Ostatné

Viete, čo v skutočnosti znamenajú hodnotenia filmov na Rotten Tomatoes a prečo je tento systém zavádzajúci?

Do kín každý týždeň pribúda veľké množstvo filmov a my, filmoví diváci, máme niekedy problém rozhodnúť sa, ktorá novinka stojí za náš čas a peniaze. S týmto problémom nám pomáha množstvo internetových stránok, ktoré sú  zamerané na hodnotenia divákov a kritikov. Veľmi populárnym pomocníkom je aj stránka Rotten Tomatoes, ktorá vyjadruje kvalitu filmov a TV programov pomocou unikátneho hodnotiaceho systému Tomatometer.

“Film je dobrý, ak stojí za cenu večere, opatrovateľky a vstupného do kina.”

Alfred Hitchcock

Martin Scorsese

Nesúhlas so systémom hodnotenia v minulosti vyjadrilo už mnoho velikánov; Zdroj: smokescreenlondon.com

Ako funguje Tomatometer?

Na Rotten Tomatoes majú filmy a televízne programy známku udelenú v percentách, ktoré vyjadrujú pomer kritikov, ktorí udelili filmu pozitívnu recenziu. Keď ľudia v minulosti neboli spokojní s divadelnou hrou, tak okrem bučania hádzali do obsadenia rôzne predmety, ako napríklad paradajky. Čerstvé alebo skazené paradajky udeľuje filmom aj Rotten Tomatoes.

Zdroj: rottentomatoes.com

Ak percentuálne hodnotenie dosahuje 60% a viac, tak dostane film hodnotenie fresh, ak má 59% alebo menej ,tak je ohodnotený známkou rotten. Ak má dostatočný počet recenzií a stabilné skóre vyššie ako 75%, je ocenený Certified Fresh. Zaujímavý je však spôsob, akým sú tieto percentá udelené. Rotten Tomatoes zozbierava recenzie kritikov z rôznych internetových portálov a na základe ich záverečného hodnotenia rozhodne, či bol film hodnotený pozitívne alebo negatívne. Percentá potom vyjadrujú jednoducho množstvo pozitívnych recenzií z celkového počtu recenzií.

Je takýto spôsob hodnotenia správny?

Na názory kritikov sa spoliehame stále viac, a tak, ako môžu dobré referencie filmu pomôcť, ho môžu aj zle poškodiť, čo je napríklad jednou z príčin, prečo sa v zárobkoch nedarí aj najnovšiemu počinu z DCEU – Justice League. Na Rotten Tomatoes dostal len 41% a nálepku rotten, ktorá k záujmu divákov určite neprospela. Pod percentom môžeme vidieť aj priemerné hodnotenie, ktoré dosahuje 5,3/10. Dobrým príkladom realizácie tohto systému sú aj filmy ako Dunkirk, ktorý dostal 92% a Get Out s hodnotením 99%. Mohlo by sa zdať, že Get Out je tak lepšie hodnotený film, no priemerné recenzie má len 8,3/10 oproti Dunkirku s 8,6/10.

 

Hodnotenie Justice League na Rotten Tomatoes; Zdroj: rottentomatoes.com

Neznamená to, že bodovací systém Rotten Tomatoes je nesprávny – názor na film je čisto subjektívny a neexistuje žiadny “správny” spôsob, ako ho ohodnotiť jedným číslom. Mali by sme ich preto brať s rezervou a úplne najlepšie je, ak si názor vytvoríme sami.

Aký je váš názor na takýto hodnotiaci systém? Myslíte si, že je spravodlivý?

Related posts
OFFOstatné

Apple prezrádza, kedy sa začne predávať lacný iPhone SE 2

Ostatné

Kedy, kde a ako budete môcť sledovať naživo Oscary 2020?

OdporúčameOstatné

STÁŽ PRE POZÍCIU REDAKTORA: Ponor sa do sveta filmov, seriálov a hier spolu s nami

Ostatné

Prenajmite si dom zo seriálu Sex Education a spravte párty ako Otis Milburn

4 komentáre

Pridaj komentár