Apple vyvíja revolučný MacBook s novým druhom procesoru. V čom bude iný?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Apple vyvíja MacBook s ARM procesorom

Zahraničný magazín Bloomberg informuje, že Apple začne v roku 2021 predávať MacBook s procesormi z vlastnej výroby. Tie by sa mali podobať na ARM čipy, ktoré sa aktuálne nachádzajú v iPhonoch a iPadoch.

Budúci prenosný Mac počítač bude mať v sebe procesor založený na A14 Bionic čipe, ktorý sa objaví aj v tohtoročnom iPhone 12. Pravdepodobne pôjde o (veľmi) vylepšenú verziu. Dôležité však je, že bude založený na 5 nm architektúre a narozdiel od klasických Intel či AMD procesorov určených pre laptopy bude generovať menej tepla a požierať menej energie.

Moderné smartfóny a tablety sa už nejaký čas približujú výkonu laptopov, pričom majú viacero výhod. ARM procesory nemusia byť priamo chladené ventilátormi, stačí im na to kontakt so samotným telom zariadenia, ktoré slúži ako radiátor na vyžarovanie tepla. Ak bude táto možnosť otvorená aj pre laptopy, ušetrí to ešte viac elektrickej energie a miesta na batériu či iné dôležitejšie komponenty. Uvidíme, čo Apple vymyslí.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Prvý Mac s ARM procesorom by mal mať 12 jadier. Osem z nich s názvom „Firestorm“ dodá väčšinu výkonu, štyri s názvom „Icestorm“ budú energeticky šetrné. Sme zvedaví, ako budú fungovať v praxi.

Zdroj: appleinsider.com, bloomberg.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -