Apple pokračuje v nenávidenej praktike. Otravné zmeny prídu do iPhonov aj MacBookov

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Apple má nový plán, ktorý sa vám nebude páčiť

Je tomu len pár týždňov, čo Apple v máji predstavil svoj najtenší produkt v histórii. Stal sa ním nový iPad Pro s M4 čipom, ktorého hrúbka je len neuveriteľných 5,1 milimetra. Toto pol-centimetrové zariadenie je tenšie než akýkoľvek iPhone či MacBook Air, aký kedy Apple vyrobil. Tento rekord však nevyústil v obdiv a potlesk, ale práve naopak – v ostrú kritiku ľudí.

Spoločnosti pri svojej elektronike, najmä tej prenosnej, často prezentujú hrúbku ako hodnotu, ktorú treba čo najviac minimalizovať. Najmä pri telefónoch alebo tabletoch vnímajú, že čím je zariadenie tenšie, tým lepšie. Čo ak by tomu však bolo inak?

V reakcii na ultra-tenký M4 iPad Pro sa začali objavovať názory, že novodobé zariadenia sú tak absurdne tenké, až je to zbytočné. Ba naopak, v niektorých prípadoch je to až negatívum. Napríklad nový iPad je nepochybne o niečo menej odolný a náchylnejší na ohnutie či zlomenie, ako demonštroval aj JerryRigEverything.

Hrúbka na úkor batérie a odolnosti?

V mnohých prípadoch by používatelia radšej obetovali jeden alebo dva milimetre na hrúbke, aby dostali značne väčšiu batériu alebo efektívnejšie chladenie. A tu nie je reč len o tabletoch, ale taktiež o smartfónoch a notebookoch.

apple ipad pro
Zdroj: Apple

Ani pred 5 rokmi ani dnes sa nikto nesťažuje na hrúbku svojho iPhonu, ktorá by ho nejak obmedzovala. Najnovší iPhone 15 Pro Max má 8,25 milimetra (bez kamerového modulu) a garantujem vám, že takmer nikto by neváhal, keby mal mať jeho telefón o milimeter viac výmenou za 15 % väčšiu kapacitu batérie. Lenže Apple má iný názor.

Mark Gurman z Bloombergu najnovšie informoval, že tenký M4 iPad Pro nie je výnimkou, ale „začiatkom novej triedy Apple produktov.“ Spoločnosť totiž podľa všetkého plánuje nové výrobky naprieč celým portfóliom svojich zariadení, ktoré budú výrazne tenšie. Zásadným faktorom bude, akú cestu si Apple zvolí.

Správa z The Information hovorí o plánoch predstaviť úplne nový model iPhonu 17 v roku 2025, ktorý doplní zvyšok modelového radu. Nehovoria teda o tom, že všetky iPhony 17 budú výrazne tenšie, ale príde aj nový typ telefónu – s pozmeneným dizajnom. Situácia by mohla pripomínať predstavenie iPhonu X, ktorý s radikálne rozdielnym vzhľadom vyšiel po boku bežných iPhonov 8 v roku 2017.

Ako však vieme, dizajn iPhonu X sa už od nasledujúcej generácie stal novým štandardom. Budeme teda svedkami podobnej situácie aj nasledujúce 2 roky? Je to veľmi pravdepodobné, nakoľko M4 iPad Pro je zjavne začiatkom novej generácie ultra-tenkých produktov Applu. Zmeny sa pritom nedotknú len iPhonov a iPadov.

Čaká to aj ďalšie zariadenia

Pracujú aj na tenších verziách MacBook Pro a Apple Watch,“ dopĺňa Gurman. Poukazuje na to, že Apple má nový cieľ: „Ponúkať tie najtenšie a najľahšie zariadenia v rámci kategórie naprieč celým technologickým priemyslom.“ Čo si o tom myslíte?

Ako poukázal 9to5Mac, konkrétne MacBook Pro po zmene dizajnu s ARM čipmi od Applu v roku 2021 ešte narástol, ako na hrúbke, tak aj na váhe. Taktiež však nevidíme nikoho, kto by sa sťažoval – ľudia práveže chválili výrobcu za to, že im navrátil dôležité porty, ako nabíjačku MagSafe, HDMI či SD kartu.

Toto zariadenie využívajú zväčša profesionáli, ktorí by podľa môjho názoru určite nechceli obetovať batériu, chladenie alebo niektorý zo spomínaných portov kvôli hrúbke. Tá činí len niečo cez 15 milimetrov, čo je na výkonný pracovný notebook stále veľmi dobrá hodnota. No a pre tých, ktorí vzdajú chladenia, je tu MacBook Air s hrúbkou len 11 milimetrov.

Ak teda plánuje Apple predstaviť ešte tenší MacBook Pro, bude to dobrý nápad len pod 2 podmienkami. Za prvé, používatelia nesmú pocítiť žiadny kompromis, či už na výdrži alebo výkone aj pri dlhodobej záťaži (práve kvôli tomu si kupujú „Pro-čko“). No a za druhé, budú musieť redukovať hrúbku MacBook Air. Ako sa totiž Pro začne hrúbkou približovať k aktuálnej generácii MacBookov Air, strácajú tieto kompaktnejšie zariadenia svoj význam.

Čo si myslíte o novom smerovaní Applu, ktorý sa zameriava najmä na hrúbku svojich zariadení? Je pre vás tento parameter dôležitý, alebo vám na ňom nezáleží? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -