Aký je problém s filmovými záporákmi od Marvelu?

Nenechajte si ujsť

Filip Scherhaufer
Filip Scherhaufer
They've done studies you know... 60% of the time, it works every time.

Aký je problém s filmovými záporákmi od Marvelu?

Každý kto klikol na tento článok má nepochybne rád MCU filmy. Práve táto filmová séria totižto za posledných desať rokov zmenila tvár Hollywoodu. Získali perfektnú formulu na to, čo divákov pri superhrdinoch baví a vzhľadom na to, že sa už čoskoro dostaneme do ich štvrtej fázy, môžeme povedať, že to naozaj funguje. Nemôžeme ale tvrdiť, že by na tej formule bolo všetko naozaj také úžasné.

Ich záporáci totiž aspoň podľa nás nepatria medzi ich najsilnejšie stránky. No a práve toto je celkom veľká chyba, keďže ako sa vraví, hrdina je len taký dobrý ako jeho záporák. Pri Marveli to teda platí tiež a bohužiaľ, nie je to dobré. Preskúmali sme niekedy v ich filmoch krajné medze hrdinov? Videli sme niekedy skutočne až tak nebezpečného záporáka, že sa sám hrdina skoro stal veľkou hrozbou? Nie, prečo? Pretože žiaden ich záporák nie je tak dostatočne prepracovaný aby hrdinu akokoľvek ovplyvnil.

Killmonger sa stal jedným z najzaujímavejších Marvel záporákov; Zdroj: screenrant

Zaujímaví rozhodne sú

Jedinýkrát, kedy sa im to ako-tak podarilo bolo pri novinke Black Panther, no to len preto, lebo obom išlo o rovnakú vec. Killmonger sa len na veci pozeral inak ako T’Challa. Vďaka tomu ale aspoň vznikol zaujímavý záporák. Bohužiaľ, ani jeho nevedeli naplno využiť (objaví sa až v polke filmu a končí vo veľkej CGI bitke). Je to však lepšie ako pri ostatných. Tí sa len naháňajú za svojimi dosť hlúpymi a nezaujímavými plánmi a hrdina ich len príde zastaviť. Vo všetkých týchto 20tich filmoch sú naozaj len dvaja záporáci, ktorí sa skutočne vedeli dostať hrdinom pod kožu.

Pochopiteľne ide o Lokiho a Winter Soldiera. No a síce je Loki populárnejší, je to len preto, lebo on sám nikdy nebol úplnym záporákom. Išlo len o zmäteného brata, ktorý vedel ako svoju konkurenciu zničiť. Thor sa vďaka nemu naučil morálne správnym veciam, avšak neskôr už z Lokiho robili len nejakého nestranného človeka, len aby im mohol neskôr pomôcť. V prvom filme však išlo naozaj o dobrého záporáka, ktorý chcel najprv zničiť hrdinu než celý svet a využil na to všetko čo mohol.

Potenciál Winter Soldiera mohol byť omnoho väčší; Zdroj: polygon.com

Žeby sa ich štúdio bálo využiť?

Winter Soldier je teda spolu s ním jediný MCU záporák, ktorý naozaj dokázal otestovať limity nášho hrdinu. Práve vďaka jeho spojeniu s Captainom Americom sme videli, ako ho aj napriek všetkému zlému bude Steve Rogers naďalej brániť a vymykať sa tej správnej strane. Bohužiaľ, opäť sa tu na neho tvorcovia z časti vykašlali a síce mohol byť Bucky považovaný za úžasného záporáka, nakoniec sa tak nestalo, keďže vo filme Návrat prvého Avengera boli skutoční záporáci agenti HYDRY, čo sa maskovali za SHIELD. Zimného Vojaka si teda nechali otvoreného, no v pokračovaní už ho len zmenili na dobráka, aby sa mohol biť popri ostatných hrdinoch. Mohol byť skvelým záporákom, no stal sa len zaujímavým panáčikom v dvoch zlomyselných plánoch.

Zaujímaví záporáci teda nakoniec končia ako hrdinovia. Ak na mňa chcete útočiť s Thanosom, ten tiež nemá okrem Gamory s Avengers nič spoločné a ide len o zastavenie zlého plánu (pri tímovke však fungujú iné pravidlá). Čo teda robia ostatní záporáci? Predávajú zbrane, chcú zničiť vesmír alebo sa pomstiť za niečo, s čím nesúhlasia. Všetko sú to fajn veci, keďže sú opakom hrdinu, no nikdy nie sú zaujímavo spracované, pretože sa kašle na ich spojenie s hrdinom. Nie sú naozajstnou výzvou pre hrdinou a to je veľká škoda, keďže napríklad starý Spider-Man stál len na skvelých záporákoch.

Spider-Man vs. Green Goblin
Starý Spider-Man poznal potenciál svojich záporákov; Zdroj: filmy-serialy-online.tv

Stará Marvelovka to vedela!

Green Goblin sa snažil presviedčať hrdinu o tom čo robí, navyše spolu mali silné puto vďaka rodinným vzťahom s jeho najlepším kamarátom. Spideyho tajná identita niečo znamenala a odhalenie stálo ohrozenie života jeho najbližších. Rovnako to bolo aj s Doctorom Octopusom v pokračovaní, ktorý sa stal jeho mentorom a neskôr zlosynom. Ešte aj trochu nepodarená trojka urobila so Sandmana vraha jeho strýka.

Spider-Man však po všetkých tých zlých veciach ktorými ho záporáci dostali aj naďalej bojuje za to, čo je správne. Vtedy sme dostali fantastického hrdinu, keďže ho pokúšali naozaj zapamätateľní záporáci. Bohužiaľ, dnešní hrdinovia nemajú so záporákmi žiadne spojenie, lebo sa o to záporák nesnaží. Dostávame síce super príbehy dobra a zla, so sympatickými hrdinami a skvelými hláškami. Bohužiaľ, ten superhrdinský element sa tu zmenil a musíme povedať, že je to škoda. Pretože bez toho Marvel nikdy neurobí žiadneho druhého Temného Rytiera aj napriek tomu, že na konci záporák vyhrá a zničí polovicu hrdinov, alebo vytvorí zaujímavú ideu, ktorá sa snaží niečo povedať o rasizme v dnešnom svete alebo jednoducho naznačí chybu pri ľudskej bezpečnosti vďaka vláde.

Súhlasíte, že Marvel záporáci sú vo filmoch zle využívaní? Tiež by ste radi videli, keby tvorcovia viac preskúmali vzťahy hrdinov a záporákov? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

  1. No ak zaporaci nepatria medzi silné stránky marvelu, tak čo potom DC? Ich zaporaci v poslednych piatich filmoch stali za …… Marvel ma zaporakov podľa mňa prespekulovanych aspoň niektorých

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -