Ako sa herci pripravujú na rolu? Nahliadnite do pracovnej náplne hollywoodskych hviezd!

Nenechajte si ujsť

Získaj zľavy až 80 % na softvér a Windows 10 Pro už za 7,25 €

Začni rok 2021 s novým originálnym softvérom do tvojho PC. Zľavy až 80% a Windows 10 Pro už za 7,25 € V spolupráci s webom GoDeal24.com ti...

Prvé dojmy zo seriálu WandaVision – Ako na nás zatiaľ pôsobí unikátny sitkom z dielne štúdia Marvel?

Marvel je späť... Štúdio Marvel (pod taktovkou korporácie Disney) pomaly, no isto štartuje novú filmovú fázu, ktorú bude najbližších niekoľko rokov rozširovať. Plánov a podrobných...

WandaVision vysvetlenie: Komu patrí hlas z rádia, kto je mysteriózny včelár a omnoho viac

WandaVision vysvetlenie a teórieVideli sme prvé dve epizódy seriálu WandaVision a síce sa toho nestalo veľa, no vysvetlenie určitých skutočností vám môže pomôcť v...

Chris Evans ešte nepovedal svoje posledné zbohom ako Captain America. Vráti sa v budúcom MCU projekte?

Captain America chystá návrat do MCU Server Deadline exkluzívne informoval o tom, že herec Chris Evans chystá návrat ako Captain America do budúceho MCU projektu....
Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 20 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Ako sa herci pripravujú na rolu?

Máte pravdu. Herec je naozaj omnoho viac ako len človek, ktorý pred kamerou predčíta text z papiera. Mať možnosť predstaviť svetu ľubovolný charakter nie je celá práca, ale len výsledok tvrdej driny a ťažkej prípravy na rolu. Čo v realite oddeľuje úspešných hercov od tých neúspešných je ich odhodlanie makať aj pred tým, ako dorazia na pľac. Cesta to je veľmi dlhá a väčšinou aj ťažká. Dnes vám ju kompletne predstavíme a ukážeme vám, čím si musí herec prejsť pred dokončením úlohy!

leonardo dicaprio rola vo filme quentina tarantina
Zdroj: northcountrypublicradio.org

Konkurzy a scenáre

Jedna z vecí, ktorou si musí prejsť každý herec, je samozrejme konkurz. Často ste len jedným zo stoviek záujemcov, a preto musíte pri každom konkurze vydať plný výkon. Buď režisér alebo producenti vás poprosia, aby ste im predviedli monológ, alebo im rovno budete predčítať zo scenára. Aký dobrý výkon podáte na konkurze ovplyvní to, či vás zavolajú späť na druhé kolo alebo rozhovor pred finálnym obsadením do role. Samozrejme, medzinárodné hviezdy si týmto procesom už často prechádzať nemusia, keďže väčšinou si ich rovno vyžiada režisér. Raz si tým ale musí prejsť každý, kto chce v Hollywoode uspieť, a pre mnohých je to najťažší krok.

Keď sa naskytne ponuka na rolu, nesmiete ju len tak bezhlavo prijať. Herec by si mal najprv kompletne prečítať scenár, zamyslieť sa nad projektom až potom sa rozhodnúť, či by to prijal. V tomto čase je dobré si zohnať vlastného agenta a/alebo sa poradiť s inými ľuďmi. Taktiež treba myslieť do budúcnosti a zamyslieť sa nad tým, ako a prečo práve táto rola ovplyvní vašu kariéru. Pred prijatím zmluvy si ju musí herec podrobne prečítať, aby vedel, do čoho a na ako dlho presne ide. Väčší herci väčšinu tejto práce nechávajú svojim osobným manažérom.

Zdroj: img.wennermedia.com

Podrobný výskum postavy

Po prijatí role je najhlavnejšou úlohou herca preskúmať svoju postavu. Obtiažnosť tohto procesu záleží od projektu, no väčšinou je to najdôležitejšia časť vašej práce. Napríklad ak bude film natočený podľa novely, je vašou povinnosťou si túto knihu aj viackrát prečítať a plne pochopiť dej a svoj charakter. Ak má vaša postava nejakú profesiu, mali by ste sa stretnúť so skutočnými ľuďmi, ktorí túto prácu vykonávajú. Ak budete hrať kuchára, mali by ste sa naučiť variť.

Po tom, čo svoju postavu plne pochopíte a vytvoríte vo svojej mysli, musíte ju priviesť k životu. To často zahŕňa aj extrémne premeny tiel, či učenie špecifických dovedností a tvrdý tréning. Pozrite sa na každodennú rutinu, ktorú pre film Creed podstúpil herec Michael B. Jordan:

“Menilo sa to z týždňa na týždeň. Niektoré dni som boxoval a dvíhal váhy, niekedy som len boxoval a robil kardio. Cvičil som 2 až 3-krát denne. Jedol som 6-krát denne, každé dve a pol hodiny. Popri tom som vypil cez 5 litrov vody. Po 10 až 11 mesiacoch sa nedalo nevšimnúť si fyzickú zmenu!”

výroba filmu creed 2
Zdroj: sobrosnetwork.com

Ako skvelý prípad odhodlaného herca sa Jordan naozaj naučil boxovať a pracoval bez dabléra. Pri nakrúcaní naozaj dostával i rozdával rany. Aj toto patrí k práci herca, ktorý chce na plátne predstaviť realistickú postavu. Samozrejme, nie všetky prípravy na role sú fyzicky náročné, no ešte častejšie sú psychicky náročné, čo by nám potvrdil aj Heath Ledger (Joker vo filme Temný rytier).

Samotné natáčanie

Máte zvolenú postavu. Vo svojej mysli ste ju vytvorili a už aj navonok zrealizovali. Popri tom ste podrobne študovali scenár či filmové predlohy, no teraz prišiel čas, aby ste sa naučili svoj text. A to stopercentne. Režiséri a ostatní členovia štábu ocenia, ak na pľac dorazíte poriadne naučený – inak vám hrozí, že tí istí ľudia vám nabudúce už neponúknu rolu. Teda aspoň ak nie ste Marlon Brando, ktorý pravidelne odmietal svoje herecké povinnosti, no aj tak bol najlepším z najlepších.

Ako sa herci pripravujú na rolu marlon brando
Zdroj: messynessychic.com

Po príchode na pľac vás a ostatných hercov režisér ešte poprosí, aby ste si zopárkrát nacvičili scénu, ktorá sa práve ide natáčať. Ten vás popri tom môže opravovať, povie vám, ako presne sa hýbať pred kamerou a čo ešte zlepšiť. Až po tom všetkom sa môže konečne zapnúť kamera.

Hlavnou úlohou herca je sa skutočne snažiť a podať čo najlepší výkon, so zámerom scenáristu v mysli. Ďalej si treba uvedomiť, že ani samotné natáčanie nie je ľahká práca, a to pre nikoho. Ak v danej scéne nezapadne čoby len jeden dielik skladačky, všetko sa musí robiť odznova. Režisér vás pošle späť na štartovné značky, maskér vám príde upraviť účes do pôvodnej podoby a skontroluje kostým. Poprípade vám upraví make-up a scéna sa môže natáčať odznova. Koľkokrát budete musieť natáčanie opakovať záleží iba vás a režisérovi. Napríklad taký Stanley Kubrick bol známy perfekcionista a s výsledkom bol spokojný niekedy až na šesťdesiaty pokus.

Stanley Kubrick 2001: Vesmírna Odysea
Zdroj: huffingtonpost.com

Ešte to nekončí

Po uzavretí natáčania vaša práca ešte ani zďaleka nie je u konca. V dnešnej dobe sa často stáva, že štúdio alebo producenti si vyžiadajú dotáčky, kedy sa musíte vrátiť a dokončiť to, čo je potrebné. Podľa zmluvy herec väčšinou nemôže namietať (ak chce dostať zaplatené). Preto spolu vidíte dookola pracovať tých istých ľudí, ktorí majú spolu dobré vzťahy. V takýchto pracovných pomeroch je vždy miesto pre kompromis a väčšiu kreatívnu voľnosť, a to zo strany herca aj režiséra.

Takže klapla finálna klapka a vy ste si vydýchli. Ťažká časť je u konca. Vašou ďalšou úlohou po dokončení natáčania je film promovať verejnosti. Odhodlanosť pre túto časť procesu závisí od toho, aká veľká je vaša úloha v danom projekte. Hlavné postavy a väčšie vedľajšie postavy – teda herci, ktorí ich predstavujú – sa vydajú do sveta na rôzne talk shows, budú rozprávať na konferenciách a poskytovať rozhovory. Popri tom samozrejme musíte nonstop vyzerať dokonalo, vaše chovanie musí byť perfektné a ideálne budete sa budete stále aspoň z časti správať ako svoja postava. Aj tento proces, obzvlášť pri vysoko-rozpočtových produkciách, je dopodrobna naplánovaný.

Herci z Avengers: Infinity War pokope na D23
Zdroj: facebook.com

Čas na výdych

Všetko sa teda začalo a skončilo podľa vašich predstáv. Vaša úloha je u konca, keď ste úspešne presvedčili divákov, aby šli svoje peniaze minúť na váš nový film. Môžete sa ale ďalej strachovať, ako verejnosť prijme práve tento projekt a či budú ľudia spokojní s vašim výkonom. Teraz prišiel čas na oddych. Vyberte sa do nejakej exotickej destinácie a odpočívajte. Nie však na dlho. Keď prídete domov, váš agent vás už čaká s dvadsiatimi novými ponukami na konkurz a celý proces sa môže začať odznovu.

Ako sa herci pripravujú na rolu jack nicholson
Ťažká práca sa ale vždy vyplatí!; Zdroj: thefilmexperience.net

Ako vidíte, ich práca je omnoho komplikovanejšia, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Herec je naozaj omnoho viac ako len človek, ktorý pred kamerou predčíta text z papiera. A čo na to vravíte vy? Bolo by to to správne povolanie pre vás, alebo by ste radšej ostali u toho, čo robíte teraz? Vaše názory a pocity nám zanechajte v komentároch!

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Nový Willy Wonka čoskoro spozná meno herca v hlavnej úlohe. Bude ním Tom Holland?

Filmové štúdio Warner Bros. zužuje počet kandidátov a nový Willy Wonka už čoskoro spozná meno herca v hlavnej úlohe. V hľadáčiku sa momentálne nachádzajú...

Hororovka The Medium púta pozornosť s novým gameplay trailerom. Poznáme aj systémové požiadavky

Vývojárske štúdio Bloober Team vypustilo nový trailer k ich nadchádzajúcej psychologickej hororovke The Medium. Hra bude vychádzať 28. januára 2021 na platformy Microsoftu. MOHLO BY...

Liam Neeson tvrdí, že odchádza na herecký dôchodok. Je to však pravda? Tieto slová už v minulosti povedal

Liam Neeson odchádza na dôchodok Liam Neeson tvrdí, že odchádza na herecký dôchodok. Aspoň teda s akčnými filmami. Práve pre tie bol najznámejší za poslednú...

Získaj zľavy až 80 % na softvér a Windows 10 Pro už za 7,25 €

Začni rok 2021 s novým originálnym softvérom do tvojho PC. Zľavy až 80% a Windows 10 Pro už za 7,25 € V spolupráci s webom GoDeal24.com ti...

Dwayne Johnson odhalil prvý trailer k jeho autobiografickému seriálu Young Rock

Začiatkom roku 2020 sme sa dozvedeli, že jedna z najväčších filmových hviezd dnešnej doby dostane vlastný autobiografický seriál Young Rock, ktorého prvý teaser trailer...