Apple nás zavádza, čísla odhalili krutú pravdu. Nové M3 čipy zaostávajú za 2-ročnými M1 procesormi

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Nové M3 čipy v jednej hodnote zaostávajú za M1 procesormi

Technologický gigant Apple predstavil novú generáciu MacBook Pro. Tieto laptopy predstavujú vrchol ponuky a sú tým najvýkonnejším, čo má spoločnosť v ponuke. Výkonom prevýšia MacBooky s čipom M3 aj stolné počítače za tisícky eur. Ako však informuje MacRumors, v jednej veci sme Applu naleteli a oproti predchádzajúcej generácii procesorov sa tie nové pohoršili. Čísla hovoria za všetko.

Spoločnosť rozširuje portfólio svojich prenosných počítačov trojicou nových čipov Apple M3, M3 Pro a M3 Max. Ich technické špecifikácie sú nasledovné:

  • M3 – 8-jadrové CPU, 10-jadrové GPU, do 24GB RAM, 25 miliárd tranzistorov
  • M3 Pro – 12-jadrové CPU, 18-jadrové GPU, do 36GB RAM, 37 miliárd tranzistorov
  • M3 Max – 16-jadrové CPU, 40-jadrové GPU, do 128GB RAM, 92 miliárd tranzistorov
apple M3 procesory
Zdroj: Apple

Čipy sú dostupné naprieč rôznymi konfiguráciami v MacBook Pro s 14 alebo 16-palcovým displejom. V základom modeli je M3 čip vybavený len 8GB RAM a 512GB SSD diskom, pričom cenovka činí 1 990 eur. Diametrálne odlišným zariadením je laptop vo vrcholnej konfigurácii s čipom M3 Max so 128GB RAM a 8TB SSD diskom za 8 529 eur.

Nová kontroverzia sa netýka ani jedného z uvedených čipov, ale mid-range triedy v rodine novej generácie procesorov – M3 Pro. Podľa dostupných informácií má tento čip, ktorý by mal byť akousi zlatou strednou cestou, o 25 % nižší maximálny dátový tok ako M2 Pro a M1 Pro.

Ako je to možné a čo to vlastne znamená?

Obgeneračný M3 Pro je až o 40 % rýchlejší ako M1 Pro, ktorým Apple rozvíril trh len pred 2 rokmi, na jeseň 2021. Zvýšenie výkonu takmer o polovicu behom tak krátkej doby je jednoznačne skvelý výsledok, no zníženie prietoku dát o štvrtinu je už menej lichotivé. Skutočné hodnoty sú nasledovné:

  • M3 Pro – prietok dát až do 150GB za sekundu
  • M1 Pro – prietok dát až do 200GB za sekundu
nový macbook pro
Zdroj: Apple

Apple okrem dátového prietoku čipu nenápadne zmenil aj pomery výkonnostných a šetrných jadier v novej generácii M3 čipov. M3 Pro má celkovo 12 jadier, z ktorých 6 sa zameriava na výkon a 6 na efektivitu. M2 Pro mal taktiež 12 jadier, z toho 8 výkonnostných a 4 šetrné jadrá. Nová generácia má taktiež o 1 grafické jadro menej ako minuloročný čip.

Na skutočné testy s používania si budeme musieť ešte počkať a je možné, že tieto nelichotivé čísla budú tromfnuté softvérovými vychytávkami a úplne novým spôsobom dynamického alokovania pamäte. Mnohí však Apple kritizujú za zavádzajúci marketing.

Situácii nepomáha ani fakt, že vo väčšine prípadov spoločnosť porovnáva nové M3 procesory nie s minuloročnými, ale s tými spred 2 rokov. A všetci vieme, že 1. generácia ARM čipov v Apple laptopoch nebola dokonalá, čo firma využíva vo svoj prospech. Podľa údajov totiž zatiaľ vyzerá, že rozdiely oproti M3 a M2 čipov budú len minimálne a ani zďaleka nie tak drastické, ako keď porovnáme M2 a M1 čipy.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -