Dočkala sa séria V Zajatí Démonov konečne kvalitného a strašidelného spin-offu? | Annabelle 2 (recenzia)

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 23 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Annabelle 2: Stvorenie Zla je filmom, ktorý sme si nikdy nepýtali a ani sme ho nepotrebovali. Rovnako tomu tak bolo aj pri prvej časti, ktorá, povedzme si otvorene, dopadla zle po všetkých stránkach okrem zárobkov. James Wan si však povedal, že chce do svojej série „V Zajatí Démonov“ pridať ďalší spin-off, ktorý by jeho reputáciu nahradil (to ani nehovorím o tom, že ďalšie 2 sú na ceste). Pre túto úlohu si zavolal režiséra Davida F. Sandberga, nechválne známeho práve kvôli hororu Nezhasínaj!. A tak sa Hollywoodski majstri hororu rozhodli, že spravia prequel prequelu, takže sa dozvieme ako vlastne bábika a jej démonické posadnutie vôbec vzniklo.

Anabelle
Janice a Anabelle; Zdroj: Screenrant.com

Pozrieme sa na vznik samotného zla

12 rokov po tom, ako rodina tvorcu bábik Samuela Mullinsa zažije veľkú tragédiu, si do domu zavolajú pol tucta sirôt (aj s krásnou a temperamentnou sestrou z kostola). Do domu teda putujú aj dve kamarátky na život a na smrť, Linda a Janice. Ostatné dievčatá ich však nemajú moc v obľube a tak si v krásnom, no tajomnom dome musia hľadať vlastnú zábavku. Ich zvedavosť ich zavedie až do miestnosti, ktorá nemala byť už nikdy otvorená. Do miestnosti, kde na stoličke sedela jedna veľmi príjemná bábika – Annabelle.

Prvých 45 minút filmu bolo bravúrnych a tak som si hovoril, že to hodnotenie 86% možno bolo pravdivých. Potom však prišlo to, čo kazí všetky aktuálne Hollywoodske horory – samotná strašidelná stránka filmu. Všetky nové horory sú založené na falošnom faktore strachu, ktorý môžeme nazývať aj jumpscare. Všetci dobre vieme kedy príde, no aj tak sa bojíme. Buď príde po nezvyčajne dlhom tichu alebo pomalom otáčaní kamery. Horory by mala tvoriť neustále trvajúca strašidelná atmosféra, ktorá tento film obišla veľkým oblúkom. A to ani nehovorím, ako zle boli spomínané jumpscare-y načasované a rozmiestnené.

Anabelle
Linda a Anabelle. Zdroj: Screenrant.com

Sandbergova citeľná inšpirácia

Režisér sa v jednej veci pravdepodobne inšpiroval svojim filmom Nezhasínaj! – a to vo veľmi slabom a lenivom scenári. Podarenou stránkou však je, že pri kamere a skladaní soundtracku sa viditeľne inšpiroval filmami ako The Conjuring alebo Insidious. Taktiež sa na ne podobá aj celkovým využívaním „záporáka“ – Annabelle vie predsa len krútiť hlavou a dostať sa tam, kam chce. Ozajstným zlom je jej bábkar, ktorý je diablom samotným. Dočkáme sa teda pár zaujímavých strašidelných scén, ktoré sa nikdy neopakujú a vždy sa ukazujú v inom svetle. Keď už je reč o svetle, s tým vie režisér po Nezhasínaj! narábať veľmi dobre, čo preukázal aj v tomto filme.

Čo sa týka lakačiek – raz presne viete, kedy príde a čo máte čakať, zatiaľ čo niekedy to vôbec nečakáte a poriadne sa zľaknete. Sandberg dobre manipuluje so svetlom, kompozíciou záberov a hudbou, ktorá je ticho presne vtedy keď chceme, aby hrala. Zábery sú spravené tak, že v tieňoch vždy hľadáme nejaký pohyb a bojíme sa, čo na nás vyskočí najbližšie. Nemôžem to popierať, báť sa budete. Avšak stále je to pre mňa ten „nasilu“ faktor strachu, ktorý kazí dnešné horory a tento žáner posiela na smetisko kinematografie. Annabelle 2 je ale letnou popcornovkou, ktorá má iba 2 úlohy – vystrašiť a zarobiť.

Anthony LaPaglia ako Samuel Mullins
Anthony LaPaglia ako Samuel Mullins; Zdroj: dreadcentral.com

Prekvapivo dobré herecké osadenstvo

Vždy som si myslel, že tieto filmy potrebujú k úspechu Patricka Wilsona a Veru Farmigu. Mýlil som sa. Annabelle 2 tvorí úžasné, až sesterské puto medzi Lindou (LuLu Wilson) a Janice (Talitha Bateman). LuLu Wilson svoje kvality preukázala už v podobnom horore – Ouija: Zrodenie Zla. Predsa iba osirotené deti môžu robiť tak absurdné veci ako vchádzanie do zamknutej miestnosti alebo provokovanie diabla. Škoda, že Mullinsovci (Anthony La Paglia a Miranda Otto) dostali tak málo priestoru a väčšinou sa schovávali v tieni ostatných postáv. Film osladila nádherná sestra Charlotte, ktorú si zahrala Stephanie Sigman.

Veľké plus treba dať filmu za podarené prepojenie s ostatnými filmami série a zaujímavé easter eggy, ako napríklad ukázanie pôvodnej a reálnej bábiky Annabelle. Pozerajte pozorne, vo filme totižto uvidíte prvý „teaser“ na chystaný spin-off The Nun. Taktiež, kompletného vysvetlenia zrodu démonickej bábiky sa dočkáte až v poslednej tretine filmu. A na úplnom konci filmu sa dočkáte priameho prepojenia s prvou Annabelle, ktorá všetko vysvetľuje a uzatvára tak jednu kapitolu. Annabelle by teda už stačilo, teraz si len počkajme na to, čo nám ukáže The Nun a Crooked Man.

Zbohom, Annabelle
Zbohom, Annabelle; Zdroj: geektyrant.com

Zhrnutie

Určite sme sa dočkali kvalitnejšieho filmu, než akým bola jednotka. Toto je presne to pokračovanie, ktoré séria potrebovala. Aj tak však ide len o ďalší plytký horor so slabým scenárom a nanúteným strachom. Všetky nové filmy tohto žánru sú na jedno kopyto a ani jeden z nich tak neprinesie nič nové a originálne. The Conjuring to totižto všetko ukázal ako prvý. Pokiaľ sa však chcete v lete s kamarátmi báť a páčia sa vám podobné filmy, určite skočte do kina. Ja budem zatiaľ len ticho čakať a dúfať, že IT od Stephena Kinga nesklame. 6,5/10

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Určite sme sa dočkali kvalitnejšieho filmu, než akým bola jednotka. Toto je presne to pokračovanie, ktoré séria potrebovala. Aj tak však len o ďalší plytký horor so slabým scenárom a nanúteným strachom. Dočkala sa séria V Zajatí Démonov konečne kvalitného a strašidelného spin-offu? | Annabelle 2 (recenzia)