Produkty Applu budú musieť byť omnoho drahšie. Trump sa opäť vyhráža výrobcom technológií

Nenechajte si ujsť

Budú Apple produkty mnoho drahšie?

Prezident Trump chce zaviesť dane spoločnostiam, ktoré vyrábajú svoje produkty v zahraničí. Apple produkty nebudú výnimkou, a to budú napríklad iPhony, Apple Watche, MacBooky, AirPody atď… Bude sa to potenciálne týkať všetkého, čo firma vyrába, keďže ich fabriky sa nachádzajú zväčša v Číne.

Teraz má Apple dve možnosti. Prvá je taká, že bude za každý predaný produkt platiť vyššie dane. Alebo môže presunúť svoju výrobu z Číny do USA. To by ale bolo príliš zložité, a preto sa predpokladá, že zvolia prvú možnosť.

Ak by Apple platil za každý predaný produkt vyššiu daň, tak by mohol byť stratový, a to je jeho problém. Ak si teda chcú zachovať zisk, aký mali doteraz, musia pochopiteľne zvýšiť ceny pre spotrebiteľov.

Povieme vám však aj to, prečo sa na Slovensku nemusíte báť zvyšovania cien.

donald trump
Zdroj: independent.co.uk

Trump sa vyhráža výrobcom

Donald Trump tiež doplnil, že toto je práve tá správna cesta, ako by mali americké spoločnosti podporovať svoju vládu.

Kvôli vyberaniu cla za dovoz z Číny v rámci obchodnej vojny stratili firmy Spojených štátov už skoro 50 miliárd dolárov. Taktiež sa odhaduje, že v budúcnosti sa celkové straty spoločností v dôsledku obchodnej vojny vyšplhajú 370 miliárd.

Dodávateľské reťazce Trump nazval „hlúpymi a dodal, že „prepuknutie koronavírusu iba odhalilo ich slabosť.“ Považuje ich za úplne zbytočné a chcel by ich časom úplne zrušiť a všetku výrobu presunúť do Ameriky.

Tieto kroky by mohli vyvolať veľa nových sporov medzi USA a Čínou, a preto ich mnohí usudzujeme ako veľmi zbytočné až kontraproduktívne. Toto by tiež mohlo ovplyvniť cenu tovaru.

nove apple produkty
Zdroj: Apple, jawapos.com

Prečo sa toto zdraženie nemusí dotknúť aj nás?

Postup toho, ako sa k nám domov dostanú produkty Apple, je nasledovný:

  1. Spoločnosť Apple poskytne dodávateľovi na Slovensku svoje produkty;
  2. tento dodávateľ potom ďalej poskytne produkty jednotlivým predajniam;
  3. produkty si následne kupujeme z týchto predajní.

Každý z týchto účastníkov si k celkovej cene tovaru pridajú svoju maržu, aby na tom niečo zarobili a tak vznikne konečná cena, ktorú vidíme my – spotrebitelia.

No dane, ktoré Trump navrhuje, bude platiť Apple len v závislosti na obchodovanie v USA. Spoločnosť stanovuje cenu tam a dodávatelia „stanovujú“ cenu v Európe. Z tohto hľadiska je možné, že by nás potenciálne zdražovanie mohlo úplne obísť, a to tým, že Apple zvýši ceny iba na americkom trhu.

zdroje: gsmarena.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -