Filmy

Pozrite si videoklip k titulnej piesne filmu Amnestie od Karla Kryla!

Film Amnestie

Pieseň Karla KrylaPasážová revolta – sa stala titulnou piesňou pripravovaného filmu Amnestie, ktorý prichádza do kín už túto jeseň, pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie. Špeciálne pre film skladbu prespieval Richard Műller, David Koller a Viki Olejárová.

Producent filmu, Maroš Hečko, hovorí o tom, ako sa zrodil nápad pretvoriť Pasážovú revoltu do aktuálnej podoby:

“Túto skladbu som pred desiatimi rokmi naspieval s Free Faces. Vedel som, že ju raz použijem vo filme. Text Pasážovej revolty je nesmierne aktuálny aj dnes. A prečo Koller, Muller a Viki? Film Amnestie je československý, jeho príbeh sa odohráva v ČSSR, hovorí sa v ňom oboma jazykmi, máme československé obsadenie, točili sme v obidvoch krajinách.

Preto som oslovil Davida Kollera na českej a Richarda Mullera na slovenskej strane. Obaja majú k 80. rokom silnú väzbu cez svoju hudbu. David ma poprosil, či by som nevedel nájsť miesto aj pre dámu a odporučil priamo Viki Olejárovú. Tak vstúpila do nakrúcania s orchestrom žena a som za to vďačný.” 

Trailer k filmu Amnestie

Zdroj: Continental Film

Možnú titulkovú pieseň vyberali producenti Maroš Hečko a Peter Veverka z množstva československých interpretov, ale na Krylovi sa okamžite zhodli. Pasážovú revoltu následne vybrali ako prvú a už ani nezvažovali inú skladbu. Maroš Hečko hovorí:

“Napriek tomu, že skladba vznikla v roku 1968, k filmu sa hodí aj v kontexte s revolúciou v roku 1989, aj v kontexte so skepsou, ktorá dnes vládne. Ryjeme držkou v zemi, ako hovorí Kryl v závere.

Výsledok snahy

A ako by na výsledok reagoval Karel Kryl, keby si pieseň vypočul v novom šate? “Verím, že by sa mu to páčilo. Nikolaj Nikitin poňal Krylovu skladbu pestro, v prepojení so smetanovskou tradíciou a urobil pre Symfonický orchester Slovenského rozhlasu výnimočný aranžmán. Skladbou sme vzdali Karlovi Krylovi hold. Pre mňa je to veľká postava československých dejín,” hovorí Maroš Hečko.

film amnestie

Zdroj: Continental film

Videoklip sa natáčal v Slovenskom rozhlase, so sprievodom Symfonického orchestra, celý počin režíroval Jonáš Karásek, vo videu sú použité aj snímky z filmu Amnestie. Už samotný proces vzniku skladby Pasážová revolta nebol úplne tradičný. Ako prvý sa natáčal spomínaný klip a až potom sa v štúdiu nahrávali vokály.

„Celú pieseň najskôr naspievala Viki Olejárová. Neskôr sme s Davidom na jej pieseň vlastne robili playback. Keď sa dotočil film, každý z nás finálne nahral svoj part,“ hovorí Richard Műller.

„Celý koncept vymyslel Maroš Hečko, jeden z producentov filmu. Prišiel za nami už s tým, že by rád prerobil práve túto konkrétnu pieseň symfonicky a že do nej chce zakomponovať aj tóny Smetanovej Vltavy a Vyšehradu. Keď vyslovil toto spojenie, ani na chvíľu som nezaváhal. Bolo mi jasné, že pri tomto chcem a musím byť. Bola to rýchla, príjemná a dúfam, že aj užitočná práca!dopĺňa Richard Műller.

juraj bača slovenský film amnestie

Zdroj: continental-film.sk

Pasážová revolta

Pasážová revolta z roku 1969 nesie podľa Richarda Műllera mimoriadne posolstvo aj pre dnešnú dobu:

“Je to mimoriadne aktuálna pieseň, rovnako ako skladba, ktorú sme dokončili s Ondřejem Soukupem a mala by byť tiež na soundtracku k filmu Amnestie. Ide o Shakespearov sonet, 400 rokov starý text, veľmi aktuálny. Majster Shakespeare napísal tiež niečo, čo bude platiť, bohužiaľ, ešte pre mnoho generácií.” 

Viki Olejárová opisuje situáciu nasledovne: „S Davidom sme už spolu spievali jednu Krylovu pieseň – bolo to na koncerte pre Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú v Bratislave. Po čase sa mi ozval, či by som nemala chuť s ním a s Richardom nahrať titulnú pieseň k filmu Amnestie. Išlo o Pasážovú revoltu. Okamžite som súhlasila, pretože Kryl, Müller a Koller sú moje srdcovky a legendy!”

“Bolo mi cťou spolupracovať na tomto projekte. Nikdy predtým som nepočula pieseň Karla Kryla v takom veľkolepom prevedení. Mala som husiu kožu takmer počas celého nahrávania… Keď som neskôr počula výsledok, dojalo ma to. Veľmi ma teší, že sa na tvorbu Karla Kryla nezabúda, no zároveň musím dodať – robme všetko pre to, aby jeho piesne už nikdy nemuseli byť aktuálne!

richard muller

Zdroj: youtube.com

Aranžmány v romanticko-symfonickom prevedení vytvoril hudobník Nikolaj Nikitin, spevákov sprevádzal Symfonický orchester Slovenského rozhlasu s dirigentom Petrom Valentovičom. V skladbe zaznejú aj motívy zo Smetanovej Vltavy a Vyšehradu. Skladbu vydáva Universal Music.

Uvedenie filmu Amnestie do kín budú sprevádzať aj ďalšie udalosti – vernisáž naplánovaná na 17. novembra v pražskej Lucerne otvorí výstavu diel uznávaného maliara Jozefa Gertliho Danglára a kniha s rovnakým názvom ako film – Amnestie, s podtitulom Sloboda ako hrubá čiara za minulosťouvyjde v polovici októbra v nakladateľstve Slovart.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Zdroj: TS Continental film

Andrej Cvik
About author

Volám sa Andrej, mám 19 rokov, som študentom vysokej školy a verím, že tvorením sa dá zmeniť svet k lepšiemu. // Moje TOP tri najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky.
  Related posts
  Filmy

  Kto všetko bude členom tímu vo filme Avengers 5 a čo zatiaľ o filme vieme?

  Filmy

  Najnovšia fotografia z filmu Morbius odhaľuje zaujímavý Easter Egg. Ukáže sa vo filme aj Venom?

  Filmy

  Marvel odhalil scenáristu pre film Ant-Man 3. Kto sa bude podieľať na jeho pokračovaní?

  Filmy

  Horor Tiché miesto: Časť II dostáva nový dátum vydania. Kedy ho konečne uvidíme?

  Pridaj komentár