Cosplayerka Asumi prezradila, ako na Comic Cone reprezentovala Slovensko | ROZHOVOR

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Cosplayerka Asumi ROZHOVOR

Asumi ROZHOVOR – Mladá, no nesmierne talentovaná a zapálená Slovenka nám porozprávala, ako reprezentovala našu krajinu na Eurocosplay na Comic Cone v Londýne. Popri tom nám stihla prezradiť, ako sa vlastne ku cosplayu dostala, čo ju na ňom nebaví a aká je jej najvtipnejšia/najtrápnejšia historka.

kostymy comics salon 2019
Zdroj: instagram.com/asumika

[ROZHOVOR PRIPRAVILA A POSKYTLA NA ZVEREJNENIE IVANA KOVÁČIKOVÁ (IUKA) ĎAKUJEME!]

Ahoj Asumi. Na začiatok sa čitateľom predstav a povedz nám niečo o sebe.

Čauko, moje meno je Dominika, ale väčšina ľudí ma volá Asu alebo Asumi, čo je môj pódiový pseudonym. Som malý umelecký hybrid, ktorý má blízko k počítačovým hrám, fantasy, sci-fi, knihám a takým tým bežným veciam, čo bavia tínedžerov. Vo voľnom čase sa venujem rôznym umeleckým činnostiam ako kresleniu či maľovaniu, no neopomeniem ani spev a môj najväčší koníček: cosplay.

Mnohí na mňa často pozrú krivým okom v miernom zmätení, čo to vlastne cosplay je. Pre nás na Slovensku možno nie je až tak známy, no v ázijských krajinách sa pokladá za vysoko populárne hobby. Je to vlastne výroba kostýmov postáv z hier, filmov, seriálov, rozprávok – skrátka, čo si len zmyslíte. Takéto hobby vám dovolí nazrieť až na samotné dno vašej fantázie a overí všetky vaše zručnosti.

Dobrý cosplayer totiž musí byť vynaliezavý, vedieť šiť, píliť a rezať, byť elektrotechnik, robiť mejkap, byť kaderník a „herec“ v jednej osobe, a to som ešte nevymenovala všetko! Základom je vybrať si najobľúbenejšiu postavu a čo najdôvernejšie ju stvárniť. Môže to byť hocičo od Harryho Pottera cez Sponge Boba až k Transformerom. Musím vás však upozorniť. Je to časovo veľmi náročný a návykový koníček. Takto hotové kostýmy potom prezentujeme na súťažiach a fantasy festivaloch.

asumi cosplay
Zdroj: instagram.com/asumika
Aké boli tvoje začiatky? Čo ťa ku cosplayu priviedlo a aký bol tvoj prvý kostým?

Začínala som už vo svojich štrnástich rokoch hneď po tom, ako som objavila čaro japonských animovaných seriálov. Dovtedy som ani len netušila, že niečo také ako cosplay existuje. To, ako som začala, bolo celkom jednoduché: na sociálnej sieti som našla obrázok dievčiny, ktorá bola prezlečená za postavu, ktorú zbožňujem.

Tak som si jedného dňa povedala, že to skúsim aj ja a vznikol cosplay Sakury Haruno z Naruta. Odvtedy bolo mojím najväčším snom zlepšiť sa až tak, že by som išla v budúcnosti na súťaž a možno i niečo vyhrala.

Aké postavy cosplayuješ rada?

Postavy z hier. Keďže od svojich piatich rokov hrajem Warcraft III (za čo ďakujem svojmu veľkému bratovi), veľmi mi počítačové hry prirástli k srdcu. Páči sa mi ten pocit, že sa aspoň na pár dní v roku môžem stať mojou najväčšou detskou hrdinkou Jainou Proudmoore.

Ktorá časť výroby cosplayu ťa baví najviac a ktorá naopak najmenej?

Musím sa priznať, že nie je časť výroby cosplaya, ktorú by som vyslovene neznášala. Možno iba strihanie parochní. Vždy si kupujem dlhšie ako má pôvodná postava, aby som si ich mohla vlastnoručne upraviť. Cítim sa potom ako previnilý kaderník, ktorý má dievčine s dlhou, hustou hrivou odstrihnúť vlasy na polovicu. Avšak, je tu veľa super zábavných prác, ako napríklad výroba zbraní a doplnkov. Vždy ma neskutočne teší vidieť ten pomalý progres, ako sa z ničoho stáva superzabijácka (čítaj nefunkčná, ale efektná) zbraň.

Koľko cosplayov si už počas svojej kariéry spravila? Máš medzi nimi aj nejaký obľúbený?

Spravila som niečo cez 20 cosplayov. Tie prvotné, vzhľadom na moje zručnosti, boli ešte celkom amatérske. Postupom času sa však ich kvalita začala zvyšovať, no stále sa toho musím veľa učiť.

asumi rozhovor 2
Zdroj: instagram.com/asumika
Pracuješ momentálne na niečom?

Samozrejme, stále mám niečo rozpracované. Sú to zväčša 3-4 projekty, z čoho jeden, ten najkrajší a najťažší, je vždy priorita. Zvyšné 3 dorábam pomaličky v priebehu roka. Jeden kostým, v závislosti od náročnosti, spravím za približne dva mesiace. Tento rok som však kostým spravila aj za týždeň, keďže som mala málo času kvôli maturite.

Momentálne projekty sú Night Warrior Tyrande Whisperwind z World of Warcraft, Raphtalia z japonského anime Shield Hero a Mercy z Overwatch. Občas dizajnujem aj vlastné oblečenie, no teraz sa skôr sústreďujem na konkrétne postavy.

Máš za sebou už veľa súťaží. Povedz nám, ako to funguje a čo sa hodnotí. Môžeš nám tiež prezradiť, či sa ti už niečo podarilo aj vyhrať?

Doteraz som vyhrala tri ceny. Najprv druhé miesto v hodnotení divákov spolu s mojim priateľom v kostýmoch Jainy Proudmoore a Variana Wrynna, Eurocosplay reprezentáciu Slovenska na londýnskom Comic Cone 2018 s rovnakým kostýmom a v neposlednom rade  cenu toho roku za najlepší needlework (šitie) s cosplayom Jester Lavorre z Critical Role.

Súťaženie prebieha zväčša v dvoch častiach. Najprv hodnotí zahraničná porota, potom sa hodnotí vystúpenie na pódiu za prítomnosti divákov. Porota hodnotí zostrojenie kostýmu, použité techniky, kvalitu a porovnáva ju s referenciou pôvodnej postavy. Za to udeľuje body a neskôr sa spoločne radí, komu udelí ceny. Každý z porotcov by mal byť expert na iné odvetvie výroby, napríklad niekto famózne šije, iný vyrába brnenia.

Druhá časť je na spomínanom pódiu, kde musíme čo najvernejšie stvárniť správanie našej postavy. Niekedy je to scénka vystrihnutá z filmu/hry, ktorú dotyčný cosplayer vyslovene hrá, alebo len hudba. Táto časť do hodnotenia zavažuje menej, no tiež je dôležitou súčasťou celej prezentácie kostýmu.

luk a sipy kostym
Zdroj: instagram.com/asumika
Hovorila si o cosplayi Jainy Proudmore, s ktorou sa ti podarilo kvalifikovať sa na Eurocosplay do Londýna. Aké to bolo zúčastniť sa „veľkej súťaže“ prvýkrát? Čo by si prípadne poradila cosplayerom, ktorí chcú nabrať odvahu prihlásiť sa do svojej prvej súťaže?

Bolo to ako sen, v prvom rade som to ani nečakala. Keď v záverečnom programe povedali moje meno na výhercu kvalifikácie do Londýna, rozplakala som sa od radosti. Bolo to mojím prvým cosplay dreamom, a ten sa stal skutočnosťou. Túto eufóriu sme zdieľali neskôr spolu s mojou mamkou, ktorá bola prítomná pri vyhlasovaní na Slovensku, no prv, keď vyslovili môj pseudonym, nevedela, kto vlastne vyhral, až pokým som nevyšla na pódium ja. Doma ma Asumi nevolajú.

Londýn som v skutočnosti navštívila prvýkrát. Celú cestu lietadlom ma sprevádzala radosť z výhry a očakávanie, čo ma na Eurocosplayi naozaj čaká. Musela som do tej sútaže vyplniť plno dôležitých papierov, naplánovať vystúpenie, osvetlenie. Táto súťaž bola inakšia ako na Slovensku. Na všetko bol pripravený profesionálny tím, ktorý nám bol k dispozícii počas celej súťaže a pohotovo poradil pri každej situácii. Časy naplánovali na sekundu presne a každé meškanie sa rovnalo penalizácii celkových bodov.

Priznám sa, cítila som miernu trému, najmä pri hodnotení porotcami, ktorí si môj kostým pozreli do každého malého detailu a ich perá si horlivo zapisovali výsledky. Vystúpenie potom bola hračka. Musím uznať, že som si ho užila, pretože som sa s Jainou za ten čas celkom stotožnila. Najlepšia časť celého Eurocosplayu však boli ľudia. Diváci, ktorí zatajovali dych pri vystúpení, nový cosplay kamaráti, s ktorými som v kontakte dodnes a i kritické oko porotcov, vďaka ktorým viem, kde sa mám zlepšiť.

A čo radím pre nových súťažiacich? Nebojte sa urobiť prvý krok. Ten je najdôležitejší, pretože po ňom bude nasledovať ďalší a ďalší. Súťaž vám môže priniesť veľa motivácie, priateľov, skúseností, ba v neposlednom rade môžete vyhrať. A aj keď to na prvý raz nevyjde, postupom času sa predsa zlepšíme, no nie?

cosplayerka asumi
Zdroj: instagram.com/asumika
Krásne povedané, Asumi! Je teraz nejaký aktuálny dream cosplay, ktorý by si raz chcela spraviť, alebo máš nejaký cosplayerský sen?

Môj cosplayerský sen sa splnil možnosťou reprezentovať Slovensko v zahraničí, bola to pre mňa veľká pocta a česť. Stretla som tam veľa nových cosplay kamarátov z rôznych európskych krajín, ktorí ma neustále inšpirujú. Jedným z mojich najväčších snov je spraviť cosplay full armor (plnú zbroj) Lich Kinga z hry World of Warcraft.

Máš medzi cosplayermi, domácimi aj zahraničnými, nejaký vzor?

Mojim najväčším vzorom je jednoznačne Kamui cosplay, ktorú by sme mohli považovať aj za matku cosplayov z brnenia. Vlastním od nej všetky knihy, ktoré mi neskutočne pomohli zlepšiť sa. Ďalej sú tu Narga cosplay, nemecký kaskadér Maul a moja porotkyňa z Eurocosplay súťaže Enayla, ktorá ma neuveriteľný zmysel pre detaily.

Podelíš sa s nami o nejakú zábavnú historku z cosplayerského prostredia?

Och, tu je jedna, na ktorú z odstupom času spomínam v dobrom: Minulý rok, počas festivalu, keď sme s mojím priateľom Zyppom cosplayovali Variana a Jainu, sa nám stala taká malá nepríjemnosť.

Naša pódiová scénka mala naplnenú maximálnu časovú kapacitu; bola veľmi dojemná a skladala sa z niekoľkých variácií – dialógu, hudby a môjho vlastného spevu. Pri pódiovej skúške ráno išlo všetko ako po masle, takže sme sa nebáli, keďže sme to mali nacvičené. Keď už išlo do tuhého a my sme boli nastúpení na scénku, hudba sa zapla príliš skoro a ja som si v tom zhone nevšimla, že nám na pódiu chýbajú rekvizity, ktoré mali byť prinesené v predstihu rekvizitárom. Bolo však už neskoro. Scénku sme začali hrať aj bez nich.

asumi a zypp
Zdroj: instagram.com/asumika

Prebiehalo to hladko, i keď sme z tejto nepríjemnosti boli mierne vykolajení. Avšak, to nebolo všetko. Prišiel ďalší úder techniky. Nakoľko sme boli dvaja, mali sme nárok na tri minúty vystúpenia, ale po druhej minúte sa nahrávka zastavila, a my sme zostali pozerajúc sa jeden na druhého, v absolútne hrobovom tichu. Diváci zatajovali dych. Zmätene sme sa pozreli na zvukára a vymenili sme si nechápavé pohľady. „Čo sa deje? Veď tam mala byť ešte jedna minúta!“

Následne sa zvukár ospravedlnil do mikrofónu a povedal, že scénku musíme zahrať znova. Tento raz už aj s rekvizitami! Po predstavení sme sa zišli s porotcami a medzi rečou sme spomenuli i toto. Povedali, že už nedočkavo čakali na vyvrcholenie deja a keď namiesto vyvrcholenia ostalo ticho, všetci zborovo vykríkli: „Come on!“

Síce to bola ošemetná situácia, hrať jednu scénku dvakrát, ale zdalo sa, že to divákom ani porote nevadilo, keďže sme zožali obrovský aplauz – dokonca dvakrát. I odozva bola veľmi pozitívna. Diváci si nás zapamätali. Možno i to nám dopomohlo k výhre druhého miesta.

Čomu sa ešte mimo cosplayu vo voľnom čase venuješ?

Hrávam roleplayovú hru Dungeons and Dragons. Jeden deň v týždni si s mojimi kamarátmi sadneme a máme vždy kopu srandy a spomienok. Som jednak Dungeon Master i hráč.

Kde všade môžeme sledovať tvoju tvorbu a na akej akcii ťa môžme najbližšie stretnúť?

Môžete ma sledovať na Instagrame @asumika. Ak by ste mali akékoľvek dodatočne otázky ohľadom cosplaya, pokojne mi napíšte. :) Najbližšie ma uvidíte na Comics Salóne 2019, Y-games a jesennom londýnskom Comic Cone.

asumi rozhovor 3
Zdroj: instagram.com/asumika
Ďakujeme ti krásne za rozhovor. Je ešte niečo, čo by si čitateľom rada odkázala?

Nikdy sa nebojte začať s nejakým novým hobby, vždy vás to môže iba obohatiť a vy získate kopu krásnych zážitkov. Smelo do toho, akokoľvek šialene to znie!

[ROZHOVOR PRIPRAVILA A POSKYTLA NA ZVEREJNENIE IVANA KOVÁČIKOVÁ (IUKA) ĎAKUJEME!]

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -