História IMAX: Ako vznikla najmodernejšia kino technológia na svete?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Ako vznikol IMAX

Ako filmoví fanúšikovia budete veľmi dobre vedieť, že pri pozeraní je dôležité prostredie. Ani zďaleka totižto nie je jedno, kde snímku sledujete. Ako sme spolu zistili v dávnejšom článku, najlepší zážitok, samozrejme, ponúka kino.

Aj samotné kiná sa však medzi sebou odlišujú. Spomedzi všetkých sál totižto vyčnievajú tie, ktoré sú vybavené technológiou IMAX. Dnes sa spolu vydáme na cestu minulosťou a zistíme spoločne, ako vznikol IMAX, čím prerazil u divákov a čo nám ponúka v súčasnosti!

Ako vznikol IMAX
Zdroj: bransonimax.com

Počiatky fyzického filmu

Ak sa pozeráme na históriu filmu, majte na pamäti, že digitálna doba priniesla zmeny len nedávno. Nie až tak dávno sa totižto každý jeden počin nakrúcal na fyzický film. Aj od toho je odvodené slovo „nakrúcať“navíjať dlhý pás okienok obrazu na rolku. Zaujímavé je, že aj dnes je mnoho filmárov, ktorí stále preferujú staromódny spôsob produkcie, teda bez digitálnych kamier.

Ešte dávno, pradávno, keď nikto nemal na výber, museli na fyzický film natáčať všetci. Zaužívaným štandardom bol takmer odjakživa 35 mm formát. Digitálny ekvivalent je zhruba 22 megapixelov dát.

IMAX projektory miesto toho premietali z 70 mm formátu filmu, ktorý ponúkal niekoľkonásobne väčšiu plochu, teda niekoľkonásobne kvalitnejší obraz. Tu treba podotknúť, že v skutočnosti sa nakrúcalo (aj nakrúca) na 65 mm film, ktorý je potom prevedený do o niečo väčšieho formátu, za účelom premietania v IMAX projektoroch.

Ako vznikol IMAX
Zdroj: movies.stackexchange.com

Počiatky väčšieho formátu

V roku 1929 spoločnosť Fox Film Corporation predstavila vôbec prvý 70 mm film. Ten však takmer nikto nevyužíval a technológia rýchlo zapadla prachom. Jednoducho sa nedalo bojovať so zaužívaným 35 mm formátom. Iné spoločnosti však v 50. rokoch začali skúmať spôsoby, ako tento zaužívaný formát vylepšiť.

V nasledujúcich rokoch začas stúpať hlad po kvalite. To vyústilo vo viaceré pokusy, ako napríklad CinemaScope (nový druh objektívov), VistaVision (širokouhlý formát filmu) či Cinerama (komplexné spojenie 3 jednotlivých projektorov).

Vyústilo to v roku 1967, kedy bol na technologickej výstave v Montreali predstavený komplexný systém premietania filmov, ktorý kombinoval zosynchronizované projektory a viaceré plátna. Komplexnosť však mala dobrý dopad na budúcnosť. Výsledkom technických problémov bol vznik firmy Multiscreen, ktorej cieľom sa stalo zjednodušiť tento systém viacerých projektorov.

montreal expo 1967 výstava
Zdroj: ameriquefrancaise.org

Vývoj projektoru

Multiscreen Corporation nakoniec vytvorila vlastný systém, ktorý používal jeden projektor. Avšak, nie len tak obyčajný. Projektor využíval technológiu „Rolling Loop“, ktorú v tom čase vymyslel Austrálčan Peter Ronald Wright Jones. V čom teda táto novinka spočívala?

Obyčajne dovtedy pás filmu „prebiehal“ pred žiarovkou neprestajne, stále rovnakým tempom, rovnakou rýchlosťou. Nová metóda však film rapídne zastavovala a posúvala tak, aby boli jednotlivé snímky osvietené dlhšie, po čom sa pás opäť rýchlo posunul ku ďalšej snímke, kde sa znova na zlomok sekundy zastavil.

V podstate sa filmový pás Jonesovou metódou hýbal v projektore „sekano“. Výsledkom bol lepší a kvalitnejší obraz, pretože sa skrátil čas, ako dlho sa pred žiarovkou nachádzali medzery medzi jednotlivými snímkami.

Ako vznikol IMAX
Zdroj: ingeniumcanada.org

Vznik IMAXu

Nová metóda predstavila do projektorov mechanizmus, ktorý zaisťoval trhavý pohyb pásu filmu. Ten však nebol kompatibilný z inými časťami projektora, v ktorom bol film dovtedy umiestňovaný vertikálne. Pás sa už teda nemohol odvíjať zhora dolu, ale horizontálne.

Horizontálne umiestnený film, spolu s Jonesovým vynálezom, tento druh projektoru odlíšil od ostatných. Stal sa ikonou ideológie firmy. Začalo byť jasné, že jeden obrovský obraz je lepší ako kombinácia viacerých menších obrazov, ako to skúšali predtým.

Po nájdení smeru, ideálneho spôsobu čo najkvalitnejšieho premietania, sa spoluzakladatelia začali pohrávať s nápadom, že premenujú svoju firmu. Už totižto neboli „multiscreen“ (viacero menších obrazov), ale miesto toho jeden, maximálne veľký obraz „maximum image“. A tak sa premenovali na IMAX.

imax logo
Zdroj: youtube.com

Až dodnes

Prvý IMAX film bol predstavený v roku 1970. V nasledujúcich rokoch spoločnosť začala budovať vlastné sály. Vôbec prvú otvorili v máji 1971 v Toronte, v priestoroch kina spoločnosti Cinesphere. Odvtedy vybudovali aj mnoho vlastných kín, ktoré nezastrešovala žiadna iná firma. Veľké plátno okamžite pohltilo ľudí, a to tak veľmi, že IMAX sa rozhodol o rozšírenie obzorov.

IMAX projektory, ktoré využívali fyzický film, boli veľmi drahé. Nemohlo si ich preto dovoliť každé kino. To sa však zmenilo v roku 2008, kedy bol predstavený „Digital IMAX“. Ide o rozdielny systém, ktorý využíva dva laserové projektory. Vďaka tomu sa zvýšila dostupnosť a najmodernejšia kino technológia sa rozšírila do desiatok krajín, vrátane Slovenska. U nás ho nájdete v Bratislave v kine CINEMAX BORY.

Ako vznikol IMAX
Zdroj: imax.com

Dlhá cesta, ktorá začala takmer 100 rokov dozadu, vyústila v IMAX, ktorý dobre pozná každý filmový fanúšik. Filmy premietané v tomto formáte sú úplne pretransformované, aby zodpovedali aj tomu najnáročnejšiemu divákovi. Pokiaľ chcete vedieť viac o súčasnom fungovaní slovenského IMAXu, klikajte na tento odkaz.

Zaujal vás príbeh o tom, ako vznikol IMAX? Navštívili ste už niekedy sálu s touto technológiou? Zanechajte nám komentár!

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -