Funkčnosť a problémy Cien Akadémie: Ako sa určujú výhercovia Oscarov?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Ako sa určujú výhercovia Oscarov?

Minulý večer sme spoločne oslávili 91. ročník Udeľovania Cien Akadémie. Kompletné výsledky nájdete v tomto článku. Užili sme si viaceré príjemné aj nečakané prekvapenia, vďaka ktorým nám napadla jedna jednoduchá otázka: ako sa vlastne určujú výhercovia Oscarov? Vyberá ich skupinka investorov sediacich v tmavej miestnosti, ide o úplnú lotériu alebo majú skutočne takú váhu, ako to vyzerá? Poďme sa na to spolu pozrieť!

oscary 2019 s rewindom
Zdroj: doo.net, rmf24.pl,

Výber nominácií

Samozrejme, aby film mohol obdržať Oscara, musí byť najprv nominovaný. V tomto ohľade má Akadémia stanovené rôzne pravidlá, ktoré by v teórii mali zaručiť rovnomernú distribúciu počtov nominovaných a ich šancí na výhru. Nie každý film však môže byť nominovaný. Aby bol akýkoľvek počin prijatý do súťaže, je potrebné splniť tieto požiadavky:

  • Musí mať viac ako 40 minút,
  • musel mať premiéru v kine počas príslušného kalendárneho roka,
  • musel sa premietať vo formátoch 35mm či 70mm alebo digitálnych 24 snímok za sekundu,
  • musel sa minimálne týždeň premietať v okrese Los Angeles.
Ako sa určujú výhercovia Oscarov spike lee
Zdroj: twitter.com

Po splnení požiadaviek

Ak film spĺňa tieto požiadavky, producent alebo distribútor ho môžu „prihlásiť“ na Oscary. Keď vedenie Akadémie rozhodne, že snímka má právo zabojovať o ocenenie, pridajú ho do dlhokánskeho zoznamu všetkých vydaných počinov daného roka. V januári ho spolu s vyplňovacím formulárom rozpošlú každému zo 7 902 členov Akadémie.

Každý jeden člen potom musí určiť svojich top 5 favoritov (záleží na poradí) v akejkoľvek danej kategórii. Avšak, hlasovať môžu len v obore, v ktorom sa sami pohybujú (strihač vyplňuje len kategóriu „najlepší strih“ atď.). Výnimkou sú zahraničný film a dokumentárny film, za ktoré môžu hlasovať všetci. Taktiež je potrebné určiť favoritov v kategórii najlepší film, z ktorých môže vzniknúť minimálne 5 a maximálne 10 nominácií.

Ako sa určujú výhercovia Oscarov
newscentermaine.com

Z nominovaných na výhercov

Keď členovia Akadémie pošlú späť svoje vyplnené hlasovacie lístky (do pár týždňov), všetky hlasy sa sčítajú, z čoho vznikne zoznam nominácií. Nominácie sú teda objektívne výsledky počtu hlasov a priečok, na ktorých boli daní súťažiaci umiestnení. Po ich verejnom oznámení sa rozposiela druhé kolo hlasovacích lístkov – tentokrát už len so zoznamom nominovaných. O dva týždne neskôr sa za ich pomoci dajú dokopy finálne výsledky jednotlivých kategórií.

Spoločnosť PricewaterhouseCoopers sa už vyše 80 rokov stará o prísne utajované sčítavanie hlasov. Zaujímavosťou je, že výsledky Oscarov sa kedysi zverejňovali úplne iným štýlom. Výhercovia boli ešte v štyridsiatych rokoch oznámení ešte pred samotným ceremoniálom. Akadémia však prišla s nápadom výsledky vkladať do obálok a celej udalosti tak pridať na napätí a sledovanosti. Dnes teda vieme, že keď zaznie veta „A Oscar putuje k…“, skutočne sa to dozvedáme súčasne s ostatnými – s výnimkou zopár vyvolených na celom svete.

Ako sa určujú výhercovia Oscarov green book
Zdroj: usatoday.com

Zaujímavosti o histórii Oscarov

  • V roku 1929 sa uskutočnili prvé Oscary. Prvý slávnostný ceremoniál novo založenej Akadémie trval len 15 minút a zúčastniť sa ho mohol ktokoľvek, kto zaplatil poplatok 5 dolárov (dnešných 70 dolárov).
  • V roku 1938 si Akadémia uctila Walta Disneyho, ktorý za svoju ikonickú Snehulienku dostal jednu veľkú sošku so siedmimi trpaslíčimi soškami.
  • Počas Druhej svetovej vojny sa odovzdávali sošky zo sadry. Dôvodom bol nedostatok kovov. Výhercovia si ich však po roku 1945 mohli zameniť za skutočné, zlaté Oscary.
  • V roku 1968 sa Udeľovanie Oscarov presunulo z 8. apríla na 10. apríl. Dôvodom bol atentát na Martina Luthera Kinga.
  • V roku 1973 herec Marlon Brando odmietol svojho Oscara za najlepšieho herca (Krstný otec), kvôli protestu proti prístupu Hollywoodu k Indiánom.
Zdroj: thehollywoodreporter.com

Sledovali ste tohtoročné Udeľovanie Cien Akadémie? Ste spokojní s výsledkami, alebo to mohlo dopadnúť aj lepšie? Vaše názory nám zanechajte v komentároch!

Zdroj: economist.com, goldderby.com, entertainment.howstuffworks.com

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -