Apple chystá doteraz nepredstaviteľnú zmenu. Aplikácie do vášho iPhonu budete inštalovať úplne inak

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.
- Advertis

Apple oslobodzuje iOS od najväčších obmedzení

Technologický gigant Apple poslednou dobou vykonáva kroky, ktoré by sme od neho pred pár rokmi nikdy nečakali. Spoločnosť je známa tým, aký má ohraničený ekosystém a ako pomaly a ťažko adaptuje nové funkcie a zmeny. Všetci sme tak boli príjemne prekvapení, keď prišiel nový iPhone 15 s USB-C konektorom. Apple však túto vítanú zmenu nepriniesol z vlastného rozmaru, no bol k tomu donútený Európskou úniou. Tá už má vyhliadnutú ďalšiu zmenu, ktorú spoločnosť bude musieť vykonať. A ako informuje 9to5mac, Apple sa už na ňu pripravuje.

Nech už preferujete Android či iOS, nikto nemôže spochybniť, že operačný systém od Google prináša viac slobody. Okrem často debatovaných tém ako miera prispôsobiteľnosti sa táto sloboda nikde neprejavuje viac ako v aplikáciách. Respektíve v spôsoboch, akými si môžete inštalovať aplikácie.

Oba operačné systémy disponujú oficiálnymi obchodmi na aplikácie, kde si používateľ môže stiahnuť bezplatné či platené appky. Pre vlastníkov iPhonu je však App Store jedinou dostupnou voľbou. Používatelia Androidu sa narozdiel od nich môžu rozhodnúť nevyužiť oficiálny Google Play Store a miesto toho zamieriť do iných platforiem na distribúciu aplikácií, napríklad Samsung Galaxy Store, Amazon Appstore, Huawei AppGallery či dokonca aj app store tretích strán ako Aptoide. Dostupná je aj inštalácia priamo zo súboru v .apk formáte.

vsetky iphone 15
Zdroj: Apple

Alternatívne sťahovanie aplikácií už aj na iOS

Teraz sa zdá čoraz pravdepodobnejšie, že alternatívne obchody s aplikáciami dorazia aj na iOS. Európska komisia minulý rok schválila DMA (Digital Markets Act), súhrn protimonopolných legislatív, ktorých cieľom je znemožniť veľkým korporáciám zneužívať svoju pozíciu na podkopávanie konkurencie. Jednou z požiadaviek DMA je, že používatelia si budú môcť inštalovať ľubovoľné aplikácie aj zo zdrojov tretích strán.

Legislatíva vchádza do platnosti v marci 2024, dokedy by Apple mal pripraviť pôdu na to, aby si majitelia iPhonov mohli inštalovať aplikácie aj mimo App Store. Používatelia tým teoreticky získajú väčšiu slobodu, podobne ako ľudia s Androidom. Niektorí vývojári sa tým taktiež budú môcť vyhnúť prísnym obmedzeniam App Store a poplatkom technologického giganta.

Apple je dlhodobo proti tomu, aby používatelia mohli sťahovať a inštalovať aplikácie zo zdrojov tretích strán. Oficiálne stanovisko je také, že je to kvôli bezpečnosti. Mnohí však zastávajú názor, že spoločnosti ide o peniaze. Apple totiž inkasuje 15 % za každú zakúpenú aplikáciu cez App Store či mikrotransakcie priamo v appkách. Je možné, že touto zmenou sa tomu bude dať úplne vyhnúť.

app store
Zdroj: Apple

Apple sa už podvolil

Legislatíva bola oficiálne schválená, no Apple nepotvrdil, že v rámci Európskej únie budú môcť používatelia inštalovať aplikácie mimo App Store. Spoločnosť sa ku Digital Markets Act odvolala, no zároveň priznala, že bude vykonávať zmeny, ktoré ovplyvnia biznis model App Store. Jednoducho sa budú musieť podvoliť, ak nechcú schytať ďalšie mastné pokuty od EÚ. Vývojári, ktorí testujú beta verziu iOS 17.2 už navyše našli dôkazy toho, čo presne má Apple v pláne.

9to5mac informuje o nálezoch v kóde iOS 17.2 beta. V systéme sa vyskytuje nové API, ktoré dovoľuje aplikáciám inštalovať ďalšie aplikácie. V praxi to znamená, že vývojári budú môcť vytvoriť vlastné platformy na sťahovanie appiek.

API disponuje všetkými potrebnými funkcionalitami na zrealizovanie tejto kedysi nemysliteľnej veci v iOS. Dostupné sú nástroje na sťahovanie, inštalovanie a aktualizovanie aplikácií z externých zdrojov. Aplikačné rozhranie taktiež dokáže skontrolovať kompatibilitu aplikácie s nainštalovanou verziou operačného systému. Ďalším dôkazom navyše je fakt, že API obsahuje možnosť obmedzenia na základe lokácie, Apple ju teda bude môcť vypnúť alebo zapnúť na základe regiónu, v ktorom sa zariadenie nachádza. Ako napríklad iba v Európskej únii.

Apple bude robiť všetko preto, aby App Store ostal jediným oficiálnym spôsobom na inštaláciu aplikácií. Ak sa im však nepodarí vylobovať s Európskou úniou kompromis, používatelia budú môcť využívať aj neoficiálne obchody s aplikáciami. iOS už na to je pripravený, uvidíme teda, kedy majiteľom iPhonov opadnú okovy.

Pridaj komentár

Mohlo by sa ti páčiť