Art Film Fest 2018 BLOG #4: Ako sa komerčné kino porovnáva s čarom festivalu?

Nenechajte si ujsť

Denis Bandura
Denis Bandura
I am Mr. Meeseeks, look at me

Art Film Fest 2018 – Pondelok

Je prekvapivé, koľko vecí sa zmenilo od minulého ročníka. Pribudlo množstvo nových kategórií, teda aj množstvo nových filmov, počasie je diskutabilnejšie než Pellegriniho post premiéra a takmer každý deň do kina nemusím chodiť sám, čo je nadmieru potešujúce a milé. Väčšinou sa ďakuje na záver, ale keďže tento blog nikto nečíta, tak si to môžem dovoliť aj v úvode. A preto, ďakujem.

Pondelok na Art Film Feste bola skutočne zaujímavá skúsenosť. V prvom rade bol blok krátkych filmov veľmi zaujímavý, ba povedal by som, že zo všetkých aj najlepší. V ďalšom bode to je fakt, že som sa rozhodol navštíviť Cinemax. To bola chyba…

#18 Manželka

Joe Castleman sa práve dozvedel, že získal Nobelovu cenu za literatúru a jeho žena Joan nemôže byť šťastnejšia. Lenže od chvíle, ako prídu do Štokholmu na slávnostný ceremoniál, rastie medzi nimi napätie, a to z viacerých príčin. Problémom je napríklad prítomnosť neodbytného životopisca zaznamenávajúceho život a dielo oceneného spisovateľa, atraktívna mladá fotografka, ktorá im pripomína takmer zabudnuté indiskrétnosti, ale aj večne podráždený syn David žijúci v otcovom tieni. Situácia vyústi do radikálneho rozhodnutia, ktoré urobí ostýchavá Joan počas slávnosti odovzdávania Nobelových cien. Prenikavá štúdia o celebritách, manželstve a kreatívnej tvorbe, ktorá sa dômyselne pohráva so známym tvrdením, že za každým veľkým mužom stojí veľká žena.

the-wife-tiff
Zdroj: variety.com

Súťaž krátkych filmov II.

#19 Aranžmán scény

Dokument o dvoch zvukároch, ktorí práve ozvučujú jednu z najslávnejších filmových scén – scénu v sprche vo filme Psycho (1960) Alfreda Hitchcocka.

arr-for-a-scene
Zdroj: unifrancefilms.org

#20 Fauve

V povrchovej bani sa stratia dvaja chlapci v zdanlivo nevinnom súboji o prevahu s matkou prírodou, jedinou pozorovateľkou udalostí.

fauve
Zdroj: variety.com

#21 Frankfurt, hlavné mesto Nemecka

Danka odchádza do Nemecka za prácou. Svoju deväťročnú dcérku necháva v opatere matke. Film sa odohráva v deň pred Dankiným odchodom a odhaľuje zložitý vzťah medzi matkou a dcérou.

671836584_640
Zdroj: timetoriot.com

#22 Ničiteľky mravcov

Tínedžerka z brazílskeho mestečka pracuje v eukalyptovom lese, kde pomocou pesticídov bojuje proti mraveniskám. Skutočný boj sa však odohráva v jej vnútri.

6037996_x720
Zdroj: globo.com

#23 Prepáčte, hľadám pinpongovú miestnosť a svoju priateľku

Film rozpráva príbeh páru, ktorý sa vyberie na dovolenku do kúpeľov, na ktorej sa však stratí partnerka a jej partner nevie, či hľadá ju alebo samého seba. V bizarnom svete alpského wellness rezortu začína Aron písať novú kapitolu svojho života.

Still_ExcuseMe14_HP
Zdroj: augohr.de

#24 Kojot

Kojot v boji s vlkmi stratí svoju partnerku a mláďatá. Sužovaný ľudskými emóciami sa pokúsi spracovať, čo prežil. Napriek smútku a iluzórnym predstavám sa však postupne stupňuje jeho divokosť.

Cinemax

Cinemax. Ach, ten Cinemax. To je naozaj niečo špeciálne. Nikdy pri ničom nedokážete pozorovať väčší úpadok ako pri Cinemaxe. Tak teda prejdem k podstate veci. Povedal som si, že by bolo fajn popri všetkých tých nezávislých filmoch navštíviť aj komerčné kino, a to aj preto, lebo v Cinemaxe som už dlho nebol. Táto myšlienka ma ale stála záväzok. Záväzok, ktorý vraví že už nikdy v živote nevstúpim na územie Cinemaxu. K môjmu rozhodnutiu viedlo viacero faktorov. Napríklad faktor, že Cinemax šetrí na svojich divákoch a namiesto slabo-červených lístkov, na ktoré sme boli zvyknutí, dávajú už len bločky, a to ešte k tomu za pultom s jedlom. Zvykol som navštevovať Cinemax už len z dôvodu lístkov. Tak teda načo ho navštevovať teraz?

Ďalším faktorom, za ktorý môže Cinemax iba čiastocne, sú filmy. Respektíve ich kvality. Ten film, vďaka ktorému som sa rozlúčil s Cinemaxom, je Ocean’s Eight, alebo ak chcete po našom, tak Debbina 8.

#25 CINEMAX BONUS MEME: Debbina 8

Tento film sa totálne zničil na začiatku už prvou scénou. Film začal rovnako ako Ocean’s Eleven a to vám dáva nutkanie myslieť si, že celý dej popláva na akejsi vlne ženského remakeu. A čo sa stalo? Presne to sa stalo. Debbina 8 mala tiež totálne umelo vytvorené postavy, ktoré sa snažili byť inak špecializované, no každej dáme chýbala elegancia, s ktorou by svoju postavu dokázali hrať aj presvedčivo. Každopádne, nemá zmysel písať dvakrát to isté, preto si na tomto odkaze prečítajte recenziu na tento film. Snáď sa zhoduje.

landscape-1485798548-hbz-oceans-eight-1-index
Zdroj: harpersbazaar.com

Vidíme sa zajtra!

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -