Američania rozhýbali svoju vesmírnu armádu Space Force. Na čo presne ju trénujú?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

K čomu bude slúžiť americká armáda Space Force?

Dňa 19. februára 2019 bol ohlásený oficiálny vznik novej zložky amerických ozbrojených síl – Space Force. Ako vytiahnutá z nejakého dystopického sci-fi príbehu, táto „vesmírna armáda“ vznikla pod vládou Donalda Trumpa a slúžiť má na obranu (dobre vieme, že armády nie sú len na obranu) záujmov USA v budúcnosti.

S rýchlo postupujúcimi technológiami a postupným dobývaním vesmíru sa v posledných rokoch zmenili aj sféry vojny, respektíve potenciálnych vojen. Umenie boja už po novom nielen americká armáda, ale generáli prakticky všetkých svetových veľmocí, praktizujú na troch frontoch. Troch rovinách.

Tou prvou je bitka na zemi, vo vode či vo vzduchu. Konvenčné zbrane, rakety a tanky si už však v dnešnej dobe môžete predstaviť ako zastarané metódy. Pred pár rokmi sa k tejto klasickej rovine pridala druhá, digitálna rovina. Hackerské útoky a rovnako podstatná obrana počítačových systémov krajiny berú veľmi vážne. No a tou treťou je horizont, ktorý v týchto dňoch pomaly prekračujeme: vesmír.

Hviezdne vojny sú realitou?

USSF (United Stares Space Force) je šiesta a zároveň najmladšia zložka amerických ozbrojených síl. Okolo jej vzniku sa objavili rôzne názory a reakcie verejnosti, ktoré boli a nepochybne stále sú sprevádzané obrazmi z filmov a seriálov. Akokoľvek zábavne či desivo tieto predstavy môžu vyzerať, realita je taká, že USA naozaj nejde stavať Hviezdu smrti na obežnej dráhe Zeme.

Vznik USSF bol podmienený rýchlym nástupom technológií a je celkom logický. Rovnako ako keď boli vynájdené lietadlá, netrvalo dlho, kým sa začali používať vo vojnách. No a práve počas nich došlo k najrýchlejšiemu vývinu leteckých technológií. Podobne to teda bude aj s vesmírnymi zložkami nielen americkej armády. (vývoj technológií v obdobiach vojny nie je morbídne ospravedlňovanie vojny, ale skôr jedno pozitívum z tisícov negatív)

Presná úloha americkej Space Force bola doteraz zahalená rúškom tajomstva. So začatím tréningu budúcich vesmírnych vojakov, čo ohlásila Brig. Gen. DeAnna Burt, riaditeľka Space Force, sme sa však dozvedeli viac:

„Bude trvať 10 rokov, kým sa z týchto ľudí stanú velitelia a inšpektori letiek. Tak sa zmenia aj všeobecné návyky. Ale potrvá to. Prajem si, aby to šlo rýchlejšie, ale jednoducho si to vyžaduje čas.“

Tréning sa začal

USAF (vzdušné sily americkej armády) vo svojej akadémii začali trénovať zdatných kadetov na budúcich členov USSF. Aktuálne ich je 86.

Konečným cieľom je vytvoriť funkčnú zložku o 16 000 vesmírnych vojakoch, ktorí budú fungovať nezávislo od vzdušných síl. Vyššie spomenutých 86 kadetov, ktorí úspešne prešli prvou časťou tréningu, budú čoskoro presunutí na základňu v Colorado Springs, kde podstúpia „nadstavbové štúdium vesmírneho boja“.

Na čo presne teda bude Američanom vesmírna armáda? Toto je zopár vecí, ktoré DeAnna Burt v rozhovore dala do pozornosti:

  • Vývoj vesmírnych zbraní (ako napríklad vesmírne lietadlo X-37B, ktoré je schopné dostať sa až na obežnú dráhu)
  • Vývoj virtuálnych systémov na tréning vojakov
  • Obrana amerických satelitov proti raketám, elektronickým zbraniam a kybernetickým útokom
  • Komunikovanie verejnosti, prečo je vesmírna obrana dôležitá

Americká Space Force nie je jediná svojho druhu. Napríklad Rusi experimentujú s obranou na vesmírnej rovine už od 90. rokov, zatiaľ čo čínska PLA Strategic Support Force funguje už januára 2016.

Zdroj: universetoday.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -