Apple na WWDC 2022 predstavil veľa softvérových zmien. Dočkali sme sa aj nových MacBookov

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

Júnové WWDC od Apple prinieslo skvelé správy vrátane nových McBookov Air a Pro

Veľkolepú technologickú udalosť WWDC 2022 máme za sebou a Apple nám opäť raz naservíroval niekoľko unikátnych noviniek. Medzinárodná konferencia bola odprezentovaná vývojármi spoločnosti a práve tí nám za necelé dve hodiny oznámili skvelé systémové aktualizácie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Nestihli ste včerajšie virtuálne predstavenie? Nevadí. Všetky najväčšie novinky sme zhrnuli do prehľadného súhrnu a máte sa na čo tešiť. Zmenami prejdú iOS či macOS, ale to nie je ani zďaleka všetko. Na rad prišlo aj niekoľko nových produktov, ktoré budú bežať na ešte lepšom hardvéry.

iOS 16

Uzamknutá obrazovka sa dočkala opravy. Umožní viac prispôsobenia a navyše začne podporovať miniaplikácie pre aplikácie tretích strán. Prichádzajúce oznámenia Apple situoval do spodnej časti obrazovky, zatiaľ čo rozhranie API umožní vývojárom aktualizovať upozornenia v reálnom čase.

Vyprosená zmena prichádza aj do iMessage. Vlákna správ si môžete označiť ako neprečítané. Po novom už budete môcť upravovať správy po odoslaní alebo ešte jednoduchšie, zrušíte odoslanie nedávnych správ. Do iMessage prichádza aj funkcia SharePlay (umožňuje napr. sledovať streamovaný film synchronizovane s priateľom).

Apple prichádza s novinkou, ktorá by mala pomôcť v tejto finančne náročnej dobe. Funkcia Apple Pay Later umožní užívateľom rozdeliť nákup cez Apple Pay na štyri platby s nulovým úrokom. Spojazdnená bude všade vo svete, kde sa vyskytuje podpora Apple Pay.

WWDC 2022 Apple
Zdroj: engadget.com

Masívnu generálnu opravu dostala aj technológia CarPlay. Apple sa v podstate snaží prevziať celý prístrojový panej vášho auta. Bude podporovať funkcie ako odčítanie rýchlosti, odmeria množstvo pohonných hmôt atď. Čo a do akej miery využijete bude závisieť od toho, ktoré z funkcií automobilka dovolí. Koncom roka by mala funkcia CarPlay dostať ďalšie skvelé vylepšenia.

Vývojári potešili aj hráčov, ktorí budú môcť prostredníctvom Share Play zažiť ešte hlbší ponor do hier. V teréne to bude fungovať asi tak, že sa do zápasov či bitiek s priateľmi dostane oveľa jednoduchšie. Novinka zavítala aj do Family Sharing – s členmi domácnosti viete zdieľať knižnicu s fotografiami/videami. Pri fotení môžete dokonca prepínať, či sa fotografia dostane do zdieľanej knižnice alebo len do vašej osobne knižnice.

Nové MacBooky

Apple MacBook Air a Pro
Zdroj: cnet.com

WWDC 2022 od Apple prinieslo veľa potešujúcich správ aj pri nových produktoch. Nový MacBook Air a Pro sú konečne tu! Zbavujú sa typického tvaru a vyberajú si štandardnejší plochý dizajn s hrúbkou len 11,3 mm.

MacBook Air sľubuje s príchodom novej vstavanej kamery dvojnásobné rozlíšenie pri 1080p a oveľa lepší výkon pri slabom osvetlení. Disponuje 13,6-palcovým sietnicovým displejom, zabudovaným TouchID do klávesnice a podporou MagSafe. Apple tvrdí, že k zariadeniu pribalí tenkú nabíjačku s 2 portami USB-C s podporou rýchleho nabíjania. Plné nabitie zaberie približne 60 minút. Nový M2 MacBook Air sa začne predávať v júli. Cenovka začína na 1499,00 €.

Nezabúdame ani na 13-palcový MacBook Pro, do ktorého Apple taktiež zabudoval nový hardvér M2. Vďaka nemu by malo CPU narásť o 40 % oproti MacBooku Pro s čipsetom M1. Najnovšie Pro začína na cenovke 1599,00 € v základnej zostave.

Čipset M2

M2 čipset WWDC 2022 Apple
Zdroj: tomsguide.com

Apple otriasol celým priemyslom predstavením svojho nového čipsetu M1 „šitého na mieru“. Pôvodný procesor spájal neuveriteľný výkon s divokou energetickou účinnosťou. Procesor M2 je o 18 % rýchlejší ako procesor M1, zatiaľ čo GPU je o 35 % rýchlejší. To znamená, že pri lepšej rýchlosti vydrží batéria stále celý deň.

Apple Watch

Nové Apple Watch dostali štyri nové ciferníky – Astronomy, Lunar, Play time a Metropolitan. Čo presne však budú zastávať nevieme, ale môžete si to logicky domyslieť. Novinky prišli aj do „bannerových“ upozornení, ktoré si teraz budete môcť prezerať bez prevzatia celej obrazovky. Prichádza aj niekoľko nových metrík behu vrátane vertikálnej oscilácie (koľko sa pohybujete hore a dole pri behu), dĺžky kroku a času kontaktu so zemou. Potešujúcou správou je zmena v aplikácii Fitness – v systéme iOS ju bude možné aktivovať aj bez toho, aby ste museli byť vlastníkmi Apple Watch.

Hodinky dokážu taktiež sledovať spánok a monitorovať srdcové frekvencie. Zariadenie dokonca obsahuje akcelerometer na určenie toho, koľko času ste strávili v štyroch rôznych fázach spánku – od bdelého spánku až po hlboké spanie.

macOS

Nová softvérová funkcia Stage Manager prichádza do systému macOS a je navrhnutá spôsobom, ako sa zamerať na jednu alebo dve aplikácie naraz. Spustené aplikácie môžete „zoskupovať“ – klepnutím minimalizujete ostatné aplikácie, pričom vybranú umiestnite dopredu alebo do stredu.

Menšia prerábka postihla aj softvérovú aplikáciu Spotlight. Dokážete si v nej stiahnuť a nahliadnuť všetky súbory. Aplikácia poskytne nové rolovacie zobrazenie výsledkov, ako aj rýchly náhľad jedného súboru bez otvorenia.

Aplikácia Mail získala podporu pre zrušenia odoslania, plánované odoslanie a načasované pripomienky. Vyhľadávanie v aplikácii Mail je teda o niečo inteligentnejšie, dokonca automaticky opravuje preklepy a vyhľadáva vhodné synonymá.

Internetový prehliadač Safari vymení heslá za prístupové kľúče. Systém bol vytvorený v spolupráci so spoločnosťami Google a Microsoft. Umožňuje prihlásiť sa na webové stránky a aplikácie s biometrickými údajmi (odtlačky prstov, FaceID) bez akýchkoľvek textových hesiel.

Kamera vášho iPhonu je takmer určite oveľa lepšia ako tá, ktorá je zabudovaná vo notebooku. Však? Apple tento problém vyriešil po svojom – môžete používať iPhone kameru na videohovory v systéme macOS. Uchytenie iPhonu k notebooku vyzerá síce trochu gýčovo, ale vplyv na lepšiu kvalitu pri dôležitých hovoroch to ručí všetkými desiatimi.

Celé video z júnového WWDC 2022 od Apple si môžete pozrieť tu:

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Páčili sa ti nové zmeny, ktoré prinieslo predstavenie WWDC 2022 od Apple? Názor nám môžeš napísať dole do komentára.

Zdroj: youtube.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -