Čo si myslí autor Zaklínača Andrzej Sapkowski o herných tituloch z jeho poviedok?

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

Autor Andrzej Sapkowski má z vývojárskou spoločnosťou CD Project Red už niekoľkoročné skúsenosti. Poľský spisovateľ už v minulosti pomohol tvorcom pri výrobe hry Zaklínač 3: Divoký Hon, ktorá sa aj vďaka seriálu The Witcher od Netflixu zaradila na 14. priečku nahranejších hier na platforme Steam. Hra dokáže zaujať aj po určitej dobe, ale autor poviedok mal už v minulosti niekoľko kontroverzných názorov na sériu videohier.

Nechýbal ani súdny spor so spoločnosťou CD Project Red, s ktorou sa nakoniec udobrili. Napriek dlhým sporom v súvislosti s licenčnými zmluvami sme sa nedávno dozvedeli, že Andrzej Sapkowski a CD Project Red sa konečne dohodli na novej zmluve. Kľúčovým bodom sú licenčné práva na videohry s tématikou Zaklínača. Zmenili poľskí vývojári názor, že hra Zaklínač 4 sa nikdy nestane skutočnosťou? Nová dohoda nám nešeptáva niečo iné a spoločnosť CD Project Red môže začať pracovať na novom hernom titule.

auto Andrzej Sapkowski
zdroj: www.centrumher.eu

Ako vníma autor Andrzej Sapkowski herné tituly podľa knižných predlôh?

Poľský autor sám videohry nehráva, ale pri výrobe hry Zaklínač svoje postavenie zobral vážne, ešte v časoch, kedy ho CD Project Red milo požiadali, aby sa taktiež podieľal na pôvodnej hre z roku 2007. No stále je zástanca toho, že hra nikdy nedokáže vyjadriť skutočný príbeh. Na túto tému sa vyjadril nasledovne.

„Ak niekto tvrdí, že dokáže urobiť všetko, tak nedokáže. Koľko podstaty môže byť v riadkoch textu, keď hlavný hrdina prechádza lesom a rozpráva sa s veveričkou? Vidíte v tom nejakú literatúru? Kde je priestor pre hĺbku alebo sofistikovaný jazyk, ktorým by hry mohli pozdvihnúť kultúru?“

Sapkowski už v minulosti podcenil silu svojich kníh. Ešte v roku 2007, kedy sa na svetlo sveta dostala hra Zaklínač, sa autor svetoznámych poviedok vyjadril veľmi nesprávne. Spoločnosť mu ešte v tom čase ponúkla určité percento z predaja hry Zaklínač, ale takéto niečo odmietol a uprednostnil paušálnu sumu vopred. Myslel si totižto, že herné adaptácie nebudú mať žiadne zisky.

scenár pripravovaného seriálu Zaklínač
Zdroj: magixbuttons.com

Ako sa ukázalo, Zaklínač sa stal okamžitým hitom, čo samozrejme zaregistroval aj spisovateľ. Ocenil úspech spoločnosti CD Project Red a taktiež ocenil aj kvalitu videohry. Na margo hier sa vyjadril, že vizuálne dokázali ľudom sprístupniť to, čo sa nachádza v jeho knihách. Tak isto, ako ešte minulý rok uznal seriál Zaklínač, ktorý taktiež spôsobil veľký ošiaľ. Sapkowski prezradil, že vďaka obrovskému záujmu o seriál sa do kníhtlače dostalo až 500 000 výtlačkov obsahujúc celú sadu poviedok Zaklínača.

V skratke napísané, autor Andrzej Sapkowski uznáva hry ako produkt dnešnej doby, ale má nízku mienku o videohrách ako plnohodnotnom médiu. Vraj nedokážu poskytnúť pohľad na celkový vyrozprávaný príbeh. Má autor s týmto tvrdením pravdu? Vaše názory nám nezabudnite napísať do komentára.

Zdroj: screenrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -