Ako netočiť filmy a.k.a ako sa tvoria zlé snímky

Nenechajte si ujsť

Denis Bandura
I am Mr. Meeseeks, look at me

Ako netočiť filmy

Ako sa robí dobrý film? Tak na túto otázku vie odpovedať len málo režisérov. Môžete si povedať, že poznáte veľa dobrých filmov, a tým pádom aj veľa dobrých režisérov. No na svete existuje aj veľké množstvo režisérov, ktorý v tichosti tvoria totálne sr*čky s nízkym rozpočtom a bez myšlienky. Ale prečo si to robia? Pozrime sa teda na to, prečo vznikajú zlé filmy, a ako netočiť filmy, ktoré nestoja za nič.

Fanúšikovia

Tie filmy nie sú úplne vyslovene brutálne strašné. Ide len o uhol pohľadu. Pre človeka, ktorý vyslovene nie je fanúšikom takejto divnej tvorby to bude všetko zlé. Ale človek, ktorý je fanúšikom zlej tvorby, si o tom tiež bude myslieť, že je to zlé, ale vie, že je to pre neho. A pre každého jedného, ktorý tomu režisérovi fandí. A preto robia tie zlé filmy. Vezmime si také Sharknado. Kultový hollywoodsky bullshit. No vďaka svojim fanúšikom to dokázal dotiahnuť už na 4 diely, čo je neuveriteľné. Dokonca má tá séria stále lepšie a lepšie hodnotenia a to len vďaka svojim divným fanúšikom, ktorí dokázali totálne zmagoriť svet a presvedčiť ho o tom, že toto sa neskončí pri prvom diele.

Sharknado

Režisér stratil dych [Na dobu neurčitú]

Alebo sa na to pozrime s lokálneho hľadiska. Blbé komédie Zdenka Trošku. Slunce, seno, jahody ešte ako tak obstál, bolo to niečo nové, pekné, usmievavé, prosto to odzrkadľovalo vtedajšiu dobu. A tak si Zdeněk Troška povedal, že raz mu to vyšlo a tak sa vrhne do komédie. A tak vzniklo Slunce, seno a pár facek a do tretice Slunce, seno, erotika. No a to tak veľmi dobrý nápad nebol. Pretože celá podstata pokračovaní bola, že vykrádali prvý diel. A to sa nepatrí. No tým tento príbeh nekončí. Zdeněk Troška začal odznova. A natočil Kameňák! A rovno poputoval do odpadu. No to nejak nepresvedčilo Zdeňka Trošku o tom, že nie je vtipný, pretože natočil Kameňák 2! A Kameňák 3! No a v roku 2013 horor pokračuje ďalej, no v novej podobe. Na scénu prichádzajú Babovřesky! A Zdeněk Troška, kedysi lokálny hrdina, stratil svoju moc, a ľudia už jeho filmy akosi nemajú radi, Zdeněk Troška je vlastne opačným prípadom Sharknada. Aspoň keby nenatočil Babovřesky 2 a 3. Už pri prvom diele vedel, že je to prepadák.

Tento človek by mal naozaj prehodnotiť, či by mal robiť komédie aj naďalej
Tento človek by mal naozaj prehodnotiť, či by mal robiť komédie aj naďalej

A niekto na to prosto nemá rozpočet

Napríklad začínajúci režiséri. Totižto ešte len začínajú, a začiatky sú vždy najťažšie. Alebo prosto robia vždy zlé filmy. Napríklad nejaké naozaj zlé hollywoodske filmy, ktoré sa točia len kvôli tomu, že ten scenár nikto nechce, herecké obsadenie je také, že prvých hercov čo uvideli na ulici tak zobrali, a celá myšlienka filmu spočíva v tom, že nech to už je hotové, nech to vyzerá akokoľvek, a nech si režisér môže užiť tých pár dolárov, ktorých na tom filme zhrabne. Takýto ľudia nemajú absolútne žiaden cit a vzťah k filmom a potom to aj tak vyzerá, ako to vyzerá. Zle.

Neexistuje recept na to, ako natočiť dobrý film. Ak robíte prvý film, je to ako by ste šli na rande. Je to ako prvá frajerka. Ako prvý vážny vzťah. Ako Vaše prvé pokusy postaviť sa na nohy v detstve. Je to citová záležitosť. A človek musí filmy naozaj milovať [Aspoň tak ako svoju ženu/muža], aby ich vedel robiť.

Foto: ticbrno.cz, bluray.highdefdigest.com, mashable.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah