Zásadné vylepšenie pre MacBooky. Apple zatajil praktickú zmenu, dostanú ju títo používatelia

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Apple potajomky vylepšil ďalšiu časť MacBook Pro

Nové MacBooky Pro nie sú vonku ešte ani 2 týždne a už majú za sebou veľkú dávku kontroverzií. Na úvod potenciálnych zákazníkov sklame, že Apple dal do základného 14-palcového modelu za takmer dvetisíc eur len 8 GB RAM. Okrem cenovej stratégie spoločnosti nadvihli obočia aj zavádzajúce grafy a tvrdenia o výkone novej generácie M3 čipov. Ukázalo sa, že technologický gigant zámerne porovnáva nový čip nie s predchádzajúcou, ale ešte staršou generáciou M1. Rozdiely medzi M3 a M2 totiž nie sú až tak drastické, ako by sa mohlo zdať.

Aj napriek tomu, že Apple prezentoval novú generáciu čipov ako prelomovú, prinajlepšom ide o evolúciu a žiadna radikálna revolúcia sa nekoná. Nárast výkonu je citeľný hlavne pri čipoch M3 a M3 Max, podľa predbežných výsledkov testov je najmenším vylepšením stredná trieda M3 Pro. Podľa spoločnosti sú nové čipy o 15 až 30 % rýchlejšie ako minuloročná generácia, a to aj vďaka novej 3nm architektúre. Rozdiely vo výkone sa líšia najmä v závislosti na spustené aplikácie (či sú skôr graficky ako výpočtovo náročné a podobne).

apple m3
Zdroj: Apple

Najväčší skok nastal pri renderovaní videí a obdobných úlohách. Vrcholný M3 Max je až o 50 % rýchlejší ako jeho predchodca M2 Max, uvádza Pocket-lint. Grafický výkon M3 Pro je len o pár percent lepší ako M2 Pro, keďže nový čip má menší počet grafických jadier. Základný M3 zasa predbieha M2 o 25 % v graficky náročných programoch. Z toho môžeme usúdiť, že pomerovo sa najmenších vylepšení dočkal práve M3 Pro.

Tajná zmena v hardvéri

O čipoch sa rozpráva v súvislosti s novou generáciou MacBookov Pro tak veľa aj preto, lebo Apple na svojich laptopoch nič iné nezmenil. Do rovnakého tela vložili novšie komponenty. Ako však ukazuje nová správa MacRumors, možno sme sa predsa len dočkali malej zmeny, ktorú nám technologický gigant zatajil, keďže ju museli vyhrabať v špecifikáciách na oficiálnom webe. Týka sa však len 16-palcového modelu.

novy macbook apple pamat ram
Zdroj: Apple

Nový 16-palcový MacBook Pro s M3 čipom podporuje 140W rýchle nabíjanie prostredníctvom USB-C. Ide o dodatočnú možnosť rýchleho nabíjania, keďže modely z predchádzajúcich rokov túto rýchlosť ponúkajú iba prostredníctvom MagSafe konektora.

Staršie 16-palcové MacBooky Pro je taktiež možné nabíjať cez USB-C, no iba pri rýchlosti 100W. Používatelia väčších nových laptopov Apple si tak po novom užijú dodatočné možnosti rýchleho nabíjania, no iba ak skombinujú 140W napájanie s 240W káblom pre výsledný efekt 140W.

Zmena sa netýka nových 14-palcových MacBookov Pro, ktoré je možné prostredníctvom USB-C nabíjať rovnakou rýchlosťou ako predchádzajúce generácie, a to 96W.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -