Apple „zaúradoval“. Tento rok totálne zmenia spôsob, akým používame svoje telefóny

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Nové funkcie v iOS 18

Spoločnosť Apple v tlačovej správe oznámila nové funkcie iOS 18, ktoré prídu do iPhonov ešte tento rok. Je medzi nimi aj funkcia Eye Tracking, ktorá používateľom umožňuje ovládať iPad alebo iPhone očami.

Apple každoročne v júni na konferencii WWDC predstavuje veľkú aktualizáciu pre operačný systém svojich telefónov. Výnimkou nebude ani rok 2024, kedy sa do našich zariadení dostane iOS 18.

Od tejto aktualizácie si sľubujeme veľa. Očakávame integráciu umelej inteligencie na štýl Samsung Galaxy AI, dizajnové úpravy a ďalšie možné vymoženosti. Všetko potrebné sa dozvieme už na konferencii WWDC zhruba o mesiac, pričom iOS 18 si nainštalujeme do telefónov v septembri 2024. Dnes však Apple aspoň čiastočne poodhalil niektoré funkcie, ktoré prinesie táto aktualizácia.

ios 18 dizajn iphone
Zdroj: Unsplash, Snímka obrazovky, X

Sledovanie očí pre iPhone a iPad

Funkcia Eye Tracking, ktorá je založená na umelej inteligencii, poskytuje používateľom zabudovanú možnosť používať iPad a iPhone len pomocou očí. Navrhnutá je primárne pre používateľov s telesným postihnutím, no využívať ju môžu všetci.

Pre fungovanie využíva prednú kameru. Nastavenie a kalibráciu dokončíte v priebehu niekoľkých sekúnd, následne kamery priamo v zariadení počítajú dáta z kamier, ktoré sledujú vaše oči a vy tak môžete svoj telefón alebo tablet ovládať len pohľadom.

Sledovanie očí funguje v aplikáciách iPadOS a iOS a nevyžaduje ďalší hardvér ani príslušenstvo. Pomocou funkcie Eye Tracking môžu používatelia prechádzať prvkami aplikácie a pomocou funkcie Dwell Control aktivovať každý prvok, čím získajú prístup k ďalším funkciám, ako sú fyzické tlačidlá, potiahnutia prstom a iné gestá, výlučne pomocou očí.

apple music
Zdroj: Apple

Hudobná haptika sprístupňuje piesne

Aj ďalšia nadchádzajúca funkcia je určená hlavne pre ľudí so zdravotným postihnutím, no ocenia ju všetci. Music Haptics je nový spôsob, ako si môžu nepočujúci alebo nedoslýchaví používatelia vychutnať hudbu na iPhone. Keď je táto funkcia prístupnosti zapnutá, Taptic Engine v iPhone prehráva klepnutia, textúry a jemné vibrácie k zvuku hudby. V podstate tým hudba získa aj vibračnú odozvu.

Music Haptics funguje v miliónoch skladieb v katalógu Apple Music a bude k dispozícii ako API pre vývojárov, aby mohli vo svojich aplikáciách sprístupniť hudbu. Očakávame tak, že čoskoro podporu pre haptickú odozvu pri hraní hudby zabuduje aj Spotify.

iphone
Zdroj: Apple

Nové funkcie lepšie rozpoznávanie reči

Vďaka hlasovým skratkám môžu používatelia iPhonu a iPadu priradiť vlastné výroky, ktorým Siri rozumie, a spustiť tak skratky a dokončiť zložité úlohy. Ďalšia nová funkcia Listen for Atypical Speech poskytuje používateľom možnosť vylepšiť rozpoznávanie reči pre širší rozsah reči.

Funkcia Listen for Atypical Speech využíva strojové učenie v zariadení na rozpoznávanie rečových vzorcov používateľa. Tieto funkcie sú určené pre používateľov so získanými alebo progresívnymi ochoreniami, ktoré ovplyvňujú reč. Ocenia to používatelia, ktorým hrozí strata schopnosti hovoriť.

iphone
Zdroj: Apple

Pri cestovaní v aute vám už nebude nevoľno

Softvérová funkcia Vehicle Motion Cues môže pomôcť znížiť nevoľnosť cestujúcich v pohybujúcich sa vozidlách.

Výskum ukazuje, že pohybová nevoľnosť je bežne spôsobená zmyslovým konfliktom medzi tým, čo človek vidí, a tým, čo cíti. To môže niektorým používateľom brániť v pohodlnom používaní zariadenia počas jazdy v pohybujúcom sa vozidle.

Touto funkciou sa na okrajoch obrazovky zobrazia animované bodky, ktoré budú simulovať zmeny pohybu vozidla, aby pomohli znížiť zmyslový konflikt. Zariadenie pomocou senzorov rozpozná, kedy sa používateľ nachádza v pohybujúcom sa vozidle, a podľa toho reaguje.

Funkciu možno nastaviť tak, aby sa na iPhone zobrazovala automaticky, alebo ju možno zapnúť a vypnúť v Ovládacom centre.

funkcia
Zdroj: Apple

CarPlay dostáva hlasové ovládanie a ďalšie vylepšenia

Užitočných nových funkcií a podstatných vylepšení sa dočká aj Apple CarPlay, systémové rozhranie iPhonu po spojení s autom. Používatelia sa môžu tešiť na hlasové ovládanie, farebné filtre a rozpoznávanie zvuku.

Vďaka hlasovému ovládaniu môžu používatelia navigovať v CarPlay a ovládať aplikácie len hlasom. S funkciou Rozpoznávanie zvuku si môžu nepočujúci alebo nedoslýchaví vodiči alebo spolujazdci zapnúť upozornenia, aby boli informovaní o húkačkách a sirénach auta.

Používateľom, ktorí sú farboslepí, uľahčujú farebné filtre vizuálne používanie rozhrania CarPlay a ďalšie funkcie vizuálnej prístupnosti vrátane tučného textu.

Toto je len začiatok

Toto bola len malá ochutnávka toho, čo má Apple prichystané pre používateľov v aktualizácii iOS 18. Aj keď sú tieto funkcie primárne určené pre ľudí so zdravotným postihnutím, využívať ich môžu všetci. Ktorá z nich vás najviac zaujala? Skúsite si v septembri ovládanie iPhonu len pomocou očí?

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -