčšiu hustotu predajných automatov na svete

Nájdete ich všade. V uliciach veľkých miest aj v malých dedinkách, na staniciach, v obchodoch, dokonca aj v reštauráciách. „Kúpiť v nich môžete skoro všetko, na čo si spomeniete. Cigarety, alkohol, zmrzlinu, polievky, uteráky, noviny, lístky na vlak, dáždniky, ovocie, hračky, burgery, vajíčka, občas aj nohavičky alebo iné spodné prádlo,“ opisuje skúsenosti s automatmi Daniel. Predajných automatov je v Japonsku toľko, že v priemere vychádza jeden na 25 obyvateľov.

8 zaujímavostí o Japonsku
Zdroj: iStock

5. Samurajský kódex bušidó je dodnes základom japonskej spoločnosti

Morálny kódex bušidó, známy aj ako „cesta bojovníka“, prekonal aj zánik samurajov. Jeho princípy odvahy, spravodlivosti, zľutovania, zdvorilosti, úprimnosti, cti, lojality a sebakontroly rezonujú japonskou spoločnosťou aj v dnešnej dobe. Extrémny dôraz na česť v tých časoch viedol až k rituálnym samovraždám, tzv. „seppuku“ (niekedy mylne označované ako harakiri).

Neskôr sa prejavil aj v samovražedných útokoch japonských vojakov počas vojny v Tichomorí, ktoré poznáme pod pojmom „kamikadze“. Princípy obetavosti a lojality sú stále viditeľné v povestnej japonskej pracovitosti.

6. Ženy-samurajky neboli výnimkou, cudzinci naopak áno

Nevolali sa „samuraj“, ale „onna bugejša“ a namiesto katan používali radšej naginaty, ktoré pripomínajú kopiju s čepeľou na konci.  Výcvik ale mali rovnaký ako muži, s ktorými bojovali bok po boku. Historické pramene sa o týchto bojovníčkach zmieňujú veľmi sporadicky a mohlo by sa preto zdať, že boli iba drobnou menšinou.

8 zaujímavostí o Japonsku
Zdroj: iStock

Nedávny archeologický výskum ostatkov z bitky Senbon Macubaru (1580) ale preukázal, že 35 zo 105 tu nájdených tiel boli ženy. Naopak cudzinci, najmä zo Západu, to mali zložitejšie. Za určitých podmienok mohli bojovať spoločne so samurajmi, a dokonca sa nimi aj stať. Poznáme ale iba štyroch mužov v histórii, ktorým sa dostalo tejto pocty.

7. Výroba katan bola posvätným obradom

Tradičné japonské meče sprevádzalo pri ich tvorbe niekoľko náboženských rituálov. Kováči sa na výrobu meča pripravovali pôstom, svätou púťou a prísnym celibátom. V priebehu potom denne vykonávali sériu očistných obradov. Napríklad stáli pod vodopádom a recitovali modlitby, ak nemali nablízku vodopád, polievali sa aspoň vedrami so studenou vodou.

8 zaujímavostí o Japonsku
Zdroj: iStock

Z dôvodu zachovania čistoty tiež nesmeli prichádzať do kontaktu so ženami, pritom výroba niektorých katan trvala až niekoľko mesiacov. Za najdrahšiu katanu všetkých čias je považovaná „Kamakura“ z 13. storočia. Tú si v roku 1992 zaobstaral anonymný zberateľ a zaplatil za ňu neuveriteľných 418 000 dolárov, teda viac ako 370 000 eur.

8. Otestuj chuť Japonska a silu katany na vlastnej koži

V ére Edo vládny úrad pre testovanie zbraní vykonával oficiálne skúšky čepelí na ostatkoch popravených zločincov, niekedy dokonca aj na živých odsúdených. Kvalita potom bola určená podľa počtu a konkrétnych častí tiel, ktorými ostrie prešlo. V 16. storočí údajne jeden meč preťal sedem na sebe ležiacich tiel naraz.

Ghost of Tsushima
Zdroj: Sony

A ako to bolo v 13. storočí? Vyskúšajte si súboje s katanou v koži samuraja, ktorý bude chrániť Japonsko pred nájazdom Mongolov. V hernej novinke Ghost of Tsushima dostupnej pre PlayStation 4 zažijete na vlastnej koži prostredie feudálneho Japonska a atmosféru života pravých samurajov.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Komédia MATKY predstavuje trailer a plagát. Do kín príde už v novembri

Komédia MATKY predstavuje trailer a plagát Tvorcom novej komédie Matky sa podarilo v rekordne krátkom čase zostrihať materiál natočený v lete a tak už v novembri si diváci...

Hotel Transylvánia 4, Krúdovci 2 a Baby šéf 2. Pokračovania obľúbených animákov prichádzajú

Pokračovania obľúbených animákov Naše obľúbené animované filmy sú späť. A tou najlepšou správou je, že si všetky stihneme pozrieť ešte tento a budúci rok. Presnejšie...

Prvé progaming podujatie na Slovensku prichádza – Orange Majstrovstvá Slovenskej republiky v elektronických športoch 2020!

Už túto jeseň sa začína nová éra herných turnajov na Slovensku. Vďaka podujatiu Orange Majstrovstvá Slovenskej republiky v elektronických športoch sa ešport v našej...

Tri ďalšie herné pecky zadarmo. Medzi nimi aj Watch Dogs 2 s veľkým otvoreným svetom

Vývojár videohier Epic Games plní svoj sľub a každý týždeň ponúka svojim užívateľom hry úplne zadarmo. Práve týmto spôsobom si digitálny obchod Epic Games...

Pozrite si prvé fotografie z anime Blade Runner: Black Lotus. Seriál rozšíri obľúbený sci-fi svet

Prvé fotografie z Blade Runner: Black Lotus Zaujíma vás, čo sa dialo medzi filmami Blade Runner a Blade Runner 2049? Časť z tejto 30-ročnej príbehovej...