Agatha Christie a čo ste možno nevedeli o jej slečne Marplovej!

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Mám 22 rokov, študujem masmediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport - celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Slečna Marplová od Agathy Christie

Fenomén v podobe Agathy Christie má po celom svete milióny fanúšikov a asi ťažko narazíte na niekoho, kto by sa na vás prekvapene pozrel s otázkou: kto to je? Agatha Mary Clarissa lady Mallowanová, po prvom manželovi známa ako Agatha Christie, bola anglická prozaička, autorka veľmi obľúbených kriminálnych a detektívnych príbehov. V roku 1971 jej Alžbeta II. udelila titul „Dáma britského impéria“, z ktorého vyplynulo právo na titul dáma, a keďže bol jej druhý manžel Max Mallovan pasovaný za rytiera a stal sa sirom, mohla používať titul lady.

Počas svojho produktívneho života napísala nespočetné množstvo kníh a je najznámejšou spisovateľkou všetkých čias. V počte predaných kníh ju prevyšuje už len samotný William Shakespeare. Predpokladá sa, že doteraz sa predalo 2 bilióny kníh Agathy Christie. Počas jej života to bolo neskutočných až 300 miliónov. Na čo však pomyslí každý fanúšik Agathy pri otázke na jej tvorbu? Najskôr asi povie, že je stvoriteľkou detektívov Hercula Poirota a slečny Marplovej, a bude mať samozrejme pravdu.

Slečna Marplová
Zdroj: © ITV plc (Granada International)

Čo ste možno nevedeli o slečne Marplovej

A práve u Jany Marplovej, postaršej slobodnej dámy, ktorá žije v dedinke St. Mary Mead a vystupuje ako amatérsky detektív, sa zastavíme. Vedeli ste napríklad, že predlohou pre postavu slečny Marplovej bola Agathyna babička? Obe dámy mali mnoho spoločného. Že vedeli? Dobre. A čo toto? Slečna Marplová sa prvýkrát objavila v šiestich poviedkach medzi rokmi 1927-28. Prvý román s postavou slečny Marplovej, Vražsa na fare, vyšiel v roku 1930. Po ňom nasledovalo celkovo 11 románov a posledný z nich, Zabudnutá vražda vyšiel až v roku 1975, teda po smrti samotnej Agathy. Aj napriek tomu, že išlo o posledný príbeh so slečnou Marplovou, hrdinka v knihe nezomrie, ako by všetci čakali. 

Ďalšou zaujímavosťou o slečne Marplovej je, že aj napriek tomu, že v knihách a filmoch žije sama, tak mala v minulosti nápadníka. Agatha Christie opísala svoju hrdinku ako štíhlu, atraktívnu a postaršiu dámu s iskrivým zábleskom v očiach. Medzi jej obľúbené koníčky patrilo záhradkárčenie, pletenie a samozrejme klebety. A práve klebety pomáhali slečne Marplovej lepšie porozumieť ľudskej povahe a páchaniu zla, pretože pri rozhovoroch a miešaní sa do života susedov, pozorovala ich chovanie a aj to, ako sa vypriadavajú s problémami.

Slečna Marplová žije vo fiktívnej dedinke na juhu Anglicka, v St. Mary Mead, a až na niekoľko výnimiek sú všetky jej príbehy zasadené do veľmi podobných malých dediniek.  Ako naše postaršia dáma cestuje a navštevuje priateľov, vždy úplnou „náhodou“ narazí na zločin. Zaujímavé tiež je, že sa slečna Marplová stala súkromným detektívom, pretože nemala žiadne právne znalosti ani kriminalistické skúsenosti.

Slečna Marplová
Zdroj: ITV / Rex Features

Zopár ďalších „pikošiek“

Ďalšou perličkou sú opakujúce sa osoby, ktoré slečna Marplová vo svojich príbuzných stretáva. Jedným z nich je jej synovec Raymond West, ktorý pracuje ako autor, a ktorý j keď svoju tetu zbožňuje, pravidelne ju podceňuje, lebo verí, že žije mimo reality. Ďalšou pravidelne sa opakujúcou postavou je sir Henry Clithering, detektív Scotland Yardu vo výslužbe, ktorý oceňuje prácu slečny Marplovej ako vyšetrovateľky, a vždy nalieha na detektívov vyšetrujúcich prípady, aby poslúchali názory slečny Marplovej. To, že väčšina z nich v nej vidí len starú otravnú dámu, čo sa im pletie do prípadov, sa dá asi vytušiť.

Úspech slečny Marplovej trochu zatienilo Agathinho ďalšieho slávneho detektíva, Belgičana žijúceho v Anglicku, Hercula Poirota. Aj keď sa tak stalo, nikdy nebolo úmyslom, aby ho slečna Marplová nahradila alebo mu bola súperom. Sama autorka totiž priznala, že nikdy nemala v pláne venovať sa slečne Marplovej až do konca života. My však môžeme byť radi, že slečna Marplová vydržala a že jej zložité prípady zastávajú navždy s nami, v knižných či seriálových podobách.

Z pohľadu televíznych seriálov má zásadný podiel na obľube slečny Marplovej herečka Geraldine McEwan, ktorá s gráciou dokonale vystihla hranú postavu.

Slečna Marplová
Zdroj: © ITV plc (Granada International)

Slečna Marplová každý víkend na Epic Drama

Posledný zmienený román Zabudnutá vražda, ktorý zahŕňa aj jednu z epizód druhej rady seriálu Slečna Marplová. Pokiaľ ste fanúšikom klasických detektívok a hľadačom aj tých najmenších detailov vedúcich k odhaleniu zločinu, nenechajte si ujsť Prípady slečny Marplovej a sledujete seriálovú televíznu stanicu Epic Drama, kde máte možnosť počas víkendov opäť vzhliadnuť prípady tejto dámy.

Na záver posledná zaujímavosť. Pokiaľ ste nadšeným obdivovateľom Agathy Christie a vyhrali ste v Športke, môžete si kúpiť autorkin dom WINTERBROOK HOUSE, ktorý je aktuálne na predaj za viac ako 3 mil. Eur. Možno by ste v prípade kúpi získali nie len nehnuteľnosť s rozľahlými pozemkami na britskom vidieku, ale kto vie, mozno aj inšpiráciu pre tvorbu ďalších príbehov slečny Marplové.

Zdroj: Epic Drama

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -