Al Pacino sa predstavuje v novej životopisnej dráme! | Paterno RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Film vznikol pod taktovkou výborného režiséra Barryho Levinsona (Rain Man, Pes lump, Dobré ráno, Vietnam) v hlavnej úlohe s Al Pacinom. Zobrazuje skutočné udalosti zneužívania chlapcov odohrávajúce sa na univerzitnej pôde Penn State.

Zdroj: comingsoon.net

Paterno RECENZIA

Film začína vrcholom kariéry Joea Paterna (Al Pacino), ktorý so svojim futbalovým tímom vyhráva 409. zápas v kariére. V týchto momentoch spoznávame aj mladú ambicióznu novinárku Saru Ganin (Riley Keough). Jej snaha poukázať na zneužívanie chlapcov leží v prachu vyše pol roka, kým sa nedostaví priame obvinenie na vedenie tímu.

Scenár sa snaží chopiť príbehu zo všetkých strán. Ako veľké mínus a zbytočnú drámu považujem priame výpovede obetí. Táto snaha o autenticitu vytvára dojem umelej dramatizácie. Taktiež vyobrazenie Paterna ako boha školy, ktorý sa snaží venovať viacej futbalu ako rodine a škandálu, pôsobí silene. Tu máme dojem, že vidíme génia predvídajúceho každý hráčov krok, ale skutočne nevníma realitu okolo seba a pôsobí ako hlupák.

Al Pacino sa predstavuje v novej životopisnej dráme | Paterno RECENZIA
Zdroj: imdb.com

Dostávame sa do mixu udalostí, kde je zobrazený Paterno a jeho obvinený kolegovia. Scény pôsobia príliš zmätene a následne, keď dostávame pocit, že sa dozvieme zaujímavejšie informácie z okolia prípadu, práve vtedy sa prelínajú “citové” scény s obeťou zneužívania a obvinenými.

Veľkým mínusom pre film je hlavne nedostatočné využitie postáv novinárky Sary a obeti Aarona Fishera (Ben Cook). Ich priebeh zverejňovania informácií o zneužívaní a následné dôsledky mohli byť pre film lepším ťažiskom. Taktiež kauza Jerryho Sanduskyho, ktorý zneužíval deti, je odsunutá na vedľajšiu koľaj a žiadneho priameho vyvrcholenia sa vo filme nedočkáme.

V konečnom dôsledku by film nepôsobil tak chaoticky, keby sa celkový dej zaoberal hlbšie životom Paternajednotlivých obetí. Film je určite prínosom pre ľudí, ktorí zažili tento prípad. No divák sa nedokáže stotožniť s božstvom Joea Paterna. Scenár a ani režisér nedokázali dať filmu takú hĺbku, akú by si zaslúžil.

Zdroj: comingsoon.net

Zhrnutie

Film je zhrnutím dôležitých udalostí v kauze sexuálneho zneužívania na univerzite. Filmu uškodilo prílišné striedanie scén a vynechanie veľkej časti príbehov. To by v konečnom dôsledku nevadilo, no len ak by sa tvorcovia rozhodli netrhať dejovú linku zbytočnými scénami z minulosti a hlbšie sa venovali napríklad hlavným protagonistom škandálu očami Paterna. Výborné obsadenie, ale slabý scenár s réžiou. Preto dostáva film Paterno hodnotenie 5/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah