REPORTÁŽ #3: ArtFilmFest sa rozbieha, prichádzajú sľubné filmy a aj počasie sa polepšilo!

Nenechajte si ujsť

Denis Bandura
Denis Bandura
I am Mr. Meeseeks, look at me

Košický ArtFilmFest a jeho tretí deň!

Poznáte ten pocit, keď si poviete, že nebudete vyhadzovať peniaze na zbytočnosti a vzápätí na to si kúpite nejakú úplne nepotrebnú blbosť? No tak nejako vyzerá nedeľa redaktora REWINDu na ArtFilmFeste. Začalo sa to skoro ráno dlhou cestou do Košíc. V Košiciach to pokračovalo dlhým časom v Auparku, no potom na rad konečne prišiel prvý film, Špina. Počasie sa konečne umúdrilo a bolo nádherne, aj keď nám niekedy skrížil cestu prisilný vietor. Dnes to bolo prvýkrát, čo som na film nebol v kine sám (za čo veľmi pekne ďakujem, milé dámy!).

DSC_0012
Cesta busom bola dlhá a nudná

Špina

Špina je slovenský nezávislý film. Pojednáva o mladej dievčine Lene a jej problémoch. Spočiatku je úplne normálna. Chodí do školy, po baroch, ako normálne dievča v jej veku. Každopádne, všetko sa zmení. Stane sa niečo, čo Lenu navždy poznačí. Len je obeťou znásilnenia. Prvé čo Vám napadne po zhliadnutí tohto filmu je, že úplne uráža slovenskú kultúru. Je tam mnoho šialených dievčat, ktoré si vôbec nedávajú servítku pred ústa. Mladí ľudia sú vyobrazení v tom najhoršom slova zmysle. Každopádne, to je pohľad z vonku. Z vnútra je to film, ktorý naopak ukazuje, že Slovensko kultúru má a točiť filmy naozaj dokáže – o čom mnohí pochybujú.

Je naozaj viditeľné, že Špina je nezávislý film. Naposledy čo naozaj zapôsobil česko-slovenský komerčný film bola Kolja (Čo bolo z časti aj ruské). Mimochodom, Ondřeje Vetchého, ktorý hral v Kolji budete môcť čoskoro vidieť aj na ArtFilmFeste. Každopádne, Špina je film, ktorý sa snaží o jediné. Nechať posolstvo pre publikum. Chce sa stať známym, aby mohol niečo dokázať. Dnešné publikum na Slovensku sa k dobrým filmom len tak ľahko nedostane. Z každej strany sú ovplyvňovaní médiami, telka tiež neponúka kvalitné filmy, nehovoriac o tom, že podujatí ako ArtFilmFeste na Slovensku veľa nie je. K nezávislým filmom sa teda už nedostanú takmer vôbec, ak teda nepočítame festivaly. No práve tieto filmy vedia, čo chcú dosiahnuť. Presne pre toto tak milujem ArtFilmFest. Jeho vášeň pre umenie, jeho cit pre nezávislosť, jeho atmosféru a vzduch ktorý dýchame my všetci a ktorý nám vraví, že všetci filmári sme si rovní.

Tretí deň na ArtFilmFeste
Tretí deň na ArtFilmFeste priniesol nečakane dobrý slovenský film. Zdroj: bfilm.sk

Kamera bola veľmi pekná, nebola megalomanská, ba naopak bola celkom amatérska (zámerne), pravdepodobne preto, aby tvorcovia čo najviac priblížili autentickosť celého príbehu. Hudba bola miestami deravá, no niekedy celkom slušná. To je asi tak všetko. Na záver filmu prebehla menšia Q&A s jednou z herečiek z filmu a s producentom. Potom, aby ste videli aký je môj život dôležitý, som strávil hodinu nečinným ležaním v Kulturparku (ak nado mnou niekto krútil hlavou, tak áno, bol som to ja).

Little men/Malí muži

Nudná rodinná dráma. Naozaj neviem, ako som tomuto filmu mohol dať rating 5/10 so slovami „nudná rodinná dráma“. Little men je film, ktorý sa snaží byť dobrým emotívnym „bijákom“, no nejde mu to. Táto snímka pojednáva o chlapcovi Jakeovi, ktorému zomrie dedko, a tak sa presťahujú aj s rodinou práve do domu svojho zosnulého starého otca. Tu Jake spoznáva chlapca Tonyho, s ktorým sa stanú nerozluční kamaráti. Konflikt nastáva vtedy, keď Tonyho mama, ktorá vlastní obchod na pozemku rodiny Jakea odmieta platiť nájom.

Film sa pohráva s hlavnými postavami, ktorými sú Jake a Tony. Jake maľuje. Maľuje veľa a s vášňou, je plachý, celkom tichý, s nikým sa nerozpráva – taký typický umelec v jeho veku. Naopak Tony je zhovorčivý, cez všetko sa prekecá, hodlá byť tiež umelcom, no nie maliarom, ale hercom. Stanú sa z nich najlepší priatelia, čo sa neskôr odráža aj na ich osobnostiach.

36566841
Na ľavo Tony a vpravo Jake; Zdroj: nydailynews.com

Tento film bol celkom suchý. Bol nudný. Jednotlivé postavy síce neboli všetky rovnaké, no svoju schopnosť odlišnosti prakticky nijak nevyužili. Celý film bol postavený na tom, že nudné scénky sa snažili tvorcovia nabudiť tak, že päťkrát šla identická scéna, kde chlapci idú na kolobežke a korčuliach, pričom išla stále tá istá hudba. Záver filmu bol rovnako bez pointy ako prehnané opakovanie záberov. Dej mal značné diery, niekedy sa podstatná vec ani nestala, už len bola hotová. A Tony nech sa neurazí, zahral to dobre, no prišlo mi to, akoby sa snažili ukradnúť postavu Dustina zo Stranger Things.

ArtFilmFest
Zdroj: kinousmev.sk

#2 Kino Úsmev

Kino Úsmev mám osobne najradšej. Akýmsi spôsobom ma to miesto stále priťahuje. Ponúka naozaj veľa. A narozdiel od Kulturparku je to kino. Nebolo to ale stále tak, pretože Kino Úsmev dostalo svoju šancu až v roku 2015, keď si kinosálu začalo prenajímať občianske združenie Cinefil. Kino Úsmev okrem skvelého filmového zážitku ponúka aj reštauráciu, ktorá je hneď pri kinosále. Program tohto kina nájdete TU. Kino Úsmev sa nachádza na adrese Kasárenské námestie 1, teda ak viete kde je na hlavnej Tesco, tak tam bezpochyby trafíte! Možno sa tam niekedy dokonca stretneme.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -