Viete, čo v skutočnosti znamenajú hodnotenia filmov na Rotten Tomatoes a prečo je tento systém zavádzajúci?

Nenechajte si ujsť

Do kín každý týždeň pribúda veľké množstvo filmov a my, filmoví diváci, máme niekedy problém rozhodnúť sa, ktorá novinka stojí za náš čas a peniaze. S týmto problémom nám pomáha množstvo internetových stránok, ktoré sú  zamerané na hodnotenia divákov a kritikov. Veľmi populárnym pomocníkom je aj stránka Rotten Tomatoes, ktorá vyjadruje kvalitu filmov a TV programov pomocou unikátneho hodnotiaceho systému Tomatometer.

„Film je dobrý, ak stojí za cenu večere, opatrovateľky a vstupného do kina.“

Alfred Hitchcock

Nesúhlas so systémom hodnotenia v minulosti vyjadrilo už mnoho velikánov; Zdroj: smokescreenlondon.com

Ako funguje Tomatometer?

Na Rotten Tomatoes majú filmy a televízne programy známku udelenú v percentách, ktoré vyjadrujú pomer kritikov, ktorí udelili filmu pozitívnu recenziu. Keď ľudia v minulosti neboli spokojní s divadelnou hrou, tak okrem bučania hádzali do obsadenia rôzne predmety, ako napríklad paradajky. Čerstvé alebo skazené paradajky udeľuje filmom aj Rotten Tomatoes.

Zdroj: rottentomatoes.com

Ak percentuálne hodnotenie dosahuje 60% a viac, tak dostane film hodnotenie fresh, ak má 59% alebo menej ,tak je ohodnotený známkou rotten. Ak má dostatočný počet recenzií a stabilné skóre vyššie ako 75%, je ocenený Certified Fresh. Zaujímavý je však spôsob, akým sú tieto percentá udelené. Rotten Tomatoes zozbierava recenzie kritikov z rôznych internetových portálov a na základe ich záverečného hodnotenia rozhodne, či bol film hodnotený pozitívne alebo negatívne. Percentá potom vyjadrujú jednoducho množstvo pozitívnych recenzií z celkového počtu recenzií.

Je takýto spôsob hodnotenia správny?

Na názory kritikov sa spoliehame stále viac, a tak, ako môžu dobré referencie filmu pomôcť, ho môžu aj zle poškodiť, čo je napríklad jednou z príčin, prečo sa v zárobkoch nedarí aj najnovšiemu počinu z DCEU – Justice League. Na Rotten Tomatoes dostal len 41% a nálepku rotten, ktorá k záujmu divákov určite neprospela. Pod percentom môžeme vidieť aj priemerné hodnotenie, ktoré dosahuje 5,3/10. Dobrým príkladom realizácie tohto systému sú aj filmy ako Dunkirk, ktorý dostal 92% a Get Out s hodnotením 99%. Mohlo by sa zdať, že Get Out je tak lepšie hodnotený film, no priemerné recenzie má len 8,3/10 oproti Dunkirku s 8,6/10.

 

Hodnotenie Justice League na Rotten Tomatoes; Zdroj: rottentomatoes.com

Neznamená to, že bodovací systém Rotten Tomatoes je nesprávny – názor na film je čisto subjektívny a neexistuje žiadny „správny“ spôsob, ako ho ohodnotiť jedným číslom. Mali by sme ich preto brať s rezervou a úplne najlepšie je, ak si názor vytvoríme sami.

Aký je váš názor na takýto hodnotiaci systém? Myslíte si, že je spravodlivý?

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

  1. Je to zaujimave pre ludi, ktori si vyberaju filmy podla udeleneho hodnotenia na takychto strankach. Vysoka hodnota- pozriem si film, nizka hodnota- nestoji to za moj cas…ja osobne to riesim skor naopak, najprv si film pozriem a potom sa zaujimam o hodnotenie samoteho filmoveho pocinu. Ale tento sposob hodnotenia neuskodi, aj ked ovplyvni potencionalnych divakov. Inak super clanok, davam 10/10 ;)

    • Tak by to aj malo byť, RT neberiem až tak vážne, ale aspoň mne sa páči že to nie je pomer toho či dostal 10/10 film alebo 5/10, ale či sa páči nepáči :D bohužiaľ to ludia moc nechápu a berú to trošku inak

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -