Šach mat? Generálni riaditelia Apple, Google, Amazonu a Facebooku sú predvolaní na súd

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Americká vláda dala do šachu technologických gigantov. V lete 2019 začal podvýbor Protimonopolnej snemovne USA obrovské vyšetrovanie, ktorým chce preskúmať hŕstku ľudí, ktorí majú nadvládu nad internetom. Cieľom vyšetrovania je zistiť, či tieto spoločnosti aktívne zneužívajú svoju ohromnú moc či obmedzujú ostatné, menšie spoločnosti.

Firmy ako Apple, Alphabet (Google), Amazon či Facebook sú najväčšími predmetmi vyšetrovania. Americkí politici uvidia, či sa na nich dajú aplikovať existujúce protimonopolné zákony, aby zaistili slobodu na internete, alebo ich budú musieť zmodernizovať. Je však isté, že minimálne budú pre týchto gigantov zavedené nové právne obmedzenia.

facebook logo zena na mobile
Zdroj: mashable.com

Zákonodarcovia sú plne otvorení tvoreniu nových zákonov na základe skutočností zistených počas vyšetrovania a záverov, ku ktorým sa dôjde.

V minulosti boli častými predmetmi podobných vyšetrovaní firmy Google či Facebook, tentokrát sa však protimonopolný Súdny výbor zameriava na viaceré veľké ryby. A politici sa opäť hýbu vpred, aby im nenechali dýchať.

Zahraničný spravodajský portál Axios oznámil, že generálni riaditelia štyroch vyššie vypísaných spoločností boli vyzvaní na podanie svedectva pred súdom v júli 2020. Konkrétne ide o osoby Tim Cook, Sundar Pichai, Jeff Bezos a Mark Zuckerberg. Inak povedané, hŕstka ľudí, ktorá aktuálne ovláda drvivú väčšinu internetu.

Americká vláda týmto krokom, ako aj celým vyšetrovaním, chce udržať technologických gigantov v šachu.

Zdroj: Axios, engadget.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -