Apple doteraz zavádzal: 8 GB RAM v najlacnejších MacBookoch nestačí, odkazuje svetu

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Základné modely MacBookov sú nedostatočné, priznal Apple

O nedostatkoch najnovších MacBookov sme písal ako po predstavení Pro modelu s M3 čipom koncom 2023, tak aj v marci po odhalení MacBooku Air, taktiež s procesorom M3. Týka sa faktu, že základné modely týchto prémiových notebookov majú aj v roku 2024 stále len 8 GB pamäte RAM. Argument, že vďaka efektivite MacOS to stačí, už však vyvrátil aj samotný Apple.

Portál XDA Developers informoval o jednej z noviniek Applu, ktoré predstavili na konferencii WWDC 2024 popri očakávanom iOS 18. Týka sa počítačového operačného systému macOS Sequoia, ktorý okrem celého radu vylepšení dostane aj novú verziu aplikácie Xcode 16 – vývojárskeho prostredia pre platformy Applu.

V tomto programe vývojári kódujú aplikácie pre iPhony, iPady aj samotné MacBooky. Už teraz sa pritom nevedia dočkať novej funkcie pomenovanej Predictive Code Completion (prediktívne dokončovanie kódu), ktorá dokáže vďaka umelej inteligencii urýchľovať ich prácu. Pri písaní kódu dokáže funkcia navrhnúť dokončenie kódu bez toho, aby ho programátor musel manuálne dopisovať. Má to však jeden háčik.

Nová AI funkcia len pre zariadenia s vyššou pamäťou RAM

Apple túto funkciu podmienil hardvérovou požiadavkou minimálne 16 GB pamäte RAM. Môžete možno namietať, že bežný človek ju nikdy nebude potrebovať a tak mu stále stačí 8 GB RAM. Lenže toto obmedzenie vzbudzuje veľké obavy ohľadom funkčnosti Apple Intelligence v základných MacBookoch.

Ohrozená je tiež podpora akýchkoľvek budúcich funkcionalít umelej inteligencie na zariadeniach so základnými 8 gigabajtami RAM-ky (prvotná verzia Apple Intelligencie bude dostupná na všetkých MacBookoch od M1 bez ohľadu na pamäť RAM).

apple macbook vylepsenie
Zdroj: Apple

Samozrejme, firma nikoho nenúti kupovať 8-gigabajtové modely, ktoré v skutočnosti na prehliadanie internetu a pozeranie videí stačia. Avšak argument sa rozpadá, keď sa pozrieme na príplatky, ktoré si Apple pýta za navýšenie pamäte RAM.

Príplatok 230 eur prehnali, no potrebujete ho

Najlacnejší 13-palcový M3 MacBook Air so 8 GB RAM aktuálne stojí 1299 eur, pričom verzia s 16 GB RAM stojí 1529 eur. Ide tak o cenové navýšenie 230 eur za dodatočných 8 GB RAM, ktoré sú pre väčšinu náročnejších používateľov nutnosťou.

14-palcový M3 MacBook Pro je, ako napovedá už názov určený pre profesionálov a tvorcov. Základný model má väčšie SSD úložisko 512 GB a verziu čipu s 10-jadrovým GPU, avšak stále len 8 GB RAM pri cenovke 1 999 eur. Príplatok za dodatočnú RAM-ku je aj v tomto prípade 230 eur, výsledný model s 16 GB RAM vás tak vyjde na 2 229 eur.

Aj keď vám možno aktuálne stačí 8 GB RAM pre ľahké použitie, prehliadanie internetu a písanie dokumentov, vrelo odporúčame už dnes siahnuť radšej po 16 GB modeli. Je totiž možné, že po príchode Apple Intelligence začneme zisťovať, že viacero nových funkcií má rovnaké obmedzenie ako vyššie spomínaná AI funkcia v Xcode 16.

V istom momente budete tiež čeliť komplikáciam pri predaji stroja s 8 GB RAM, obzvlášť o 4 až 5 rokov. To je totiž dĺžka času, po ktorej bežný Slovák mení svoj počítač. Koniec koncov tak aj napriek vysokej cene za navýšenie RAM môžete ušetriť, keď v budúcnosti začne klesať dopyt po 8-gigabajtových modeloch a počítače s 16 GB RAM budú vyhľadávať aj nakupujúci v bazároch.

macos
Zdroj: Apple

Umelá inteligencia navyšuje hardvérové nároky

Je taktiež načase, aby Apple spravil z 16 GB RAM svoj nový štandard. S ohľadom na budúcnosť a narastajúce hardvérové požiadavky kvôli funkciám umelej inteligencie sa dnes možno ešte zaobídete s 8 GB RAM. Avšak spoločnosť by si mala uvedomiť, že predávať zariadenia za 2 000 eur, ktoré budú o pár rokov nedostatočné, je už za čiarou. V tomto ohľade by sa mali inšpirovať od Microsoftu.

Nová generácia Windows počítačov Copilot+ PC musí spĺňať prísnejšie hardvérové požiadavky, práve kvôli plánovanej integrácii umelej inteligencie do operačného systému. Firma vie, že 8 GB RAM jednoducho nebude stačiť. Microsoft preto od výrobcov nových Copilot+ PC vyžaduje minimum 16 GB RAM. Túto požiadavku pritom spĺňa už aj základný Microsoft Surface Laptop za 1 219 eur.

S príchodom Apple Intelligence ešte tento rok by sme boli radi, keby firma taktiež stanovila nový štandard v MacBookoch. Zamedzila by tým, aby zákazníci „spravili chybu“ a zaobstarali si počítač len s 8 GB RAM. Súhlasíte?

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -