Slovenský road movie Afrika na Pionieri žne úspechy! Kedy ho uvidíme?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Slovenský road movie Afrika na Pionieri

14. januára 2017 vyrazila partia piatich Slovákov na čele s cestovateľom Marekom Slobodníkom z Banskej Bystrice na motorkách Jawa Pionier s cieľom precestovať Afriku. Presne o päť mesiacov neskôr, 14. júna 2017 sa vrátili domov – ich africké dobrodružstvo príde 5. septembra na plátna kín ako prvý slovenský motorskársky road movie Afrika na Pionieri.  

Slovenský dobrodruh Marek Slobodník absolvoval svoju prvú cestovateľskú expedíciu v roku 2010, keď sa na Pionieri dostal k Aralskému jazeru v Kazachstane. Od roku 2014 sa potom stal členom kultových výprav českých žltých trabantov, s ktorými prešiel na Jawe 250 Južnú Ameriku, Austráliu, Indonéziu a Áziu. 

Tento rok prináša Marek Slobodník na plátna kín svoj prvý celovečerný film. Afriku na Pionieri on sám žánrovo definuje ako road movie. Snímka sa zrodila na jeho 5-mesačnej ceste, ktorú absolvoval v roku 2017 s partiou štyroch kamarátov. Pätica Slovákov prešla naprieč Afrikou naozaj netradičným dopravným prostriedkom, na motorkách Jawa Pionier.

Na dobrodružnej ceste do Afriky Mareka Slobodníka sprevádzali kameraman a pilot drona Martin Kochaník, fotograf Marek Duranský a dvaja mechanici, bratia Milan a Ondrej Hurárovci

Marek Slobodník
Zdroj: magicbox.sk

Afrika na Pionieri v číslach

 • 5 členov výpravy
 • 15151 prejdených kilometrov z Banskej Bystrice na africký Strelkový Mys 
 • 6 mesiacov príprav Pionierov, víz a očkovaní pred cestou
 • 5 mesiacov v sedadlách motoriek (cesta tam)
 • 24 hodín v lietadle z Kapského Mesta na Slovensko (cesta späť)
 • 10 precestovaných afrických krajín
 • 360 hodín nakrúteného videomateriálu
 • 2500 litrov benzínu
 • 80 litrov oleja do benzínu
 • 2 zbalené náhradné motory pre prípad potreby
 • 2x malária (Marek Slobodník a fotograf Marek Duranský)
 • 2 úrazy (Martin Kochaník – infekcia z popáleniny od výfuku a Marek Duranský – zranený členok)
 • 1 ukradnutý mobilný telefón (Marek Duranský v Etiópii)
 • 1 stratený dron (v Juhoafrickej republike – ten sa však na druhý deň našiel) 
 • 1 000 000 porúch a opráv
 • 0 zbalených báb na ceste
Afrika na pionieri
Zdroj: magicbox.sk

5 mesiacov na Pionieroch verzus 24 hodín v lietadle

Hoci sú označované za najporuchovejšie motorky, všetkých päť Pionierov napokon svojich majiteľov bezpečne doviezlo 15 151 kilometrovBanskej Bystrice až do najjužnejšieho bodu Afrikyna africký Strelkový Mys. 

Prešli sme 10 afrických štátov, ak počítame aj Izrael, ktorý geograficky do Afriky nespadá. Ďalej sme išli cez Sinaj do Egypta, Sudánu, Etiópie a Kene. Tam sme prekročili rovník a blížili sa pod strechu Afriky, Kilimandžáro, ďalej do Malawi, Mozambiku, Svazijska a Juhoafrickej Republiky,” objasňuje Marek Slobodník. Ako dodáva, politická a bezpečnostná situácia v Afrike sa tak turbulentne mení, že dnes by už do niektorých z vyššie menovaných krajín z bezpečnostných dôvodov vstúpiť nemohli.  

Naspäť na Slovensko sa už naši cestovatelia vrátili letecky a svoje motorky poslali domov lodnou dopravou v kontajneroch. Zatiaľ čo cesta z Banskej Bystrice na africký Strelkový Mys im trvala 5 mesiacov, let z Kapského Mesta domov zvládli za 24 hodín

Marek Slobodník
Zdroj: magicbox.sk

Niekto hľadá domov v Európe, iní sa z Európy vracajú domov do Afriky

Už od 5. septembra diváci zažijú v kinách spolu s chlapcami nádherný pocit slobody, ale aj náročné a nebezpečné situácie, v ktorých sa počas cesty ocitli: nekonečné sudánske púšte bez paliva, návštevu najväčšieho afrického mestského slumu Kibera v Keni, panenské pláže Mozambiku, ale aj boj s maláriou, na ktorú v Afrike ročne umiera pol milióna ľudí.

Staneme sa svedkami toho, ako sa v etiópskom väzení stretnú so somálskym utečencom, ktorého jediným cieľom a túžbou je dostať sa do Nemecka. Na druhej strane spoločne s nimi zažijeme rozhovor s 80-ročným Henrym, ktorý študoval na univerzite v Anglicku, no hoci mohol ostať v Európe, vrátil sa do Malawi, aby pomáhal vo svojej rodnej krajine a dodnes vníma ako svoje životné poslanie otvoriť školu a vzdelávať deti v Afrike a dať im tak šancu na lepšiu budúcnosť priamo doma, aby nemuseli utekať za lepším životom do Európy. 

Afrika na pionieri
Zdroj: magicbox.sk

Nový slovenský film Afrika na Pionieri má za sebou sériu úspešných letných predpremiér po celom Slovensku, ktoré sa stretli s pozitívnym prijatím publika. Len na otváraciu projekciu v banskobystrickom amfiteátri, ktorá sa uskutočnila 21. júna, si prišlo film pozrieť približne 2 000 divákov. Uvedenie snímky na plátna kín podporil tiež Slovenský audiovizuálny fond.

Tvorcovia zároveň potvrdili čerstvú informáciu, že v októbri bude ich film uvedený v Českej republike ako otvárací film filmového festivalu IRMF (International Road Movie Festival). 

Celovečerný road movie Afrika na Pionieri uvedie do kín 5. septembra 2019 distribučná spoločnosť Magic Box Slovakia

Zdroj: TS

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -