Art Film Fest 2018 BLOG #1: A sme tu opäť! Ako nás privítali Košice?

Nenechajte si ujsť

Denis Bandura
Denis Bandura
I am Mr. Meeseeks, look at me

Art Film Fest 2018

Že Art Film Fest je opäť tu? Tento podnadpis je ale klamlivá reklama. Správnejšie by to malo vyzerať: „Art Film Fest tu už bol!“ Pripadám si ako youtuber, ktorý vydáva videá niekoľko týždňov po tom, čo boli natočené. Minulý rok to bolo ešte fajn. Menej filmov, viac času na písanie článkov. Avšak, písať články počas tohto ročníku, väčšinu filmov by som prespal, takže v konečnom dôsledku by ani nebolo o čom písať. Takže, ospravedlňujem sa.

Je piatok. Tento deň začal rovnako ako každý všedný deň v živote študenta. Škola. Miesto, ktoré okradlo moju túhu po Art Film Feste o 2 filmy. Miesto, kde som 7 hodín rozmýšľal nad tým, čo dnes príde. Čo sa dá robiť. Ubehlo to ako voda. Prišiel som na vlakovú stanicu, kde som zistil, že môj spoj do Košíc má meškanie 120 minút. V takejto situácii vás s najväčšou pravdepodobnosťou strasie, a začnete rozmýšľať nad tým, čo sa stane, ak ten vlak nepríde. Na autobuse som ísť nemohol, bicykel by mi žiaden vodič autobusu nevzal. Nakoniec sme to ale stihli…

Ahoj Košice!

Košice. Mesto, ktoré oslní skvelým jedlom a krásnou kultúrou. Veľakrát počujeme zo všetkých smerov, že na východe nič nie je. No nie jeden Bratislavčan zo šoubiznisu zavítal do Košíc s tvrdením, že Košice majú krajšie a väčšie staré mesto než samotná Bratislava. Košice tiež ponúkajú množstvo kultúrnych centier, čo je aj možno dôvodom toho, že Art Film Fest je práve tu. A opäť nás privítal so všetkou pompéznosťou, ktorú zo seba dokázal vyťažiť!

culture-in-Kosice-11
Zdroj: mywanderlust.pl

#1 Kincsem – stávka na pomstu

Aristokrat Ernő Blaskovich (Ervin Nagy) prišiel v revolučnom roku 1848 o všetko. Ostal mu len pretekársky kôň menom Môj poklad (Kincsem), ktorý dokázal napraviť reputáciu aj bankový účet svojho majiteľa a stal sa veľkou hviezdou. Koncom 19. storočia ho poznala celá Európa a bol miláčikom cisára Františka Jozefa. Neprehral ani jedny preteky a v roku 1879 sa úspešne dožil dôchodku. Jeho meno doposiaľ nesie jedna z budapeštianskych dostihových dráh. Ernő má protihráča, ktorý zhrabne jeho rodinný majetok za služby cisárovi, oficiera rakúskej armády Otta von Oettingena (Tibor Gáspár), a srdcovú dámu, jeho voľnomyšlienkársku a odvážnu dcéru Kláru (Andrea Petrik).

16710574_312c32a5ab8f75be5fe595bcda68eba5_wm
Začal pre mňa Art Film Fest zle? Zdroj: index.hu

Zbytočne drahé

Tento film mal okrem príjemného vizuálu deravé postavy, vonkajšiu kompozíciu ako každý druhý film a hlavnú postavu, ktorá bola maďarským Doctorom Strangeom. Preto tento film dostáva fádnych 3/10.

Otvárací ceremoniál

O ôsmej začal otvárací ceremoniál. Art Film Fest 2018 tak zahájil svoj začiatok. Tohto ceremoniálu som sa bohužiaľ nezúčastnil, avšak rodina by mala držať pokope, preto mám sesternicu, ktorá je dostatočne šikovná na to, aby sa tam dostala. Prvá hodina otváracieho ceremoniálu sa niesla v znamení červeného koberca, rovnako ako aj na veľkých filmových zahraničných festivaloch, pretože ako iste viete, aj Art Film Fest je svetový. A tak hviezdy prichádzali, fotili sa, v konečnom dôsledku panovala omnoho lepšia nálada než minulý rok, keďže nás minul dážď a všetko prebehlo „v suchu.“ Bohužiaľ, medzičasom som prišiel o svoj milovaný Nikon, preto vám nemôžeme priniesť vlastné, veľmi (ne)kvalitné zábery z podujatia.
3-da3e0fc2670c53a7b57a2c94bd6a827ab4f214f0-650x330
Art Film Fest zavítal v skvelom počasí. Zdroj: hlavne.sk

Vo vnútri to bola uzavretá spoločnosť, čo však nám nijak nerobí problém. Najprv prišli ocenenia. Cenu Hercova misia prebrala Zuzana Mauréry, ktorá hrala napríklad v slovenskej hitovke Učiteľka. Cenu Zlatá kamera si domov odniesli dvaja tvorcovia, poľská režisérka Agnieszka Holland, dvojnásobná nominantka na Oscara, a ruský režisér Alexej German ml., jeden z najvýznamnejších súčasných filmárov z Ruska. Cenu prezidenta festivalu dostal tohto roku Fero Fenič, zakladateľ spoločnosti Febio a tiež festivalu FebioFest (Febio je Feriho biografia). Filmom sa ukončil otvárací ceremoniál.

Záver dňa?

Vínko bolo super. Pokračovať budeme nabudúce.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -