Apple ohúril celý svet. iOS 18 vie byť tak dobrý, že navždy prekoná Android

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Apple predstavil operačný systém iOS 18

Kalifornia, USA, 10. júna – Spoločnosť Apple počas WWDC 2024 predstavuje tie najväčšie novinky pre svoje portfólio softvérových produktov. Celosvetová konferencia vývojárov tento rok zahŕňa predstavenie nového operačného systému visionOS 2.0 a vylepšenia a úpravy pre macOS.

ios 18
Zdroj: Apple

Novinky v iOS 18

Tým najdôležitejším predstavením je však jednoznačne nová aktualizácia iOS 18 pre iPhony. V tomto článku vám predstavíme všetky nové funkcie a vylepšenia, na ktoré sa môžete tešiť. Okrem zmien v dizajne je tu napríklad aj konečne integrovaná umelá inteligencia a taktiež zásadne vylepšená Siri. Čo všetko nás teda čaká v novom iOS 18, kedy si ho stiahneme do našich telefónov a aké iPhony ho budú podporovať?

Personalizácia

Pri zapnutom tmavom režime budú odteraz ikony na domovskej obrazovke natívne tmavé. Apple tiež dovolí v iOS 18 prefarbiť ikony aplikácií podľa svojho štýlu – s vlastnou kombináciou farieb.

Ovládacie centrum

Centrum rýchlych nastavení už nie je obmedzené len pre ikony, ktoré vidíte pri otvorení ovládacieho centra. Samotné ovládacie centrum teraz obsahuje skupiny nastavení, ako napríklad obľúbené, nastavenia prehrávania médií, ovládanie smart domácnosti a podobne.

Jednotlivé sekcie nastavení si môžete upravovať a pridávať alebo odstraňovať rýchle nastavenia. Rýchle nastavenia môžete taktiež presúvať a meniť ich poradie, čo doteraz taktiež nebolo možné.

Na zamknutej obrazovke teraz môžete zmeniť aj rýchle funkcie v ľavom a pravom dolnom rohu, ktoré aktuálne ponúkajú iba rýchle zapnutie baterky (blesku) a rýchle otvorenie fotografie. Vymeniť ich môžete napríklad pre rýchle otvorenie obľúbenej aplikácie.

Bezpečnosť

iOS 18 vám dovolí natívne uzamknúť aplikáciu. Systém po uzamknutí skryje informácie o aplikácii, teda napríklad upozornenia alebo výsledky vyhľadávania. Do aplikácie sa potom dostanete len po zadaní hesla, respektíve overení s Face ID.

Aplikácie môžete taktiež skryť. Presunú sa tým do špeciálneho priečinku skrytých aplikácií. Bez zadania hesla alebo overenia s Face ID sa používateľ nedozvie, aké aplikácie sa v priečinku nachádzajú.

SMS správy a e-mail

V SMS správach iPhonu môžete po novom reagovať na správy akýmkoľvek emoji. SMS správy taktiež po novom podporujú technológiu RCS pre lepšiu kompatibilitu s inými zariadeniami.

S plánovaním správ môžete SMS správy odosielať napríklad na zajtra ráno alebo akýkoľvek iný čas. SMS správy poslané cez iOS 18 budete môcť taktiež formátovať, teda napríklad pridať hrubé písmo alebo kurzívu. Na text môžete taktiež pridávať iné efekty pohybu.

Od iPhonu 14 získajú používatelia prístup ku posielaniu SMS správ cez satelit, aj bez mobilného pripojenia. Táto funkcia môže byť užitočná najmä pri krízových situáciách mimo dosahu siete. Zatiaľ nemáme informácie o dostupnosti v Európe alebo na Slovensku.

Natívna aplikácia e-mailov teraz dovoľuje tvorbu kategórií e-mailov pre jednoduchšie triedenie správ. Apple zabudoval aj automatické skenovanie a rozdeľovanie e-mailov do kategórií podľa témy alebo firmy, ktorá ich odoslala. Napríklad všetky e-maily ohľadom leteniek teraz budete mať vždy pokope. Kategórie a ich nastavenia môžete taktiež meniť.

Iné aplikácie a funkcie

Apple Mapy získali rozšírenie offline funkcionality o trasy pre turistiku, zatiaľ len v USA.

V Peňaženke získali lístky na podujatia obnovený dizajn s dodatočnými informáciami o štadióne. Aplikácia tiež podporuje instantné posielanie peňazí pre používateľov využívajúcich Apple Cash (v USA.)

Vášnivých hráčov poteší nový herný režim, ktorý optimalizuje výkon iPhonu pre čo najvyššie FPS v hrách.

Fotky

Apple priniesol najväčšiu zmenu v histórii aplikácie Fotky. Pod samotnou mriežkou s fotografiami sa teraz zobrazuje nová sekcia kolekcie, ktorá zahŕňa kategórie ako napríklad Posledné dni, Výlety, Ľudia & zvieratá a Momenty.

Aplikácia fotiek teraz dokáže definovať skupiny ľudí, ktoré sa používajú rovnako ako rozpoznávanie tvári pri jednotlivých osobách.

Pri potiahnutí doprava z mriežky fotografií získate karuselový prehľad najlepších fotiek vo vašej galérii, vrátane obľúbených fotografií a náhodne vybraných významných momentov. Poradie sekcií môžete taktiež meniť.

Apple Intelligence

Naprieč celým ekosystémom Apple bude po novom zabudovaná všadeprítomná umelá inteligencia. Príznačne pomenovaná Apple Intelligence ponúkne najmä zaujímavú prácu s textom.

ai

Po označení istej časti textu môžete pomocou Apple Intelligence parafrázovať daný text, ktorý ste napísali a zmeniť jeho tón – napríklad na seriózny alebo priateľský. K dispozícii bude tiež funkcia rýchlej sumarizácie vybraného textu alebo korektúra.

Pri odpovedaní na e-maily Apple Intelligence pochopí, na akú správu odpovedáte a dá vám návrhy na informácie, ktoré do správy zahrnúť. Napríklad ak odpovedáte na pozvánku na udalosť, ponúkne vám priame otázky, na základe čoho za vás napíše správu.

Prostredníctvom Apple Intelligence budete môcť taktiež generovať vlastné obrázky priamo z klávesnice na zariadení. Okrem obrázkov môžete generovať aj vlastné emojis pre svoje použitie – či už na základe textového návrhu alebo podľa fotografie.

Pri vytváraní obrázkov si môžete zvoliť tematiku a štýl obrázku. Následne stačí popísať textom, čo chcete vygenerovať. Počas vytvárania obrázku sa vám bude zobrazovať náhľad, ku ktorému môžete pridávať rôzne prvky – napríklad ďalšie štýly, existujúce fotografie, vaše kontakty – na základe ktorých Apple Intelligence vygeneruje skombinovaný obrázok. Po vygenerovaní vám budú k dispozícii aj rôzne alternatívy.

Siri

Inteligentný asistent Siri dostal nový dizajn, vrátane loga. Pri komunikácii so Siri teraz bude vašu obrazovku lemovať farebné spektrum, pulzujúce s vašim hovoreným hlasom.

siri
Zdroj: Apple

Po novom môžete so Siri komunikovať aj pomocou textu. Dvojitým kliknutím na spodnú časť obrazovky vyvoláte okno, cez ktoré sa môžete na čokoľvek opýtať svojho asistenta.

Vylepšenie Siri však nie je len vizuálne, ale aj funkčné. Asistent bude teraz lepšie chápať kontext vďaka umelej inteligencii a taktiež udržiavať konverzáciu. V otázke sa pritom môžete odvolať na staršie odpovede.

Lepšia je aj integrácia naprieč ostatnými aplikáciami. Siri teraz môžete požiadať napríklad na vyvolanie fotografie v aplikácii Fotky, a následne jej presunutie do e-mailu. Asistent bude taktiež vedieť pristupovať napríklad ku SMS správam a iným údajom vo vašom telefóne. Pomocou Siri tak budete vedieť vyhľadať informácie alebo fotografie, ktoré sami neviete nájsť.

Vývojári získajú prístup ku špeciálnej API, aby rozšírili funkcionality Siri aj pre ich aplikácií. Schopnosti tohto asistenta sa tak budú časom len rozširovať.

Dostupnosť iOS 18

Apple sprístupní iOS 18 pre verejnosť v septembri 2024 počas predstavenia nových iPhonov 16. Pre beta testerov bude aktualizácia k dispozícii na skúšanie už čoskoro.

Všetky zo spomínaných funkcií budú dostupné aj v iPadoch s aktualizáciou iPadOS 18.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -