OFFOstatné

Horory: Ako sa na našom tele prejavuje strach pri pozeraní strašidelných filmov?

Ako sa na našom tele prejavuje strach pri hororoch?

Hororové filmy nás sprevádzajú svojím neutíchajúcim strachom už viac ako 50 rokov. Tieto výborne vymyslené príbehy, ktoré nám dodávajú pocit strachu a bezmocnosti, sa preslávili masovým marketingom, ktorý sa začal na začiatku 80. rokov minulého storočia. Táto kategória filmov je taktiež známa tým, že využíva reálne udalosti, ktoré v prevedení vyzerajú hrozivo a neskutočne. Ale pri týchto filmoch sa v našom tele deje mnoho vecí, ktoré si človek bez medicínskeho vzdelania nevie vysvetliť. Čo sa teda deje s našim telom pri sledovaní týchto snímkov?

natacanie the nun

Hororové filmy v nás vyvolávajú pocit strachu; Zdroj: elenasamko.deviantart.com

Dýchanie a srdce

Keď sledujete snímku, ktorá obsahuje prvky hororu, vaše dýchacie cesty a srdce majú čo robiť! Vaše dýchanie a búšenie srdca sa drasticky zmení po prvých minútach filmu a zrýchli sa váš prietok krvi medzi orgánmi. Tento defenzívny manéver tela nás pripravuje na tzv. Jump Scare, pri ktorom bude vaše telo potrebovať oveľa väčšie množstvo kyslíku. Táto schopnosť je v našom tele od praveku, kedy sa naši predkovia museli schovávať pred predátormi, ktorí ich naháňali.

Svaly

Napnutie svalov je pre ľudí, ktorí zažili panické záchvaty, veľmi známym pojmom. Práve tento signál tela je pri hororových filmoch najdôležitejší. Ak cítite, že sa vaše svaly pomaly napínajú, znamená to, že vaše telo je pod strachom. Je to úplne normálna reakcia, ktorá prezentuje signál, ktorý vo vašom tele vysiela noradrenalín (hormón, ktorý prenáša správy po vašom tele).

Freddy Krueger

Freddy Krueger. jedna z najznámejších hororových postáv; Zdroj: Screenrant

Zvyšuje sa vám level kortizolu

Mnoho z nás je každý deň pod obrovským stresom. Práve stres je typickou reakciou na zvýšený level kortizolu. Vďaka hororovým filmom sa dostávame do psychologického a psychického stresu. Zatiaľ čo si mnoho z vás myslí, že ste tento stres ešte nezažili, tak verte, že vaše telo áno. A pokiaľ ste si po horore spomenuli na nejaké zlé zážitky z minulosti, tak za túto spomienku môže práve kortizol.

Oči

Toto väčšinu z vás snáď ani neprekvapí. Po rýchlejšej regulácii krvi v organizme sa začínajú vaše oči rýchlejšie pohybovať do strán a do hora. Táto reakcia záleží aj na vybranom filme. Vedci, ktorí testovali túto reakciu na hororových filmoch, zistili, že sa naše oči hýbu diametrálne inak, keď vidíme vo filme Hannibala Lectera alebo Chuckyho. Filmové štúdia taktiež v hororových filmoch využívajú veľké množstvo strihov, kvôli tomu, aby vo vás vyvolali panickú a klaustrofobickú reakciu.

insidious-4

Jump Scare, alebo falošný faktor strachu; Zdroj: Insider.com

Adrenalín

Adrenalín je v našom tele kľúčom, ktorý sa otočí v zámke, keď naše telo zažíva stres alebo strach. Práve vďaka adrenalínu rozmýšľame v kritických situáciách rýchlo, ale bohužiaľ, menej inteligentne. Kvôli tomuto nie je adrenalín pre naše telo prosperujúci a mali by sme sa mu vyhnúť. Ak totižto dostanete veľkú dávku adrenalínu, tak sa môžete cítiť plný energie a taktiež veľmi živo. Nie však na dlhú dobu…

Leatherface

Len si predstavte to množstvo adrenalínu, ak by vás naháňal Leatherface; Zdroj: screenrant.com

About author

I love Pickles
  Related posts
  OFF

  Tričká, kryty či šálky. Baby Yoda je výborným darčekom na Vianoce.

  Ostatné

  Ako dopadol Viedenský Comic Con 2019 a kedy organizátori chystajú ďalšie podujatie?

  OFFOstatné

  Skvelá zľava na konzolu PlayStation 4 a hry trvá už len pár dní

  OFFOstatné

  Veľký výpredaj: Získajte takmer 30 % zľavu na PlayStation 4 počas Black Friday

  Pridaj komentár