Apple vytiahol eso z rukáva. Tento telefón zbúra slovenský trh

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Nový iPhone bude bestseller

Predchádzajúce generácie potvrdili, že ľudia majú neuveriteľný záujem o lacný iPhone. Apple aj preto plánuje už v poradí 4. model iPhone SE, ktorý si tentokrát prejde veľkými zmenami. Do veľkej miery je stále zahalený rúškom tajomstva, stále sa špekuluje aj nad dátumom vydania. Teraz sme sa však dozvedeli prakticky všetko, čo by sme o ňom mohli chcieť vedieť. Na platforme IThome sa totiž objavili kompletné špecifikácie iPhonu SE 4. generácie. A že sa teda máme na čo tešiť.

Jedny z najobľúbenejších Apple telefónov

Spoločnosť Apple začala experimentovať s lacnejšími telefónmi ešte v roku 2013, kedy predstavila iPhone 5C. Nešlo síce o vyslovene neúspešný iPhone, no taktiež nešlo o tak veľký hit ako nasledujúce pokusy.

iphone se 2024
Zdroj: X / @MajinBuOfficial

Pri prvom iPhone SE (2016) Apple trafil klinec po hlavičke. Použili pri ňom telo z iPhonu 5S s vynovenými internými komponentmi. Prvá generácia iPhonu SE sa začala predávať súbežne s iPhonom 6S, výmenou za vtedy 2-ročný dizajn teda mohli zákazníci ušetriť pomerne slušnú sumu peňazí bez zdanlivo veľkých kompromisov. Podobným smerom išiel aj iPhone XR v roku 2018, ktorý bol taktiež mimoriadne obľúbený.

Ešte väčším hitom sa stal iPhone SE 2. generácie, ktorý bol predstavený v roku 2020 a využíval dizajn iPhonu 8. Úspech tohto modelového radu potvrdila aj 3. generácia iPhonu SE (2022), ktorý si taktiež prepožičal telo od iPhonu 8, no vnútri sa nachádzal výkonný čip A15 Bionic. Tento smartfón s veľmi výhodnou cenou (na to, že ide o iPhone) sa taktiež stal hitom a tou najlepšou voľbou pre mnohých ľudí. A myslíme si, že nasledujúci iPhone SE bude ešte populárnejší.

iPhone SE 4. generácie bude kľúčový pre úspech série

Podľa informátora menom Nguyen Phi Hung bude iPhone SE 4. generácie výrazným vylepšením oproti doterajším modelom. Ako sme informovali ešte dávnejšie, Apple zmenil stratégiu a pre telefón vyvinie samostatné telo. Dizajnovo teda bude pôsobiť omnoho modernejšie a čo sa hardvéru týka, tu taktiež nemusíte robiť nejaké veľké kompromisy.

Podľa informátora bude hranaté hliníkové telo vo veľkosti 148,5 x 71,2 x 7,8 mm vážiť 166 gramov. Spredu má vyzerať viac-menej ako iPhone 13, bude tiež podporovať Face ID. Prednej časti bude dominovať 6,1-palcový OLED displej s obnovovacou frekvenciou 60 Hz. Zo zadnej strany dizajn údajne pripomína iPhone XR, keďže nové SE má mať stále len jednu širokouhlú kameru.

Viac než obstojné fotografie zaručí senzor IMX503, ktorý Apple predtým použil v iPhone 12 mini. Okrem portrétového režimu bude podporovať aj filmové video v rozlíšení 1080p, avšak kamera nemá podporovať nočný režim fotenia.

Je mi jasné, že na verzii SE musí spoločnosť niekde šetriť, no zrovna toto mi príde ako podpásovka a vyslovene účelové obmedzovanie funkčnosti. Nočný režim je softvérová záležitosť a iPhone 12 mini s totožným senzorom ho podporoval.

Sú tu aj dobré správy

Na druhú stranu príjemným prekvapením je voľba procesora. Výkon telefónu poskytne čip Apple A16 Bionic, ktorý spoločnosť použila v telefónoch iPhone 14 Pro a iPhone 15. Tento čip prišiel aj s podporou LPDDR5 pamäte RAM, ktorej iPhone SE 4. generácie dostane 6 GB. V základnej verzii bude poskytovať 128 GB úložisko, dostupná bude aj verzia s 512 GB úložiskom.

Aj keď pôjde o lacnejšiu verziu, nový iPhone SE nebude zaostávať za modernými Apple telefónmi ani v iných ohľadoch. Zariadenie dostane USB-C konektor a podporu bezdrôtového nabíjania s technológiou MagSafe. Batéria presiahne úroveň 3000 mAh, podľa niektorých informácií sa má vyšplhať na 3279 mAh.

Treba podotknúť, že poskytnuté informácie nie sú oficiálne. Tvrdenia informátora sú však súlade so doterajšími správami o jednotlivých komponentoch, čo im dodáva na dôveryhodnosti.

Taktiež je zaujímavé, že informátor tentokrát nespomínal Akčné tlačidlo. V minulosti sa už objavili špekulácie, že nový iPhone SE ho dostane, nakoniec to však nemusí byť pravda.

Dátum vydania iPhone SE 4. generácie

Ostáva už len otázka, kedy uvidíme nový lacný iPhone aj oficiálne. Presný dátumy vydania zatiaľ žiaľ nepoznáme. Apple ho však pravdepodobne vydá už v marci 2025. Nasvedčuje tomu aj minulosť, keďže lacnejší variant vychádza pravidelne každé 2 roky už od roku 2016:

  • iPhone SE – 2016
  • iPhone XR – 2018
  • iPhone SE 2. generácia – 2020
  • iPhone SE 3. generácia – 2022

Portál 9to5Mac dávnejšie informoval o odkladaní výroby kvôli vývoji nového 5G modemu, ktorý má Apple zakomponovať do iPhonu SE 4. Práve to môže byť dôvod, prečo prestávka medzi generáciami tentokrát nebola dva, ale tri roky.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -