Art Film Fest 2018 BLOG #2: Potvrdzuje najlepší film celého festivalu úspešný ročník?

Nenechajte si ujsť

Denis Bandura
Denis Bandura
I am Mr. Meeseeks, look at me

Art Film Fest 2018 – Sobota

Festival AFF je tu so svojim druhým dňom! Bolo to nadmieru ťažké vstať z postele po ťažko prebdenej noci. Ešte ťažšie bolo vstať s pocitom, že čoskoro bude nasledovať už moja ranná idylka, venčenie psa. Tak sa zamýšľam nad tým, že prečo vlastne chodím na Art Film Fest. Nalejme si čistého vínka (opäť to vínko), aj keď písanie je niečo fascinujúce, niečo, pri čom môžete vypnúť a nechať sa unášať na vlne pochopenia vesmíru, tak určite nechodím na AFF kvôli tomu, aby som neskôr mohol vziať noťas a začať písať slová, ktoré si takmer nikto neprečíta.

Art Film Fest je to, čo z umenia robí umenie. Je to úplne iná kultúra než tá, na ktorú ste zvyknutý, i keď je z vašej krajiny. Art Film Fest sa nedá k ničomu prirovnať. A pravdepodobne sa budem opakovať už z minulého ročníka, no Art Film Fest je pojem, ktorý pretrvá.

#2 Taxikár

Soulský taxikár Kim Man-seob žije z ruky do úst, a to sa stará o dcérku. Keď im už hrozí vysťahovanie, dozvie sa o cudzincovi, ktorý ponúka bohatú odmenu anglicky hovoriacemu taxikárovi za cestu do Kwangdžu a späť. Má šťastie a aj napriek mizernej angličtine sa mu podarí Petera vyzdvihnúť ešte pred príchodom dojednaného kolegu. Na konci cesty, ktorá oboch zmení a ktorá je rozhodne začiatkom priateľstva, je svedectvo o povstaní v Kwangdžu, ktoré je stále jednou z veľkých kórejských tráum. Film bol nakrútený podľa spomienok nemeckého reportéra Jürgena Hinzpetera na jeho cestu z mája 1980.

a_taxi_driver_main_copy_-_h_2017
Zdroj: hollywoodreporter.com

Taxikár bol národným nominantom na Oscara, získal cenu Kórejskej asociácie filmových kritikov, cenu Grand Bell za najlepší film, Blue Dragon Award za najlepší film, herca a hudbu, ako aj Cenu filmových divákov.

Nechcem predbiehať, avšak ako tak dni išli, stále som čakal na ten film, ktorý by prekonal kórejského Taxikára. Až v piatok nadišiel čas kórejského vzkriesenia. No neprišlo nič, čo by sa vyrovnalo Taxikárovi. Taxikár je dielo, ktoré sa slovami ťažko opisuje. Môžete ísť buď do môjho milovaného Cinemaxu na film (nad Cinemaxom sa zamyslíme v štvrtej časti), naozaj na hociktorý film, ktorý momentálne majú v ponuke. Žiaden z tých filmov sa podľa môjho názoru nevyrovná tomuto počinu. Ani legendárny menovec Taxi Driver z roku 1976 s Robertom De Nirom.

Súťaž krátkych filmov I.

Súťaž krátkych filmov sa pre mňa stala už akousi tradíciou. Na krátke filmy sa pozerá veľmi dobre, pretože ak je film zlý, tak aspoň skoro skončí, a keď je dobrý, tak aspoň nie je zbytočne dlhý. A ako som po zopár dňoch zistil, tak na krátkych filmoch nezaspíte. Na to nie je čas. A preto som sa rozhodol, že navštívim všetky bloky filmov v súťaži krátkych filmov.

#3 Kapitalista

„Ježiško je kapitalista. Hračky nosí deťom bohatých a svetre deťom chudobných.“ – Nikos, 5 rokov.

img
Zdroj: goshort.nl

#4 NY, oficiálny jazyk univerza

New York je javiskom posledného štádia existencie západnej civilizácie… obrovského množstva dôkazov bez manifestu. Obývajú ho architektonické mutácie, utopické útržky a iracionálne javy, ktoré vytvárajú podhubie pre rušivé formálne prežitky.

#5 Víťazstvo charity

Szabo je muzikológ, ktorý sa venuje archivácii rakúskej popovej hudby. Keď sa originálny kostým jednej viedenskej beatovej skupiny ocitne v charitatívnom obchode, rozhodne sa za každú cenu získať ho späť.

der_sieg_der_barmherzigkeit04
Zdroj: labrasserieducourt.com

#6 Nevyužitý priestor

„Otec ma naučil zbaliť sa.“ Tento milý animovaný film skvelo poukazuje na to, že efektívnosť je dôležitá.

Negative Space animated short
Zdroj: variety.com

#7 Imigrant lásky

Michal a Philip sa spoznali v Thajsku a zamilovali sa do seba. Phil sa rozhodol odísť z rodného Anglicka a žiť s Michalom v Izraeli. Na získanie potrebných pracovných víz však musia ministerstvu vnútra dokázať „úprimnosť svojho vzťahu“ a predložiť dôkaz o svojej láske. Dá sa láska dokázať? A prežije vyčerpávajúcu byrokratickú procedúru?

#8 Plameň

Útržkovitá melodráma vychádzajúca z poškodeného filmového pásu, na ktorom sú zaznamenané posledné minúty jediného dochovaného nitrátového kotúča strateného celovečerného filmu Silja – Zaspala mladá (Silja – nuorena nukkunut, 1937) režiséra Teuva Tulia. Všetky premietacie kópie aj negatív filmu boli zničené pri požiari štúdia v roku 1959. Scéna zo stredu filmu sa našla v parížskej Cinémathèque Française v roku 2015.

maxresdefault
Zdroj: youtube.com

#9 Amok

Štyri roky po neobjasnenej vražde architekta Mariusza Roszewského anonymný hlas telefonicky ohlási polícii, že stopa k vrahovi sa skrýva v románe Amok Krystiana Balu (Mateusz Kościukiewicz). Prípadu sa ujme vyšetrovateľ Jacek Sokolski (Łukasz Simlat, najlepší herec vo vedľajšej úlohe na Festivale poľských hraných filmov v Gdyni) a autora knihy požiada o spoluprácu na vyriešení prípadu. Je preňho podozrivým číslo jedna.

Začína sa hra na mačku a myš. Pohybuje sa vo svete, kde sa prelínajú literárne konštrukcie s kriminálnymi hypotézami. Pravda sa čoraz viac znejasňuje v rafinovaných kombináciách psychicky narušeného majstra klamu. Jeho temné kúzlo nakoniec vtiahne do svojich osídiel i toho, pre ktorého sa hľadanie pravdy stalo profesiou. Bala je reálnou postavou a od roku 2007 si odpykáva trest za vraždu Dariusza Janiszewského. Vďaka jeho románu Amok (2003) sa ho polícii podarilo usvedčiť.

0006DW1J35H0IMK2-C122
Zdroj: theweereview.com

Po tomto filme som aj zistil, že už je celkom pokročilá rodina, a že to nie je len o tom byť v kine a sledovať filmy. Preto budeme pokračovať nabudúce.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -