Diváci zvolili: Toto je najlepší originálny seriál od Netflixu. Porazil aj Stranger Things a Zaklínača

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Netflix ako priekopník vo svojej brandži

Streamovacia služba Netflix sa ešte pred začiatkom celosvetovej pandémie mohla tešiť viac ako stotisícke aktívnych predplatiteľov. Počas prvých troch mesiacov tohto roku sa však pridalo viac ako 15 miliónov odberateľov služby, čím sa nebezpečne rýchlo blížia k hranici 200 miliónov predplatiteľov. Kvôli koronavírusu sa tak milióny divákov presunuli z kinosál na gauč, čo nepochybne ovplyvní filmový priemysel.

Rovnako ako aj iné streamovacie spoločnosti nám Netflix prináša originálny filmový a seriálový obsah. Pokiaľ si dobre pamätáte, tak seriál House of Cards (2013) bol prvým originálnym projektom od Netflixu. Vo vodách filmu bol ich prvotinou Beasts of No Nation (2015). Spoločnosť vo svojej vlastnej tvorbe neprestáva dodnes a celému svetu dala jasne najavo, že aj televízna produkcia môže prinášať kvalitné veľkorozpočtové trháky.

cena netflixu
Zdroj: Netflix, idownloadblog.com

Netflix svojou seriálovou tvorbou na míle predbehol konkurentov ako HBO, Amazon Prime Video alebo Hulu. Takmer neustále nás zásobujú novými seriálovými titulmi, pričom tie obľúbenejšie dostávajú pravidelnú dávku ďalších sérií. Obľúbené sú ako u divákov, tak aj u kritikov, keďže každoročne zhrabnú väčšinu seriálových ocenení.

Narozdiel od konkurenčných služieb si Netflix našiel svojskú cestu vydávania seriálových titulov, pri ktorom sa naraz dočkáme celej série. Niekoľko nedávnych relácií tento patent síce rozbíja (Rhythm + Flow, The Last Dance), no aj napriek tomu sa jedná o fanúšikmi obľúbený koncept, vďaka ktorému si môžu pozrieť celú sériu na jedno posedenie.

Najsledovanejšie seriály za minulý rok

Zaujímavé čísla ponúka samotný rok 2019. V časovom okne medzi októbrom 2018 a septembrom 2019 boli najsledovanejšími originálnymi seriálmi od Netflixu Stranger Things (64 miliónov zhliadnutí), The Umbrella Academy (45 miliónov), La Casa de Papel (44 miliónov), You (40 miliónov), a Sex Education (40 miliónov).

serial the witcher druha seria
Zdroj: redanianintelligence.com

V decembri zamiešal karty The Witcher, ktorý doslova trhal rekordy. Počas prvých štyroch týždňov vysielania si ho pozrelo viac ako 76 miliónov odberateľov služby, čím si vyslúžil titul vôbec najlepšieho debutu v histórii Netflixu. Podľa minuloročných analýz bolo 19 z 20 najviac sledovaných seriálov roku 2019 práve od Netflixu.

Najlepšie originálne seriály na Netflixe

Pravdepodobne ste už niekedy rozmýšľali nad tým, aké sú tie najlepšie seriály na Netflixe. Ide o naozaj subjektívnu tému, keďže si každý divák môže zostaviť vlastný rebríček podľa svojej chuti. Toto rozhodovanie nám ale zjednodušil celosvetovo známy portál Rotten Tomatoes, ktorý sa zaoberá hodnoteniami filmov a seriálov od kritikov a divákov.

Začiatkom mája si server pre divákov pripravil najväčší turnaj najlepších originálnych seriálov od Netflixu. Turnaj prebiehal spôsobom „pavúka“, ktorého sa zúčastnilo celkovo 64 seriálov. Na začiatku boli proti sebe postavené úplne náhodne, pričom o postupe každého z nich rozhodovali diváci a fanúšikovia prostredníctvom ankiet.

Menovať všetkých účastníkov by bolo zbytočné, no môžete počítať s tým, že sa turnaju zúčastnili aj tí najlepší z najlepších. Preto nemohli chýbať dnes už legendárne seriály ako Stranger Things, Orange is the New Black, House of Cards, Mindhunter, Narcos, alebo The Crown. Celkovo sme sa dočkali piatich kôl a jedného finále.

Dustin, Lucas, Mike a Eleven - Stranger Things
Zdroj: mentalfloss.com

Ozajstné súboje začali už v štvrtom kole, kde sme sa dočkali celkom neočakávaných výsledkov. Black Mirror iba o 10% porazil seriál Daredevil. Naopak Stranger Things výrazne prevalcoval Narcos v pomere 70% k 30%. Peaky Blinders zas iba o chlp prekonal Ozark. Prekvapením bol nemecký seriál Dark, ktorý vyhral nad Mindhunter v pomere 62% k 38%.

Semifinále tak bolo ešte zaujímavejšie. Seriál Black Mirror, zameraný na hrôzy moderných technológií, prekonal mysteriózny hit Stranger Things v pomere 64% k 36%. Súboj medzi Peaky Blinders a Dark vyhral, opäť veľmi nečakane, Dark. O víťazovi tohto súboju bolo rozhodnuté pomerne jasne v porovnaní 64% a 36%. Ešte pred vyhlásením úplného víťaza sa môžeme pozrieť na zaujímavý fakt, že sa celkovo v turnaji hlasovalo viac ako 2,5 miliónkrát.

Celkovým víťazom sa stáva…

Ako ste už určite vydedukovali, vo finálnom kole sa proti sebe postavili seriály Black Mirror a Dark. Diváci nakoniec zvolili Dark ako vôbec najlepší originálny seriál od Netflixu. Vo svojom výbere mali vskutku jasno, keďže vyhral v pomere 80% k 20%.

Vo finálnom kole hlasovalo 111735 divákov, takže Dark získal neuveriteľných 89388 hlasov. Pravdepodobne nikto nečakal, že seriál z nemeckej produkcie dokáže poraziť ďalších 63 seriálov, medzi ktorými sa nachádzali naozaj úspešné a kultové tituly.

Rotten Tomatoes
Zdroj: rottentomatoes.com

Dark

Ide o mysteriózny príbeh, ktorý diváci často popisujú ako temnejší a dospelejší Stranger Things. V hlavnej úlohe je tiež partia tínedžerov, no tentokrát v nemeckom mestečku Winden. Hlavná zápletka sa točí okolo niekoľkých rodín a cestovania v čase, takže si pri pozeraní poriadne preskúšate svoje mozgové závity.

Na nemčinu si zvyknete veľmi rýchlo, postavy budete milovať aj nenávidieť a hlavne sa budete tešiť na tretiu a zároveň poslednú sériu, ktorej sa jednoducho nevieme dočkať. Na rovnakom portáli Rotten Tomatoes má prvá séria hodnotenie 89%, pričom tá druhá z roku 2019 má plných 100%.

2. séria DARK od Netflixu
Zdroj: refinery29.com

Tvorca seriálu Baran bo Odar na svojom Instagrame pred pár dňami oznámil, že všetky práce na tretej sérii sú oficiálne dokončené. Postprodukcia je ukončená a podľa jeho slov sa už čoskoro dočkáme prvej ukážky. Všetci hlavní herci začínajú finálnu sériu propagovať fotografiami na svojich sociálnych sieťach.

Je teda jasné, že príchod prvého traileru je na spadnutie. Dočkať by sme sa ho mohli už v najbližších týždňoch, podľa intenzity aktivity hercov aj v najbližších dňoch. Spolu s ním príde aj dátum vydania, ktorý pravdepodobne padne na toto leto.

Čo hovoríte na to, že diváci zvolili Dark ako najlepší originálny seriál na Netflixe? Videli ste tento nemecký skvost, ktorý si podľa nášho názoru toto prvenstvo naozaj zaslúži? Aké sú podľa vás najlepšie seriály na Netflixe? Vaše názory nám napíšte do komentárov!

Zdroj: rottentomatoes.com, syfy.com, cheatsheet.com

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -