Sú 80. roky najlepším obdobím kinematografie, a vracajú sa späť?

Nenechajte si ujsť

Denis Bandura
Denis Bandura
I am Mr. Meeseeks, look at me

Vracajú sa 80. roky?

Ako ste si už mnohí mohli všimnúť, posledné roky sa celkom dosť filmov inšpiruje zlatým vekom kinematografie – 80. rokmi, či už ide len o vizuálnu stránku diela, alebo či sú vo filme alebo seriáli nejaké odkazy na kultovky z 80. rokov. Dá sa teda povedať, že 80. roky sú teraz v móde? A prečo sú vlastne tie 80. roky také úžasné?

Back to the Future
Back to the Future

Ktoré úžasné filmy pochádzajú z 80. rokov?

80. roky skvelé, pretože sú úžasne pestrofarebné. 80. roky sú kult. Kde by teraz bola kinematografie bez filmov ako sú: Back to the future I, II, III; Indiana Jones [ The Lost Ark, the Temple of Doom, The Last Crusade ]; Star Wars V, VI; Breakfast club; Rambo I, II, III; Rocky IV; Scarface; They Live; Police Story I, II; Wall street; Full Metal Jacket; Shinning; Terminator I, II; Platoon; Baywatch; Ghostbusters; Batman a mnoho ďalších úžasných počinov. A neverím tomu, že ste ani jeden z týchto filmov nevideli. A ak ste už aj videli, určite sa Vám aspoň jeden z týchto filmov páčil.

The Shining
The Shining

V 80. rokoch ide o všetky stránky kinematografie.. O mimoriadny rozvoj vizuálnych efektov, o vývoj kamery, nastáva doba, kedy scenáristi, ktorí napísali scenár v 70. rokoch, a nemohli ho zrealizovať, pretože s technikou akú mali vtedy to nedokázali, to už zrazu dokážu. 80. roky zasiahla aj vojna vo Vietname. Mnohí scenáristi, niektorí aj z vlastných skúseností, opisovali hrôzy, ktoré sa odohrali medzi USA a Vietnamom. Asi najvýraznejšie sa prejavila tvorba Olivera Stonea. Režisér, a scenárista, ktorý na vlastnej koži prežil bitku vo Vietname asi najodvážnejšie interpretuje peklo, ktoré sa dialo. Pre lepšie pocohopenie si pozrite jeho diela ako napríklad už vyššie spomínaný The Platoon alebo Born on the Fourth of July.

Ghostbusters
Ghostbusters

Aktuálne filmy a seriály inšpirované 80. rokmi

V súčasnosti začínajú byť 80. roky trendom. Vznikajú mnohé filmy s atmosférou 80. rokov, a to napríklad The Nice Guys, kraťas s názvom Kung Fury či netflixácky Stranger Things, a mnoho iných. Všetky tieto počiny zožali veľký úspech, teda dá sa povedať, že 80. roky sú receptom na skvelý film?

Stranger Things
Stranger Things

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -