Ako vznikol internetový fenomén Slender Man a kam sa až dostal?

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Pokiaľ sa už nejaký ten rok pohybujete po internete, určite ste už započuli názov Slender Man. Alebo ste aspoň videli jeho fotku. Prázdna biela tvár, vysoké a štíhle telo, čierny oblek a chápadlá. S touto mysterióznou postavou sa spájajú rôzne zmiznutia detí, ktoré sa nikdy nevyriešili. Objavuje sa na fotkách s deťmi, svojí v úzadí, väčšinou pri stromoch s ktorými splýva. Tak znie jeho príbeh, ktorému ľudia nejeden krát uverili. V týchto prípadoch to pre nich väčšinou skončilo zle. Samozrejme, Slender Man je iba fiktívnym internetovým výmyslom, ktorý sa však stal fenoménom. Poďme sa teda pozrieť na jeho vznik a vplyv na internete!

Slender Man
Najznámejšie vyobrazenie Slender Mana, Zdroj: comicbook.com

Ako vznikol Slender Man?

Všetko to začalo ešte späť v júni 2009, kedy sa na internetovom fóre „Something Awful“ objavilo vlákno so súťažou vo Photoshope. Cieľom bolo vytvoriť paranormálne fotky, čo zaujalo aj Erica Knudsena, ktorý vystupoval pod pseudonymom Victor Surge. Našiel teda dve čierno-biele fotky, na ktorých sa nachádzala skupina detí. K nim teda dorobil vysokú, chudú a spektrálnu postavu, ktorá mala oblečený čierny oblek. Zatiaľ čo všetky ostatné príspevky obsahovali iba fotky, Surge k tým svojim pridal aj text. Ten mal pochádzať od svedkov, ktorí popisovali únosy detí a strašidelnej postave dali meno „The Slender Man„.

Z obyčajných fotografií sa tak zrazu stala fikcia, ktorá mala vlastný príbeh. Knudsenovou inšpiráciou na výrobu Slender Mana boli mená ako Stephen King, H. P. Lovecraft alebo hry ako Silent Hill a Resident Evil. Odozva od ľudí bola okamžitá. Eric tak tvoril ďalej a ďalej, nakoniec vytvoril asi deväť až desať obrázkov, ktoré prepojil príbehom. Takto vznikla celá mytológia tejto postavy, ktorá stále rástla. Slender Man sa ihneď stal populárnym a virálnym. Je to bytosť, ktorá žije v lese a zameriava sa na vaše slabosti. Nedokážete ho poraziť, pretože sa usídlil vo vašej hlave. Je ako vírus, ktorý napadne váš počítač, no tohto sa nedokážete zbaviť. Neexistuje totižto žiaden servis, ktorý dokáže odstrániť vírus z vašej hlavy.

Slender Man
Dve pôvodné fotky, ktoré to celé odštartovali; Zdroj: theslenderman.wikia.com

Kam sa všade táto mysteriózna postava dostala?

Tu však príbeh tejto postavy nekončí. Počas najbližších rokov sa totižto Slender Man stal inšpiráciou pre rôzne beletrie, vytvorené predovšetkým na internete. Fanúšikovia si o ňom vytvárali stovky fiktívnych príbehov, stal sa súčasťou literatúry, umenia, dokonca na YouTube vytvorili video sériu s názvom Marble Hornets, ktorá je založená práve na jeho príbehu. Jeho vôbec najväčší boom však prišiel s videohrami, pričom tá najznámejšia vznikla v roku 2012 – Slender: The Eight Pages. Odvtedy vzniklo neuveriteľne veľa ďalších hier, pričom sa výborne uchytila aj Slender: The Arrival.

V tom čase toho bol plný YouTube, bolo to extrémne virálne a nikto nechcel natáčať nič iné. Práve týmto spôsobom sa príbeh o Slender Manovi dostal aj ku mladšiemu publiku. A ako som spomenul vyššie – Pokiaľ niekto tejto fikcii uveril, nemuselo to vždy dopadnúť dobre. Asi najlepším príkladom je incident z roku 2014, ktorý sa stal v malom mestečku vo Wisconsine. Dve dvanásťročné dievčatká totižto 19-krát bodli svoju dvanásťročnú spolužiačku. Vraj chceli zavraždiť svoju kamarátku, ktorá mala slúžiť ako obeť Slender Manovi. Báli sa totižto, že pokiaľ by tak nespravili, tak by zavraždil ich rodiny.

Beware The Slenderman
Zdroj: foxnews.com

Dokument a film o Slender Manovi

Pokiaľ vás tento incident zaujal, štúdio HBO o ňom natočilo samostatný dokument. Jeho názov je Beware the Slenderman a nájdete ho aj na YouTube s českými titulkami. Každopádne, štúdio Sony sa rozhodlo, že tento rok uvidíme konečne aj celovečerný horor na motívy tejto postavy. Jeho názov je jednoducho Slender Man a svoju premiéru si odbil 23. augusta. Pokiaľ sa o ňom chcete dočítať viac, určite klikajte na tento odkaz.

Tak čo, zaujal vás reálny príbeh tejto mysterióznej postavy? Pôjdete do kina na jeho nový horor?

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -