Jedná sa o najhorší Disney film za posledné roky? | Artemis Fowl RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

Artemis Fowl RECENZIA

Artemis Fowl RECENZIA – Výborný britský režisér a herec Kenneth Branagh nám prináša spolu so štúdiom Disney adaptáciu populárnej fantasy knižnej série – Artemis Fowl. Tento svet sa na strieborné plátno pokúsil v roku 2001 preniesť aj režisér Lawrence Guterman. Avšak projekt nakoniec zrealizoval Branagh.

Produkcia filmu začala už v roku 2018 a sprevádzalo ju hneď niekoľko problémov. A akoby toho nebolo veľa, film postihol aj koronavírus, kvôli ktorému sa ho v Disney rozhodli presunúť na ich streamovaciu službu Disney+. Následne internet zasiahla búrka negatívnych recenzií. Je Artemis Fowl naozaj tak zlým filmom?

Artemis Fowl
Zdroj: imdb.com

Vstúpte do tajného sveta víl, trpaslíkov a goblinov

Artemis Fowl (Ferdia Shaw) je dvanásťročný génius, pochádzajúci z celosvetovo preslávenej rodiny Fowlcov. Jedného dňa je jeho otec (Colin Farrell) unesený záhadnou bytosťou. Artemis sa rozhodne spojiť sily s rodinným bodyguardom Butlerom, aby odhalil tajomstvá čarovného sveta pod zemou, o ktorom mu jeho otec stále rozprával, a následne ho zachránil.

Počas ich dobrodružstiev sa im podarí zajať bojovnú mladú vílu Holly Short (Lara McDonnell). Týmto činom rozhnevajú podzemné kráľovstvo magických bytostí a začnú s nimi vojnu. V ceste im stojí kapitánka víl Root (Judi Dench) a zlodejský trpaslík Mulch Diggums (Josh Gad), ktorý sa Holly pokúsi zachrániť.

Artemis Fowl
Zdroj: imdb.com

Splnený sen fanúšikov pôvodných kníh?

Takmer tri roky trvajúca produkcia tohto filmu a jeho následné presunutie na streamovaciu stanicu nás mohli varovať. Ak by štúdio Disney filmu verilo, pokojne mohli jeho kino premiéru posunúť. Podobne, ako napríklad v prípade filmu Mulan. Avšak namiesto toho si našiel Artemis Fowl miesto na Disney+.

Film začína pomerne normálne. Vcelku zaujímavý fantasy svet, sľubné postavy, ktoré hrajú prevažne uznávaní herci a slušné vizuálne efekty. Spočiatku to vyzerá ako nevinná, ničím výrazná, rodinná zábava. Až som sa sám seba pýtal, prečo na tento film všetci tak nadávajú. Potom som si uvedomil, že znesiteľnosť tohto filmu trvá iba prvých 10 minút.

Nasleduje tornádo nekonečnej expozície, zlých hereckých výkonov, nezmyslov a takmer úplnej absencie zmysluplného deja. Je až trochu fascinujúce, aký má Artemis Fowl nekompetentne vedený príbeh. Najmä vzhľadom k jeho rozpočtu a tvorcovi, ktorý stojí za kormidlom. Nechce sa mi veriť, že mal Kenneth Branagh nad filmom úplnú kontrolu.

Artemis Fowl
Zdroj: imdb.com

Takmer každú jednu scénu vo filme tvorí expozícia. Momenty, v ktorých nám ústredné postavy vysvetľujú čo sa dialo, čo sa deje a čo sa ešte len bude diať. A na vývin postáv, ktoré tieto ubíjajúce dialógy vedú, môžete rovno zabudnúť. Ich charaktery sa počas „príbehu“ menia, to áno, ale bez žiadneho zmyslu. Menia sa preto, lebo to scenár v týchto momentoch práve potrebuje.

Ferdia Shaw, predstaviteľ hlavného mladého hrdinu vo filme, je hrozný herec. Spôsob, akým podáva svoje repliky, občas pripomína besiedku v škôlke. Áno, je to jeho prvá rola a je veľmi mladý. Preto si nemyslím, že to je jeho vina. Je to vina ľudí, ktorí ho spomedzi neuveriteľných 1200 uchádzačov o túto rolu vybrali a následne jeho herecký výkon viedli.

Z filmu je cítiť, že jeho produkcia bola extrémne chaotická. Je z neho cítiť, že sa niekoľkokrát prepisoval a prestrihával. Výsledkom je Frankensteinovo monštrum, ktoré sa nemôže nikomu páčiť. Knihy som nečítal, ale viem, že sú veľmi obľúbené. Preto mi je ich fanúšikov úprimne ľúto. Skôr, ako o ich splnený sen, sa jedná o hrôzostrašnú nočnú moru.

Artemis Fowl
Zdroj: imdb.com

Artemis Fowl RECENZIA – Zhrnutie

Artemis Fowl je zatiaľ najväčšou filmovom katastrofou, akú som mal možnosť v roku 2020 vidieť. Je to film, s ktorým sa budú ostatné zlé filmy v tomto roku porovnávať. Fakt, že ho režíroval Kenneth Branagh, tvorca jednej z najlepších filmových adaptácií Hamleta a Frankensteina, je absurdný. Dokument o produkcii Artemis Fowl by bol pravdepodobne zaujímavejší, ako film samotný. 3/10.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -