Prečo Apple bez opýtania vymazáva ľuďom zakúpené filmy z ich iTunes účtov?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 21 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Počujete to od každého na každom rohu internetu. V posledných rokoch je svet čoraz viac zameraný na digitálne médiá. Stále menej ľudí si kupuje DVDčka a stále viac ľudí používa na pozeranie filmov služby ako iTunes, Netflix, Hulu atď. Aj kvôli tomu mnohí zastávajú názor, že tieto služby celkom ovládnu svet. Konzumácia filmov cez internet vraj onedlho celkom nahradí fyzické disky seriálov, filmov či akýchkoľvek iných programov. Dnes sa však dozviete pravdu, vďaka ktorej DVDčka nikdy nezmiznú a sluźby ako Netflix nikdy neovládnu svet!

Naozaj Apple vymazáva filmy z iTunes účtov?

Ľudia sa ku kupovaniu hmatateľných diskov obrátili chrbtom kvôli jednoduchosti nákupu cez internet. DVDčka sme si totižto kupovali hlavne kvôli tomu, aby sme si daný film mohli pozrieť kedykoľvek a koľkokrát sme chceli. Služby ako iTunes však začali ponúkať možnosť kúpy filmu v digitálnej verzii – podotýkam, že kúpiť si (navždy) a prenajať si (obmedzene) film cez internet sú dve rozdielne veci. Na povrch však nedávno vyšiel menší škandál. Ako je možné, že Apple bez opýtania vymazáva zakúpené filmy z iTunes účtov?

Nejde o nič nové, no používateľ Twitteru @drandesgs prednedávnom upútal pozornosť svojou frustrujúcou skúsenosťou s filmami od Apple. Z jeho iTunes účtu totižto spoločnosť vymazala 3 filmy, ktoré si predtým zakúpil. Samozrejme, normálny človek by očakával, že zakúpené médiá mu ostanú navždy – v dnešnom svete to tak však vôbec nemusí byť.

Zdroj: wallpapercave.com

Ako sa niečo také môže stať?

Pýtate sa, ako je niečo také možné? Je to celkom jednoduché. Spoločnosť Apple poskytla takúto odpoveď: „Poskytovateľ obsahu tieto filmy odstránil z Kanadského Obchodu. Kvôli tomu tieto filmy už nie sú dostupné v Kanadskom iTunes Obchode.“ Ich pozícia je teda veľmi neriziková. Z ich hľadiska vám môžu predať akékoľvek médium s tým, že vám sľúbia, že ho budete vlastniť navždy. Zároveň však ale nemôžu ovplyvniť, ak sa poskytovateľ obsahu (filmové štúdio) rozhodne svoj produkt stiahnuť z obchodu. Na Apple však nepadá žiadna vina, keďže oni sú len dodávateľ.

Môže to vyzerať naozaj škandalózne, no pravda je taká, že sa to deje stále. A nie len na iTunes. Nejde o nič nové, keďže napríklad aj Xbox Live Store alebo PlayStation Network pravidelne odstraňujú tituly z ich služieb, za ktoré si platíte. Rovnako je to aj na Netflixe, ktorý kvôli rôznym dohodám so štúdiami voľne odstraňuje a pridáva obsah, či so službou Hulu. V prípade iTunes je to však najhoršie, keďže neplatíte sa možnosť pozerať filmy na obmedzený čas, ale zaplatíte za konkrétny produkt – ktorý vám kedykoľvek môžu odobrať. Realita je teda taká, že digitálne zakúpené média nebudú nikdy stopercentne vaše, a aj to je jeden z dôvodov, prečo formát DVDčiek a Blu-ray diskov nikdy nevymrie.

Nové vydania DVD a Blu-ray
Zdroj: magicbox.cz, vox.com

Čo si o tom myslíte? Ste zástanca kupovania filmov v digitálnej podobe cez služby ako iTunes Store, alebo si kvôli istote stopercentného vlastníctva filmy radšej kupujete na DVD? Vaše názory nám zanechajte v komentároch!

Zdroj: dailydot.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -