Zaži s nami atmosféru Halloweenu!

RecenzieVýber šéfredaktora

Prekvapivá kritika spoločnosti, alebo len podpriemerný slovenský film? | Amnestie RECENZIA

Amnestie RECENZIA – Príbehy z prostredia Slovenska či Česka (al. Česko-Slovenska), ktoré nie sú stopercentne fiktívne, by sme mali analyzovať hlbšie ako bežné príbehy. Sú tiež omnoho atraktívnejšie pre bežného diváka. Často totižto odkazujú na našu spoločnosť ako takú, pričom terčom býva politika resp. systém, ktorý ju sformoval, aby vyzerala tak, ako vyzerá. O niečo podobné sa svojským štýlom pokúša aj novinka s názvom Amnestie. Vaše otázka teraz znie: Podarilo sa im to? Nuž, poďme to spolu zistiť…

juraj bača slovenský film amnestie

Amnestie RECENZIA; Zdroj: continental-film.sk

Amnestie RECENZIA

Film Amnestie sa okrem príbehu troch rodín, zasiahnutých komunistickou perzekúciou, venuje aj vzbure väzňov v Leopoldove, ktorá si vyžiadala vojenský zákrok. Vzbure predchádzali široké amnestie Václava Havla, ktoré udelil v januári 1990, len pár dní po svojom zvolení za československého prezidenta.

Príbeh má vcelku pomalý spád a pôsobí prekvapivo menej veľkolepo, ako sa snažili komunikovať ukážky a trailery. Čo je výhoda. Tematika intríg určite funguje lepšie v komornejšom prevedení, kedy nejde ani tak o oheň, výbuchy a hlasné zvuky, ale skôr o slová, ktoré jednotlivé charaktery vyslovujú. A, samozrejme, kontext medzi nimi.

Amnestie sú teda konverzačná dráma, ktorá sa, ako ste si už mohli prečítať v oficiálnom popise príbehu, zameriava na príbeh troch rodín. Dokopy je to celkom veľké množstvo postáv, s ktorými by obyčajný lineárny príbeh pracoval len ťažko. Scenáristi Maroš Hečko, Beata Grünmannová a Marek Janičík preto udelili titul hlavnej postavy hercovi Jurajovi Bačovi, ktorý stvárnil Drahomíra Lupka.

amnestie

Zdroj: continental-film.sk

Postavy

Lupko nie je obyčajný hrdina komunistického režimu, keďže je väzeň. A práve preto je skvelým hlavným hrdinom príbehu, ktorý sa odohráva pred a po Nežnej revolúcii. On totižto nie je zlý človek, no režimom bol donútený k činom, ktoré ho dostali za mreže. Aj vo väznici Leopoldov si zachováva integritu a slušnosť. Tam sa dostal za krádež vzácnych obrazov, z ktorých chcel zarobiť dostatok peňazí, aby mohol so svojou manželkou Karin (Natália Germani) utiecť na západ.

Karin o svojho manžela vo väzení nejaví záujem, dokonca ho ani nenavštevuje. Je totižto zamilovaná do herca Richarda Kelemana (Marek Majeský). Do ich vzťahu čoskoro bizarným spôsobom vstúpi aj Richardova manželka Miriam (Anna Geislerová). Nad nimi všetkými akousi záhadnou aurou pôsobí kresťan Judr. Čierny (Marke Vašut), manžel Marty (Jana Oľhová), priateľky rodiny Kelemanových, ktorého komunisti zavreli do Leopoldova za jeho hlbokú vieru, čo bolo v onom režime neprístupné.

Judr. Čierny si vo väzení dopisuje cez odkazy s našim hlavným hrdinom Lupkom, čím sa uzatvára kruh.

<ĎALŠIA STRANA>

Andrej Cvik
About author

Volám sa Andrej, mám 19 rokov, som študentom vysokej školy a verím, že tvorením sa dá zmeniť svet k lepšiemu. // Moje TOP tri najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky.
  Related posts
  Recenzie

  Ako dopadla ich láska? | The End of the F***ing World 2. séria RECENZIA

  OdporúčameRecenzie

  Oplatilo sa 40 rokov čakať na pokračovanie? | Doktor Spánok RECENZIA

  FilmyVýber šéfredaktora

  10 najlepších filmov o cestovaní v čase. Videli ste všetky?

  Komiksy a knihyVýber šéfredaktora

  TOP 10 kníh od Stephena Kinga

  Pridaj komentár