Kto sú Nočné sestry z Dathomiru a aké je ich spojenie s bájnou Perideou, na ktorú sa chcú v seriáli Ahsoka všetci dostať?

Nenechajte si ujsť

Ondrej Kačkoš
Ondrej Kačkoš
Volám sa Ondrej, mám 23 rokov a na vysokej škole študujem marketingovú komunikáciu. Filmy, seriály a knihy ma sprevádzajú mojim životom odmalička. Keď netrávim čas v škole, s kamarátmi alebo s rodinou, určite ma nájdete pri pozeraní filmov.

Článok obsahuje spoilery z prvých dvoch epizód seriálu Ahsoka. Ak ste ich ešte nevideli, ďalej čítajte iba na vlastné riziko alebo sa k článku vráťte po pozretí prvej a druhej časti.

Nočné sestry z Dathomiru v seriáli Ahsoka

Pôvodné Star Wars filmy síce vyšli v 70.-80. rokoch minulého storočia, no ich svet sa neustále rozpína cez ďalšie filmy a seriály. Objavujeme v ňom nové svety, tvory a rasy, pričom po prvýkrát zájdeme aj do novej galaxie. Prvé dve epizódy seriálu Ahsoka nám totiž opätovne predstavili kult známy ako Nočné sestry z Dathomiru, ktoré vedia, ako sa dostať do ďalšej galaxie.

Nočné sestry (Nightsisters), známe aj ako Čarodejnice z Dathomiru (Witches of Dathomir) alebo Dcéry Dathomiru (Daughters of Dathomir), bol temný ženský kult používateľok Sily. Nepoužívali ju však ako Rád Jediov, šlo skôr o akýsi druh temnej mágie. Prvýkrát ich predstavil Dave Filoni v animovaných seriáloch Star Wars: The Clone Wars a Star Wars Rebels.

Nočné sestry z Dathomiru
Zdroj: in.askmen.com

Tragický osud temného kultu

Spomínali sa ale aj v seriáli The Book of Boba Fett či hre Star Wars Jedi: Fallen Order. Ako vyplýva z ich označenia, pochádzali z planéty Dathomir. Tento kult tvorili len ženy, ktoré boli citlivé na Silu, najčastejšie z rasy dathomirských Zabrakov. Ich čarovná sila vychádzala z magického ichoru v podobe zelenej hmly, ktorá sa nachádzala práve na Dathomire. Väčšinu času preto trávili len tam.

Počas Klonových vojen však jemne expandovali, napríklad aj na planétu Arcan, ktorá bola v prvých epizódach Ahsoky. Aj napriek tomu, že kult tvorili len ženy, na Dathomire žili aj muži, tiež citliví na Silu. Známym je napríklad Darth Maul alebo jeho brat Savage Opress. Mužškí Zabrakovia žili v klanoch a slúžili Nočným sestrám. Čo sa ale týka kultu, ten postihol smutný koniec.

Matka Talzin, Asajj Ventress
Matka Talzin a Asajj Ventress; Zdroj: starwars.com

Asajj Ventress, bývalá žiačka kniežaťa Dookua v časoch Klonových vojen, pochádzala tiež z Dathomiru. Po tom, čo ju ale jej majster zradil, od neho odišla naspäť na domovskú planétu. Dooku preto poslal generála Grievousa, aby zaútočil na čarodejnice, a boj sa skončil genocídou takmer celej rasy. Prežilo len pár jednotlivcov. Ventress, ktorá chvíľu potom pracovala aj s Ahsokou, Merrin z hry Jedi: Fallen Order alebo Morgan Elsbeth (Diana Lee Inosanto).

Bájna Peridea, obývaná dávnovekou rasou „mimozemšťanov“

Tá sa prvýkrát ukázala v seriáli The Mandalorian, kde jej úmysly boli jasné – priviesť naspäť veľkoadmirála Thrawna (Lars Mikkelsen). Ahsoka Tano (Rosario Dawson) jej to však prekazila a na chvíľu skončila vo väzení. Odtiaľ ju vyslobodili nájomní lovci – bývalý Jedi Baylan Skoll (Ray Stevenson) a jeho žiačka Shin Hati (Ivanna Sakhno). A taktiež získali mapu, ktorá ich dovedie k Thrawnovi.

Morgan Elsbeth, Baylan Skoll Ahsoka
Zdroj: volsiz.ru

Elsbeth pomocou dathomirskej mágie mapu použila, aby zistila, že sa Thrawn nachádza v inej galaxii. Seriál Ahsoka bude tak prvým projektom vo franšíze, ktorého dej sa bude odohrávať aj v inej galaxii, nie len v tej známej. Ako Elsbeth a spojenci, aj Ahsoka s priateľmi sa tam chcú dostať na miesto známe ako Peridea, ktoré Rád Jediov považoval len za rozprávku.

Nočné sestry ale vedia, že obyvatelia Peridey kedysi dávno, pred tisíckami rokov, prišli do ich galaxie. Môže byť, že čarodejnice sú ich potomkami, preto ich Sila je iná než tá u Jediov a Sithov. Niektoré teórie zas tvrdia, že obyvateľmi Peridee by mohla byť rasa Zeffo, spomínaná v hre Jedi: Fallen Order, ktorá má spojenie s Nočnými sestrami. V hre sa spomínalo, že členovia rasy došli až k okraju galaxie a potom zmizli.

Ezra Bridger Thrawn purrgilovia
Zdroj: nerdist.com

Nočné sestry chcú návrat Thrawna, Ahsoka zas návrat Ezry Bridgera

Druhou možnosťou by mohla byť rasa Rakata zo Star Wars Legiend. Tí kedysi obývali hlboké jadro galaxie a celej galaxii vládli, pričom mali aj easter egg v seriáli Andor. Ahsoka nám ale určite jasne potvrdí, kto alebo čo v druhej galaxii žije. Sú to minimálne Purrgilovia, vesmírne veľryby s chápadlami cestujúce voľne v hyperpriestore, ktoré do druhej galaxie pred rokmi odviezli Ezru Bridgera a Thrawna.

Cieľom Ahsoky a jej priateľov, Sabine Wren (Natasha Liu Bordizzo) a Hery Syndully (Mary Elizabeth Winstead), totiž nie je len zastaviť Thrawna. Chcú aj nájsť svojho priateľa Ezru. Niektoré teórie síce hovoria, že Ezra je v skutočnosti Marrokom, bývalým inkvizítorom, ktorý pracuje s Baylan Skollom, no zatiaľ nevieme naisto nič. Odpovede nám dajú až zvyšné epizódy seriálu.

Nočné sestry, svet v inej galaxii z legiend na štýl Atlantídy… čo hovoríte na tieto magické a galaktické aspekty seriálu Ahsoka?

Zdroje: collider.com, screenrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -