Nová Siri navždy zmení, ako používate svoj iPhone

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Predstavujem vám AI asistenta budúcnosti

Apple počas konferencie WWDC 2024 10. júna predstavil tie najväčšie novinky zo svojho softvérového portfólia. Tou najvýznamnejšou bola jednoznačne zvučne pomenovaná umelá inteligencia Apple Intelligence, ktorej sme sa venovali v samostatnom článku. Tá získala vo vylepšených systémoch iOS 18, iPadOS 18 a macOS Sequoia veľkú pozornosť, pričom spoločnosť ju od septembra integruje do väčšiny svojich aplikácií.

Významným vylepšením vďaka novej AI si prejde aj asistent Siri, ktorý dostane „vôbec najväčšiu aktualizáciu Siri od jej uvedenia pred viac ako desiatimi rokmi.“ Čo všetko teda dokáže po novom?

Obnovený dizajn

Apple tvrdí, že funkcia je „hlbšie integrovaná“ do operačných systémov. To chceli naznačiť aj vizuálne, preto sa vytratila ikonická farebná gulička, ktorá symbolizuje Siri pri komunikácii.

Asistent sa po novom prejaví akousi aurou, teda vizuálnym efektom, ktorý pri používaní lemuje celý displej po jeho okrajoch. Aura pulzuje spolu s tým, ako na asistenta rozprávate. Reflektuje to aj významnejšiu zmenu smerovania Siri, ktoré teraz dokáže lepšie pracovať s kontextom toho, čo sa práve nachádza na vašej obrazovke – počas komunikácie so Siri vidíte obsah danej aplikácie.

Siri taktiež dostane od aktualizácie iOS 18 nové logo, ktoré zahŕňa ležatú osmičku, teda symbol nekonečna.

Významnou zmenou je aj spôsob, akým sa dá komunikovať so Siri. Nie vždy totiž chcete alebo môžete rozprávať, respektíve niekto jednoducho preferuje iný spôsob zadávania požiadaviek. Apple preto predstavil možnosť písať si so Siri.

Dvojitým kliknutím na spodnú časť obrazovky vyvoláte okno, cez ktoré sa môžete na čokoľvek opýtať svojho asistenta prostredníctvom klávesnice.

Funguje lepšie než kedykoľvek predtým

Apple počas konferencie spomínal, že nový asistent má poskytovať „prirodzené, relevantné a osobné“ výsledky práve vďaka zabudovanej umelej inteligencii. Kvôli tomu dokáže aj lepšie porozumieť, na čo sa pýtate, dokonca aj keď „prehltnete“ niektoré slová alebo sa pomýlite a potom opravíte.

Siri taktiež po novom ešte lepšie udržiava konverzačný kontext. Keď sa teda napríklad opýtate na počasie na Štrbskom plese, môžete asistenta následne poprosiť, aby vytvoril udalosť vo vašom kalendári pre aktivitu v tejto lokalite. Nemusíte ju už pritom znova spomínať – Siri si totiž pamätá, o čom ste sa predtým rozprávali.

iphone
Zdroj: Apple

Rýchle návody a vyhľadanie funkcií

Asistent má ešte väčšiu databázu znalostí a dokáže odpovedať na rôzne otázky, ktoré sa týkajú funkčnosti vášho zariadenia. Apple uviedol nasledovné príklady:

  • Čo je to iCloud?
  • Ako resetujem AirTag?
  • Ako si vytvorím vlastné Memoji?
  • Ako naplánujem e-mail pre odoslanie neskôr?
  • Môžem na svoj iPhone nahrávať audio poznámky?
  • Ako naskenujem dokumenty na svoj iPhone?

Všadeprítomný AI asistent vám dokáže na tieto otázky nielen odpovedať, ale aj priamo interaktívne asistovať vo vašom zariadení. Keď sa ho teda opýtate na skenovanie dokumentov, Siri vám rovno v telefóne otvorí rozhranie na skenovanie dokumentov. Podporovaných otázok je samozrejme omnoho viac než zopár vyššie uvedených príkladov.

Ak sa neviete opýtať na nejakú konkrétnu funkciu, môžete ju Siri jednoducho opísať. Asistent na základe vášho popisu zistí, čo hľadáte. Príklad: Pri otázke „Ako môžem napísať správu a odoslať ju neskôr v inom čase?“ Siri rozpozná, na čo sa pýtate a rovno vám vypíše návod krok-za-krokom, ako naplánovať SMS správu pre odoslanie na neskôr.

Siri novej generácie využíva model ChatGPT (foto: Apple)
Siri novej generácie využíva model ChatGPT (foto: Apple)

Pomôže vždy a všade

Ako už naznačuje dizajnová zmena Siri, asistent po novom dokáže lepšie pracovať s aktuálnym obsahom na vašej obrazovke. Napríklad ak vám niekto z vašich kontaktov v SMS správe napíše svoju adresu, môžete Siri poprosiť, aby túto adresu pridala k jeho kontaktu. Asistent dokáže prečítať správy a porozumieť tomu, kde daný človek písal svoju adresu a taktiež k akému kontaktu ju priradiť.

Vďaka novým možnostiam vďaka umelej inteligencii môže Siri vykonávať aj konkrétne činnosti v ešte väčšom množstve aplikácií. Zvládne napríklad otvoriť konkrétnu knihu v apke Knihy, zobraziť hodnotu konkrétnej firmy v apke Akcie alebo zobraziť spomienky z výletu v nejakej krajine v apke Fotky.

Siri vie takýmto spôsobom pracovať aj s viacerými aplikáciami súčasne. Keď máte napríklad otvorenú nejakú fotografiu na svojom telefóne, môžete Siri poprosiť, aby ju poslala vašej mame cez e-mail.

Táto funkcionalita je umožnená vylepšením frameworku App Intents, ku ktorému majú prístup aj vývojári aplikácii tretích strán. Časom tak zvládne Siri komplexné úlohy aj v apkách, ktoré nevytvoril samotný Apple.

Takto si predstavujeme hlbokú integráciu AI do operačného systému. Google, Samsung aj Microsoft zatiaľ skôr sklamali (foto: Apple)
Takto si predstavujeme hlbokú integráciu AI do operačného systému. Google, Samsung aj Microsoft zatiaľ skôr sklamali (foto: Apple)

Nájdete čokoľvek

Asistent bude mať prístup ku väčšine vašich údajov na zariadení, a preto bude vedieť odpovedať aj na personalizované otázky. Pomôže vám tiež nájsť funkcie alebo fotografie, ktoré neviete nájsť manuálne. Siri môžete napríklad poprosiť: „Ukáž mi fotografie mojej priateľky z New Yorku, kde má oblečený ružový kabát.“

Siri pomôže nájsť aj relevantné e-maily s detailmi o vašich letenkách do istej destinácie, otvoriť konkrétnu SMS správu s údajmi o ubytovaní alebo napríklad zobraziť udalosť v kalendári.

Pôsobivým príkladom je aj situácia, kedy vypĺňate online formulár. Povedzme, že teraz do istého riadku musíte zadať číslo vášho vodičského preukazu. Siri jednoducho môžete poprosiť, aby to za vás vyplnila a asistent nájde v aplikácii Fotky fotografiu vášho vodičského preukazu, automaticky rozpozná jeho číslo a vloží ho do požadovaného riadku vo formulári.

bezpecnost
Zdroj: Apple

Bezpečnosť je prvoradá

S týmto prístupom ku dátam a osobným údajom používateľov Apple ubezpečuje, že ich umelá inteligencia je veľmi bezpečná. „Siri vám pomôže využiť tieto informácie, aby vám pomohla bez toho, aby ste ohrozili svoje súkromie,“ uvádza spoločnosť.

Dostupnosť

Nový a vylepšení AI asistent Siri bude dostupný na v telefónoch, tabletoch a počítačoch s operačnými systémami iOS 18, iPadOS 18 a macOS Sequoia. Ich dátum vydania je naplánovaný na september 2024

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -