A24 ponúka další znepokojový film. Stredoveké fantasy The Green Knight

Nenechajte si ujsť

Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

Štúdio A24 a artušovský svet

- Advertis

Je známe, že filmové nezávisle štúdio A24 (ktoré má na svedomí aj filmy Slnovrat Maják) nám rado ponúka čoraz viac podivnejších projektov a tentokrát to tak bude tiež. A aj keď debutový trailer na zaujímavo vyzerajúci film The Green Knight vyšiel už vo februári, nie je na škodu si túto podivuhodnú ukážku pripomenúť ešte aj teraz.

O réžiu a scenár sa postaral Američan Dawid Lowery, ktorý ma na konte napríklad rodinný film Pete a jeho drak, podivný Prízrak, alebo životopis obyčajného Gentlemana s revolverom.

Prízrak
Zdroj: the.verge.com

Aj kvôli týmto rôznym žánrom je veľmi ťažké popísať presne autorov rukopis. Aspoň ale vidno, že sa snaží byť naozaj všestranný. Je tiež veľmi zaujímavé, ako z rozprávkového námetu o drakovi skočil na experimentálno-depresívny Prízrak, kde sa pod bielu plachtu zahalil Cassey Affleck a potom sa znova snažil u Gentlemena s revolverom divákom ukázať, že sa vrátil k natáčaniu tradičných projektov.

Jeho nový film napriek tomu spadá do kategórie vizuálne podmanivých, ale stále divných. Čo sme popravde len radi. Účinkujú v ňom známe tváre ako Dev Patel, Alicia Vikander, Joel Edgerton alebo Sean Harris.

Stredoveké Anglicko

Film The Green Knight od A24 pojednáva o príbehu, ktorý údajne inšpiroval aj samotného Tolkiena k vytvoreniu Pána Prsteňov. Jedná sa o báseň z 14. storočia, ktorá je napísaná v dialekte zo stredného Anglicka. Sir Gawain (Dev Patel) je synovec známeho kráľa Artuša, popisovaného v britskej mytológií ako ideálneho vládcu (či už je to fiktívna, alebo reálna postava).

Staré spisy a legendy hovoria o zelenom rytierovi s obrovskou sekerou, ktorý prišiel na artušovský kráľovský dvor a vyžadoval od ostatných rytierov fyzické rany, aby dokázal, koľko toho môže vydržať. Všetko ale pod podmienkou, že im to do roka a dňa vráti.

Zelený Rytier Sir Gawain
Zdroj: bl.uk

Najmladší rytier z artušovskej družiny Sir Gawain výzvu príjme a zelenému rytierovi hrdo odsekne hlavu. Zelený rytier ale potom svoju hlavu zdvihne do rúk a povie mladíkovi, že sa s ním o rok stretne na jednom konkrétnom mieste.

Sir Gawain sa o rok vybaví zbraňami a štítom a dobrodružne sa vydá na dohodnutú lokalitu. Počas cesty stretne viacero postáv, ktoré sa pokúšajú zlomiť jeho charakter, ale mladý rytier pokračuje ďalej.

Zelený rytier Sir Gawain
Zdroj: paintingvalley.com

Konečne dorazí na dohodnuté miesto, kde vidí, ako si zelený rytier brúsi svoju sekeru a podľa dohody mu Sir Gawain nastaví svoju hlavu. To, čo sa ale stane potom, môžete zistiť sami, alebo počkať na nové filmové spracovanie tejto moralistickej povesti, ktorá mala o niekoľko mesiacov brázdiť rôzne filmové festivaly.

Tešíte sa na film The Green Knight od štúdia A24? Dajte nám vedieť do komentárov.

Zdroj: wikipedia.org

Pridaj komentár

Mohlo by sa ti páčiť